10’ar Yıllık Yalnızlıklar – Ahmet Berk Duman

Düzenleyen: Tezer Beğenmiş

Ahmet Berk Duman tarafından kaleme alınan toplamda on üç metinden oluşan 10’ar Yıllık Yalnızlıklar, öykülerin arasına serpiştirilmiş anlatı türündeki metinlerin esere samimi bir okuma deneyimi sunmasıyla Metinlerarası Kitap etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kitap okurken çoğu zaman içinde kendi yaşamımıza dokunan bir duygu ya da bir olay ararız. Karşılaştığımız olaylardan tecrübe edinir kendimizce çıkarımlarda bulunurken, bakış açımızla örtüşen ifadeler sayesinde de kendi haklılığımızı destekler ve yalnız olmamanın getirdiği duyguyla haklılığımızı destekler belki de daha güçlü hissederiz. Bu açıdan baktığımızda iyi bir eser aynı zamanda bazen yol gösterici bazen de destekleyici bir dost anlamına da gelebilir.

Mutlu olduğumuz anları başkalarıyla paylaşıp bu duyguyu çoğaltırken tam tersi durumda bizi olumsuz yönde etkileyen, yaralayan duyguları da paylaştıkça azaldıklarını görürüz.

Ahmet Berk Duman öykülerinde işte tam da bu noktada okurun elinden tutuyor. Kendi yalnızlıklarını, yaralarını metinlerindeki satır aralarında paylaşıyor. Okur bu satırları okurken hem yazarın duygusuna eşlik ediyor hem de yalnız olmadığını görmenin hafifliğini hissediyor.

Yazar her öyküde farklı bir yaş aralığına sesleniyor. Kimi öyküde bir çocukluk anınızı size hatırlatırken kiminde belki de şu anda yaşamakta olduğunuz bir duygunun benzeriyle yüzleştiriyor.  Öte yandan kelimelerle yaptığı oyunlarla, onları kendince farklı bir biçimde kullanmasıyla sizi etkiliyor ve şiirsel bir lezzet sunuyor.

Öykülerin hemen hepsinde samimi bir dil kullanan yazar aralarda paylaştığı anlatı türündeki metinlerle de adeta evinize misafirliğe gelmiş ve yaşamından izler paylaşıyormuş gibi dostane bir bağ kuruyor. Bu bağ ile öykülerindeki samimi dili de birleşince günün sonunda keyifli bir eser okumuş oluyorsunuz.

Arka kapaktan

Ahmet Berk Duman, incelikli bir yazar. Öyle görüyor, öyle yaşıyor. Bu incelik, okur olarak bizlerden bir çaba istiyor. Bu çabayı da zaten ondan emanet alıyoruz. Bize hiç ummadığımız yerlerden, hiç ummadığımız şeyler gösteriyor. Böylece birkaç adım geri çekilip belki de her şeyi yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bizi şaşırtacak çok şey kalmadı mı? Belki öyledir. Yine de 10’ar Yıllık Yalnızlıklar bunun tersini gösteriyor.” – Ekin Deniz Kuzu

“Ahmet Berk Duman’ın şiirsel, naif bir dili var. Öyküler kişilere, mekânlara ve nesnelere adanmış âdeta. Öykü kişileri ve onların hayatları okuru kimi zaman bir anlam arayışına kimi zaman da o şiirsel dilin etrafında gezindiği hislere teslim ediyor. Kaçımız çocukluğumuzun izlerinden kurtulmuşuzdur? Duman; çocukluk, anılar ve zaman üçgeninde bugünün gölgesinde kalmış insanlarına dokunup onları geçmişin bağıyla görünür kılıyor. Öykülerde yaşanmışlığın izlerini taşıyan aynı zamanda ânın peşinde koşan öykü kahramanlarının varoluş çabalarını görüyoruz.”  Gülay Gökçen

Ahmet Berk Duman kimdir?

1986 yılı mayıs ayında Ankara’da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı, yüksek lisansını ise Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesinde Sinema Bilim Dalı üzerine yazdığı ‘Sinemada Dövme Olgusu Bağlamında Suçlu Karakterlerin Analizi’ üzerine yazdığı tezle tamamlamıştır. Daha sonra bu tezini kitaba dönüştürerek ‘Sinema Beden – Dövmeli ve Suçlu Antikahramanın Yolculuğu’ adıyla ilk eserini yayınlamıştır. Reklam seslendirme, dublaj ve podcast sanatçısı olarak deneyim kazanmaya devam ediyor. 2013 yılından beri Masa, Kafka Okur, Edebiyatist ve Son gemi gibi çeşitli dergilerde yazıları yayınlanmaya devam ediyor.

Künye

Yayınevi: Metinlerarası Kitap
Kitap Adı: 10’ar Yıllık Yalnızlıklar
Yazar: Ahmet Berk Duman
Dizi: Kurgu
Tür: Öykü, Anlatı
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 84 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “10’ar Yıllık Yalnızlıklar – Ahmet Berk Duman”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir