2024 Pulitzer Ödülleri Kazananları Açıklandı

Amerika’nın en saygın ödüllerinden biri kabul edilen ve her yıl Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat, tiyatro ve müzik alanlarında verilen Pulitzer Ödülleri’nin 2024 yılı kazananları açıklandı.

Utku Özer

Pulitzer Ödülleri, Macaristan doğumlu Amerikalı gazeteci ve siyasetçi Joseph Pulitzer’in vasiyetiyle 1917 yılında hayata geçirilen ve o yıldan bu yana aralıksız olarak verilen bir ödül programıdır. Gazetecilikten edindiği servetin bir kısmını Columbia Üniversitesi’ne bağışlayan Pulitzer, gazetecilik, edebiyat ve eğitim alanlarında mükemmelliği ödüllendirmek amacıyla Pulitzer Ödülleri’nin kurulmasını sağladı.

Gazetecilik kategorisinde haber raporlama, muhabirlik ve editöryal yazılar ödüllendirilirken, kitap kategorisinde kurgu, biyografi, şiir ve tarih gibi alanlarda ödüller veriliyor. Tiyatro kategorisinde en iyi drama, müzik kategorisinde ise en iyi müzikal kompozisyon ve beste ödülleri bulunuyor. Zaman içinde genişleyen ödüllerin kapsamı özellikle internet gazeteciliğinin önem kazanmasıyla çevrimiçi içeriklere de açıldı. Benzer biçimde müzik kategorisi de zamanla değişime uğrayarak Amerikan müziğinin farklı türlerini kucaklamaya başladı.

2024 yılında kitap kategorisinde ödül kazanan eserler şöyle sıralandı.

Kurgu

Night Watch – Jayne Anne Phillips

Amerikan İç Savaşı sonrası Batı Virginia’nın Trans-Allegheny Akıl Hastanesi’nde geçen Night Watch, savaş ve travma sonrası toparlanma mücadelesi veren yaralı bir asker, 12 yaşındaki kız çocuğu ve onun başka bir asker tarafından uzun süredir istismar edilen annesini konu alıyor. Ulusal Kitap Ödülü uzun listesine de giren roman, savaş sonrası Amerika’sının arka planında bir direnç ve iyileşme hikayesini anlatıyor.

Bu kategorinin finalistleriyse Same Bed Different Dreams ile Ed Park ve Wednesday’s Child ile Yiyun Li oldu.

Tarih

No Right to an Honest Living: The Struggles of Boston’s Black Workers in the Civil War Era – Jacqueline Jones

Tarihçi Jacqueline Jones, No Right to an Honest Living: The Struggles of Boston’s Black Workers in the Civil War Era’da Boston’un nasıl Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında olduğu gibi eşitlikçilik söyleminin kolay ancak işyerinde adaletin zor olduğu bir yer olduğunu ortaya koyuyor. İç Savaş öncesinde, sırasında ve sonrasında, beyaz kölelik karşıtları ve Cumhuriyetçilerin, Siyahi Bostonlular için eşit istihdam fırsatı sağlamayı reddederek çoğunu yoksulluğa mahkum ettiğini anlatıyor. Yine de Jones, bazı siyahi girişimcilerin ustalıkla kendi işlerini yarattıklarını ve kendi kariyer yollarını çizdiklerini tespit ediyor. Sıradan siyahi işçilerin gündelik mücadelelerine ışık tutan bu kitap, işyerindeki adaletsizliğin Boston’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında herkes için gerçek eşitliği sağlamasını nasıl engellediğini gösteriyor.

Bu kategorinin finalistleriyse American Anarchy: The Epic Struggle between Immigrant Radicals and the US Government at the Dawn of the Twentieth Century ile Michael Willrich ve

Continental Reckoning: The American West in the Age of Expansion ile Elliott West oldu.

Biyografi

King: A Life – Jonathan Eig

Kitap, yeni kaynaklardan yararlanarak Martin Luther King Jr. hakkında sivil haklar liderinin hayatının her aşamasına dair anlayışımızı zenginleştiren, King’in kararlılığının yanı sıra kendini sorgulama ve depresyon da dahil olmak üzere güçlü ve zayıf yönlerini keşfeden aydınlatıcı bir portre sunuyor.

Master Slave Husband Wife: An Epic Journey from Slavery to Freedom – Ilyon Woo

Ilyon Woo,1848’de Georgia’dan kaçan köleleştirilmiş bir çift olan Craftlar’ın, açık tenli Ellen’ın engelli bir beyaz beyefendi, William’ın da onun hizmetkârı kılığına girerek ırk, sınıf ve engellilikle ilgili varsayımları istismar ederek Kuzey’e yaptıkları yolculukta halkın içinde saklanmaları ve ödül avcılarından kaçarken ünlü kölelik karşıtları haline gelmelerinin zengin bir anlatısını sunuyor.

Bu kategorideki diğer finalist ise Larry McMurtry: A Life ile Tracy Daugherty oldu.

Anı veya Otobiyografi

Liliana’s Invincible Summer: A Sister’s Search for Justice – Cristina Rivera Garza

Cristina Rivera Garza‘nın farklı türleri bir araya getiren anı kitabı, kaybın doğurduğu kararlılıkla biyografik, feminist araştırmacılık ve şiirsel biyografiyi harmanlıyor. Yazarın eski bir erkek arkadaşı tarafından öldürülen 20 yaşındaki kız kardeşini anlattığı kitap, Ulusal Kitap Ödülü’nün de finalistleri arasında.

Bu kategorinin finalistleri ise The Best Minds: A Story of Friendship, Madness, and the Tragedy of Good Intentions ile Jonathan Rosen ve The Country of the Blind: A Memoir at the End of Sight ile  Andrew Leland oldu.

Şiir

Tripas: Poems – Brandon Som

Brandon Som’un çok kuşaklı bir çocukluk evinden yola çıkarak yazdığı şiirlerden oluşan kitap, şairin Meksika ve Çin kökenli çifte mirasının karmaşıklığını derinlemesine ele alan, çatışma yerine topluluk yaratan bir koleksiyon sunuyor.

Bu kategorinin finalistleri ise Information Desk: An Epic ile Robyn Schiff ve To 2040 ile Jorie Graham oldu.

Kurgu dışı

A Day in the Life of Abed Salama: Anatomy of a Jerusalem Tragedy – Nathan Thrall

Kitap, İsrail ve Filistinli kurtarma ekiplerinin güvenlik düzenlemeleri nedeniyle geciktiği bir sırada beş yaşındaki oğlu bir okul otobüsü kazasında ölen Filistinli bir babanın portresi üzerinden, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki yaşamın incelikli ve samimi bir anlatımı.

Bu kategorinin finalistleri ise Cobalt Red: How the Blood of the Congo Powers Our Lives ile Siddharth Kara ve Fire Weather: A True Story from a Hotter World ile John Vaillant oldu.

Kaynak

https://www.pulitzer.org

Kazananların tam listesi için 2024 Pulitzer Prizes

Geçen yılın Pulitzer Ödülleri için 2023 Pulitzer Ödülleri Açıklandı