Bookinton

Kitapları yaşatmak, kitaplarla yaşamak isteyen herkes için bir şenlik! Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin, 2019’dan beri bağımsız yayınevlerinin ortak emeğiyle gerçekleştirdiği etkinliğin dördüncüsü bu yıl 9-18 Eylül tarihleri arasında kurumun Beyoğlu’ndaki özgün binasında düzenleniyor. 

Özlem Gökbel

Nedir? 

Okurluğu, yazarlığı, çevirmenliği, editörlüğü, yayıncılığı, kısacası kitapları ve kitaplara verilen emeği kutlamak üzere düzenlenen Kıraathane Kitap Şenliği bu sene edebiyatseverleri 30 bağımsız yayınevi ve 40’tan fazla etkinlikle buluşturuyor. 

Kitapları öne çıkaran, okumaya, yazmaya, kitaplar üzerine konuşmaya odaklanan bu şenliğin amacı bir ortak üretim ve dayanışma imkânı oluşturmak. Kendisi de bağımsız bir butik yayıncı olan Kıraathane, ayakta durmanın giderek güçleştiği bu sektörde hem kitaplarını doğrudan okura ulaştırabileceği hem de editörlerin, yazarların, çevirmenlerin kitapların çevresinde buluşup konuşabilecekleri eşitlikçi bir ortam yaratmaçabasında. 

Şenlik boyunca katılımcı yayınevleri hem Kıraathane binasında kitaplarını sergileyecek hem de kitaplarını tanıtmaya yönelik etkinliklerle gerek dijital ortamda gerekse farklı lokasyonlarda okurlarıyla buluşacaklar. Tüm programı www.kiraathane.com.tr adresinden takip edebilirsiniz. 

Nerede? 

Bu yılki şenlikte yayınevleri kitap stantlarını Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi binasının giriş, bir, iki ve üçüncü katlarında kuruyor. Kıraathane’nin beşinci katında ise yazarlarla söyleşiler, kitap sohbetleri, şiir dinletileri, edebiyat konuşmaları var.
Ayrıca Yesayan ve istos’ta da özel buluşmalar gerçekleşecek. 

Etkinliklerin yapılacağı adresler şöyle: 

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi: Asmalımescit Mahallesi, Yemenici Abdüllatif Sokak 1, 34430, Beyoğlu.

Yeseyan Salonu: İstiklal Caddesi Hıdivyal Palas No: 231, Kat 1, Oda: 30, Beyoğlu.

istos: Kâtip Mustafa Çelebi Mahallesi, Hasnun Galip Sokak Pembe Çıkmazı No: 4, D: 6, K: 2 34433 Beyoğlu.

Ayrıca şenliğin çevrim içi programları Kıraathane’nin YouTube kanalından izlenebilir. 

Günler, saatler  

18 Eylül’e kadar sürecek şenlikte; Kıraathane binasındaki kitap stantları hafta sonları yani 10-11 Eylül ve 17-18 Eylül günleri 11:00-20:00, hafta içi ise yani 12 Eylül’den 16 Eylül’e kadar her gün 14:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık. 

Kimler var?

Şenliğe stant kurarak, etkinlik düzenleyerek, organizasyona destek vererek, bağımsız yayıncılığı dayanışma içinde sürdürme bilinciyle önerilerini paylaşarak katılan Alef, Flaneur, Harfa, Manifold gibi onlarca yayınevinin tam listesine www.kiraathane.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

Peki ya çocuklar?  

Ne mutlu bize ki, çocuklar unutulmamış. Kıraathane Kitap Şenliği‘nin bu yılki sürprizlerinden biri, şenliğin çocuk kitapları da yayımlayan üç katılımcısının, bu kitaplara odaklanan birimleriyle hem stant kurarak hem de etkinlik düzenleyerek şenlikte olmaları. Aras Yayınları Hippo kitaplarıylaAvesta Yayınları Hêlîn kitaplarıylaGinko Bilim ise Ginko Çocuk ile şenlikteler. 10-11-17 Eylül sabahları günün açılışı saat 11:30’da “Çocuklarla Okuyoruz” kuşağı ile olacak. Bu üç yayınevinin kitaplarından birer seçki 12 yaş altı çocuklarla birlikte okunacak.

Diğer haber içeriklerini okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.