Dolunay Katilleri – David Grann

Yayınevi:
Büşra Tangal

David Grann’ın İthaki Yayınlarından çıkan Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu kitabı ince ince hazırlanmış bir komployu ve kanlı bir geçmişi belgelerle gözler önüne seriyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2023

Orjinal Adı: Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI

Ülke: ABD

Türü: Tarih, Anlatı

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Tarihi kurgu sevenler.

Sayfa Sayısı: 360 sayfa

Çevirmen: Uğur Gülsün

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 21 cm

Kategoriler:

İnceleme

“‘Kızılderililer, beyaz adamın yöntemlerine uyacaktır; ister gönül rızasıyla ister zorla,’ demişti.”

1870’lerde Oklahoma bölgesine göç etmek zorunda kalan Osage Kabilesi, yaşadığı topraklarda petrolü keşfediyor. Bu keşifle beraber zenginleşip gelişen halk rahat bir yaşam sürmeye başlıyor fakat yıllar geçtikçe kabile üyeleri teker teker öldürülüyor. Osage halkı birileri tarafından hedef alındıklarını fark ediyor.

Refahla gelen ölümler

Mayıs 1921’de Molly Burkhart’ın kız kardeşi Anna Brown, bir cinayete kurban gidiyor. Bununla başlayan Osage cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Refah içinde fakat huzursuz yaşayan Osage yerlileri, kendilerinin hedef alındığını anlamaya başlıyor. Cinayetlerin çözülüp katilin yakalanması için pek çok detektif tutup avukatlarla görüşüyorlar. Ancak bir süre sonra hem tanıklar hem de soruşturmada çalışan yetkililer ya ölüyor ya da şahitliklerini geri çekiyor.

“Sabırsız yerleşimciler, Osage’lerin bazılarını katletti, bazılarını kötürüm bıraktı, bazılarının kafa derilerini yüzdü. Bir Kızılderili İşleri ajanı, ‘Bu durumda şu soru akıllara geliyor: Bu insanların hangileri vahşi?’ demişti.”

FBI’ın doğuşu

Bu sırada 1924 yılında Soruşturma Bürosu Direktörlüğü görevine getirilen J. Edgar Hoover, kendi yöntemleriyle suçla mücadele etmeye başlıyor. Yeni bir ekip kuran Hoover, eskiden emrinde çalışan Teksas Korusucusu Tom White’ı Osage cinayetlerini çözümlemesi için ekibin başına getiriyor. Böylece Tom White, bu cinayetleri çözerken kayıtlı ve kayıtsız pek çok kişinin ölümünü ortaya çıkararak çoğu yetkilinin aslında görevini yapmadığını ve cinayetlerin üstünün kapatılması için uğraştığını keşfedecektir.

“Dünyanın hiçbir yerinde devletler yıkılmaz; ta ki vatandaşlar ‘Mahkemeleriniz adalet dağıtmıyor’ demeye başlayıncaya kadar.”

Belgelerle kanıtlanmış cinayet serisi

Tarihi kurgu severlerin beğeneceğini düşündüğüm kitap aslında belgelerle kanıtlanmış bir cinayet serisini ortaya koyuyor. Gazeteci David Grann, işlenen her cinayeti detaylarıyla araştırmış hatta kişilerin fotoğraflarını da paylaşmış. Bu fotoğraflı anlatım, hikâyenin yaşanmış olması sebebiyle okuyanı daha da ürkütüyor. Diğer yandan cinayete kurban gidenlerin ailelerinin öykülerine de yer veriliyor. Özellikle Molly Burkhart ve ailesinin etrafında şekillenen kitap, dil olarak daha çok belgesel tadında yazılmış.

FBI’ın şekillenmesinin anlatıldığı bölümlerdeyse incelemeleri biraz dağınık ve karışık buldum. Fakat anladığım kadarıyla David Grann hiçbir detayı atlamak istememiş. Her ajanı ve öyküsünü en ince ayrıntısına kadar anlatmış, kaynaklarını paylaşmış.

Ek olarak kitap, yönetmen Martin Scorsese tarafından filme uyarlandı. Yakında vizyona girecek olan filmin başrolünde Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone, Robert De Niro ve Jesse Plemons yer alıyor. Yaklaşık üç saat süren filmin konuyu daha duygusal ve çarpıcı bir şekilde aktaracağını düşünüyorum.

Peki siz Dolunay Katilleri kitabını okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

David Grann kimdir?

David Grann, New York Times‘ın bir numaralı ve The New Yorker dergisinin ise ödüllü yazarıdır.Uluslararası ilişkiler (Fletcher School of Law and Diplomacy’den) ve yaratıcı yazarlık (Boston Üniversitesinden) alanlarında yüksek lisans derecelerine sahip olan yazar, Connecticut College’dan mezun olduktan sonra 1989 yılında Thomas J. Watson Bursu’nu kazanarak Meksika’da araştırma yaptı ve gazetecilik kariyerine burada başladı.

Grann’ın ilk kitabı The Lost City of Z: A Tale of Deadly Obsession in the Amazon, New York Times’ın en çok satanlar listesinde bir numarada yer aldı ve yirmi beşten fazla dile çevrildi. Samuel Johnson Ödülü için kısa listeye kalan kitap, New York Times, Washington Post, Entertainment Weekly ve diğer pek çok yayın tarafından 2009’un en iyi kitaplarından biri seçildi. Washington Post‘un “baştan sona heyecan dolu bir yolculuk” olarak nitelendirdiği kitap, James Gray’in yönettiği ve Charlie Hunnam, Sienna Miller, Robert Pattinson ve Tom Holland’ın oynadığı eleştirmenlerce beğenilen bir filme uyarlandı.

Grann’ın diğer New Yorker öykülerinin çoğu, Men’s Journal tarafından şimdiye kadar yazılmış en iyi gerçek suç kitaplarından biri olarak adlandırılan The Devil and Sherlock Holmes adlı koleksiyonuna dahil edildi. Öyküler, dünyanın en büyük Sherlock Holmes uzmanının gizemli ölümünden, postmodern romanında gerçek bir cinayetin ipuçlarını bırakmış olabilecek Polonyalı bir yazara kadar her şeye odaklanıyor.

Hâlen eşi ve iki çocuğuyla birlikte New York’ta yaşıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Dolunay Katilleri – David Grann”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products