Kısa adı NBCC olan Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği’nin (National Book Critics Circle) 2021 yılı en iyi kitap ödülleri açıklandı.

Sanem Güven

Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği’nin altı kategoride (Kurgu, Kurgu Dışı, Biyografi, Otobiyografi, Şiir ve Eleştiri) ve Sandrof, Balakian, Leonard ve Tony Morrison başlıkları altında verdiği 2021 Yılı En İyi Kitap Ödülleri, 17 Mart 2022 tarihinde açıklandı.

Sayılan altı kategoride 1975 yılından beri verilen ödüller, yayıncılık dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor ve kazananlar pandemi nedeniyle üç yıldır sanal ortamda açıklanıyor. Bu altı kategoriye ek olarak verilen diğer ödüller ise çeşitli açılardan yayıncılık sektörüne hizmet etmeyi amaçlıyor.  

Ödül kazananlar listesi şöyle:

Otobiyografi: Jeremy Atherton Lin, Gay Bar: Why We Went Out (Little, Brown)

Biyografi: Rebecca Donner, All the Frequent Troubles of Our Days: The True Story of the 
American Woman at the Heart of the German Resistance to Hitler
 (Little, Brown)

Eleştiri: Melissa Febos, Girlhood (Bloomsbury)

Kurgu: Honorée Fanonne Jeffers, The Love Songs of W.E.B. Du Bois (Harper)  

Kurgu Dışı: Clint Smith, How the Word Is Passed: A Reckoning With the History of Slavery Across America (Little, Brown)

Şiir : Diane Seuss, frank: sonnets (Graywolf)

John Leonard Ödülü : Anthony Veasna So, Afterparties (Ecco)
John Leonard Ödülü herhangi bir türdeki ilk kitaba veriliyor. Karanlık ve eğlenceli bir atmosferi olan “Afterparties”, Kızıl Kmer soykırımından kaçan Kamboçyalı mültecilerin maruz kaldığı travmanın nesiller boyunca nasıl yankılandığını anlatıyor. Kitap ne yazık ki yazarı So’nun 28 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan ölümünden yaklaşık sekiz ay sonra yayımlandı.

Nona Balakian Citation for Excellence in Reviewing: Merve Emre
NBCC üyelerine verilen 2021 Nona Balakian Citation for Excellence in Reviewing ödülü, The New Yorker’ın katkıda bulunan yazarlarından olan ve Oxford Üniversitesi’nde doçent olan Merve Emre’ye verildi.

Ivan Sandrof Lifetime Achievement Award: Percival Everett
Ivan Sandrof Yaşam Boyu Başarı Ödülü, 30’dan fazla roman, öykü ve şiir koleksiyonu yayımlayan romancı Percival Everett’e verildi. Ödül komitesi başkanı Jacob Appel sunumunda bir alıntı yaparak Everett’i “derin ve üretken” bulduğunu söyledi.  

Toni Morrison Achievement Award: Cave Canem Foundation
Kitap kültürünü şekillendiren kurumları onurlandırmak için 2021’de NBCC tarafından oluşturulan yeni bir ödül olan Toni Morrison Başarı Ödülü, ünlü siyahi şairlerin kariyerlerini geliştirmeye yardımcı olan bir yazar merkezi olan Cave Canem Vakfı’na verildi.

Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği (NBCC) 

The National Book Critics Circle, 1974 yılında New York’un efsanevi Algonquin Oteli’nde günün en etkili eleştirmenlerinden oluşan bir grup tarafından kuruldu ve ertesi yıl ilk ödüllerini verdi. 

Ülke genelinde 600’den fazla eleştirmen ve kitap inceleme editöründen oluşan NBCC, ödüllerini her yıl altı kategoride veriyordu. Yıllar içinde bu kategorilere Sandrof, Balakian, Leonard ve Tony Morrison başlıkları altında yeni ödüller eklendi. Ödüller Amerika Birleşik Devletleri’nde bir önceki takvim yılında İngilizce (çeviriler dahil) yayımlanan en iyi kitapları kapsıyor. 

