Bookinton

Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği ve 12 yıldır Türkiye’nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2022 sonuçları belli oldu. Gezegenimiz ve uzay hakkında çarpıcı bilimsel gelişmelerin ve keşiflerin gerçekleştiği 2022 yılında, yarışmaya yüzlerce öğrenci “Uzay” temalı öyküleriyle katıldı.

Sema Adalar Utkueri

Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2022 öykülerini Burcu Aktaş, Murat Özyaşar, Ömer Açık, Sibel K. Türker ve Dr. Müren Beykan’dan oluşan seçici kurul değerlendirdi. Ülkenin her köşesindeki okullardan Günışığı Kitaplığı’na ulaşan yüzlerce öykünün arasından 4 genç öykücünün eseri ödüle değer görüldü.

Yarışmada dereceye giren 4 öyküyle birlikte, dikkati çeken 7 öykü de “Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2022 Ödüllü Öyküler Kitapçığı”nda yayımlanmaya değer görüldü.

Yarışmanın 2022 Ödül Töreni, 19 Kasım Cumartesi günü Günışığı Kitaplığı’nın yıllık yayıncılık konferansı 12. Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında çevrim içi gerçekleşecek. Konferans, bu yıl “iklim krizi” odağında ilk kez tematik olarak düzenlenecek.

Ödüllü ve dikkati çeken öykücülerin listesi şu şekilde:

ÖDÜLLÜ ÖYKÜLER (İsimler alfabetik sıralıdır.)

  • “Uzaynet”Ali Utku Çakır, 6. sınıf öğrencisi, İzmir, Özel Bahçeşehir Koleji Bornova Ortaokulu
  • “Uzayı Kim Taşıyor?”Azra Irkılata, 7. sınıf öğrencisi, Isparta, Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilim ve Sanat Merkezi
  • “Akıl Hastanesi”Fulya Er, 7. sınıf öğrencisi, Kırklareli, Atatürk Ortaokulu
  • “Çocuksu Hasret”Duru Aydın, 8. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Ortaokulu

DİKKATİ ÇEKEN ÖYKÜLER   (İsimler alfabetik sıralıdır.)

“Uzayı Bir Fırçayla Yaratan Kız”
Alanur Duru Akgün, 7. sınıf öğrencisi, İstanbul, Modafen Ortaokulu

  • “Yazu”Alaz Yanardağ, 6. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Ortaokulu
  • “Sonsuzluğun Bir Noktası”Beliz Mut, 7. sınıf öğrencisi, İstanbul, TED Rönesans Koleji
  • “Olmayan Ufuklara Fora”Deniz Efe Aydın, 8. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Ortaokulu
  • “Rüyanın Peşinde” Irmak Gökce, 6. sınıf öğrencisi, Ankara, BİLFEN Çayyolu İlköğretim Okulu
  • “Sarı Çiçekler ve Bir Dost”- İrem Beyaz, 6. sınıf öğrencisi, Kocaeli, Gebze Bilim ve Sanat Merkezi
  • “Uzaya Açılan Kapı”Nilüfer Özdemir, 6. sınıf öğrencisi, İstanbul, FMV Ayazağa Işık Ortaokulu

Zeynep Cemali Öykü Yarışması Hakkında 

Günışığı Kitaplığı’nın, çocuk edebiyatımızın usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den beri düzenlediği öykü yarışmasına Türkiye genelinde 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt genelinde duyurulan yarışmanın her yıl değişen seçici kurulunda edebiyatımızın usta isimleri yer alıyor.

Her yılın teması, Zeynep Cemali’nin bir kitabından alıntılanan kılavuz cümleyle belirlenen yarışmada ödüllendirilen ve dikkat çeken öyküler, yıllık hazırlanan ve ücretsiz dağıtılan Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanıyor.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan çocukları duygu, düşünce ve gözlemlerini yazarak ifade etmeye özendirmeyi; zengin ve doğru Türkçe kullanımının yerleşmesine katkı sağlamayı; çocukların öğrenim yaşamını yaratıcı uygulamalarla zenginleştirmeyi amaçlıyor ve geleceğin yazarlarını müjdeliyor.

Ödüle değer görülen gençler, her yıl yayıncılık sektörünün yıllık buluşması Zeynep Cemali Edebiyat Günü’ndeki törende ödüllerini usta edebiyatçıların elinden alıyor. Törene İstanbul dışından katılacak öğrenciler, velileri ve öğretmenleri, Günışığı Kitaplığı’nın davetlisi olarak ağırlanıyor. 

Yarışmanın 2023 yılı bilgileri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

Diğer haberleri okumak için tıklayın

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.