NBCC ödülleri için finalistler, ülkenin önde gelen bazı basılı ve çevrim içi yayınlarından eleştirmenler ve editörlerle, bu yayınlarda çalışmaları yer alan eleştirmenlerden oluşan 24 üyeli yönetim kurulu tarafından aday gösteriliyor, değerlendiriliyor ve seçiliyor.

Aday Kitaplar Nasıl Belirleniyor? 

Aday kitapları, her bir kategori için NBCC Yönetim Kurulu Üyeleri arasından seçilen komiteler belirliyor. Yayıncılar da NBCC’ye aday kitap önerebiliyor. Komiteler, NBCC’nin her yıl Mart ayında gerçekleşen ilk fiziki toplantısında oluşturuluyor. 

Her üyenin, en az iki komitede yer alması zorunlu, ancak çoğu üye daha fazla komitede yer almayı tercih ediyor. Komite üyeleri, her bir komiteye tahsis edilen mail adreslerini kullanarak aday kitapları ödül kategorilerine göre listeliyorlar. Birden fazla kategori içinde değerlendirilmesi mümkün olan kitaplar, herhangi bir adaletsizlik yaşanmaması adına her iki listeye de dahil ediliyor. 

Ödül Kazanan Kitaplar Nasıl Seçiliyor?

NBCC Yönetim Kurulu, Ocak, Mart, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda dört kez bir araya geliyor. Mart ayı toplantısında her bir kategori için oluşturulan komiteler, ödül için finalistleri belirliyor.

Aday kitaplar hakkında gerek e-posta yazışmaları yoluyla gerekse Eylül ayındaki fiziki toplantıda gerçekleşen uzun tartışmalar sonrasında, Aralık ayı içinde, her kategorideki aday kitapların yer aldığı uzun liste ortaya çıkıyor. 

İzleyen Ocak ayı toplantısında ise Kurul, her kategorideki beş finalisti belirleyerek aday kitap listesini 30’a indiriyor.  

Sandroff ve Balakian gibi diğer ödüllerin kazananları da yine bu toplantıda, benzer prosedürlerle belirleniyor. 

Kazananlar, ödüllerin açıklanmasından kısa süre önce Mart ayında yapılan Kurul toplantısında, finalistler arasında yer alan 30 kitabın oylanmasıyla belirleniyor. Her kategoride çoğunluğun oyunu alan kitap ödülün kazananı oluyor. 

Hem Finalistler Hem de Kazananlar Sinemanın da Gözdesi 

Özellikle ödüllerin açıklanmasından sonra hemen hepsi çok satanlar listesine giren bu kitaplar, film endüstrisinin de gözdesi hâline geliyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse, 1979 yılı finalistlerinden William Stryon’ın Sophie’s Choice (Sophie’nin Seçimi) isimli kitabı 1982 yılında, 1982 yılı finalistlerinden Alice Walker’ın The Color Purple (Renklerden Mor) isimli kitabı 1985 yılında, 1983 yılı kazananı William Kennedy’nin Ironweed isimli kitabı 1987 yılında, 2005 yılı finalistlerinden Kazuo Ishiguro’nun Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma) isimli kitabı 2010 yılında, 2007 yılı kazananlarından Ian Mc Ewan’ın Atonement (Kefaret) isimli kitabı 2007 yılında, 2004 yılı finalistlerinden David Mitchell’ın Cloud Atlas isimli kitabı 2012 yılında sinemaya uyarlandı ve yine çeşitli ödüller kazandı.  

National Book Critics Circle’ın tarihçesi ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için www.bookcritics.org adresini ziyaret edebilir veya NBCC’yi Facebook, Twitter ve Instagram’da takip edebilirsiniz.

Diğer Gündem kategorisi içerikleri için tıklayın.