Bookinton

“Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar”, zaman zaman “Ben bunu neden düşünemedim,” diye sorgulatan, genel olarak motive eden, rahatlatan, yol gösteren bir kitaptır benim için. Miraç Çağrı Aktaş’ın İndigo Yayınlarından çıkan bu kitabı, severek ve altını çizerek okuduğum başucu kitabım oldu. “Hayat değişmeye kaybettiğimiz yerden başlar”. Bu cümle ilginizi çekiyorsa, nedenini nasılını ve neler yapacağınızı öğrenmek isterseniz buyrun…

Tuğra Aydın

Susmanın önemi

Susmak… Sadece susmak… Kendi sessizliğimizi/sesimizi duymak için bazen susmak gerekiyor. Anlamayana anlatmaya çabalamak, başkalarını memnun etmek için uğraşmak enerjimizden götürüyor. O yüzden susmayı seçiyorum çünkü karşımdaki değerliyse ben de değerliyim. Bu hayat benim. 

Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa…

Zaman hepimiz için değerli. Zamanımızı kime ayırdığımız, kiminle paylaştığımız çok önemli. Hem hayır diyebilmeyi hem de mutlu olmadığımız, kendimizi ait hissetmediğimiz ortamı terk etmeyi bilmeliyiz. Kitapta çok hoşuma giden bir ifade var: “Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa yerini değiştir. Sen ağaç değilsin.” 

Kaderimizi değiştirebiliriz 

Yaşadıklarımız, çektiğimiz acılar bizi olgunlaştırır, o nedenledir ki “Hayat Kaybettiğimiz Yerden Başlar”. Acılarımızı iliklerimize kadar sahiplenmeli ve yaşamalıyız ki, ruhumuz temizlensin. Anahtar kelimemiz “sabır” olmalı ama zamanı gelince acılarımızı uğurlamalıyız. İnsan hayatı boyunca pek çok kez düşer, önemli olan kalkıp yeniden yürümek, yola devam edebilmektir. Bu tür yeni başlangıçlarda yeni kararlarla hayatımızı biçimlendirmemiz gerekir. 

İyilik ve kötülükten hangisini besleyeceğimiz de vereceğimiz kararlardan biridir. Unutmayalım ki, kötülüğü beslemek en çok bize, sağlığımıza, kalbimize zarar verir. Ve unutmayalım ki, kaderimiz verdiğimiz karar anlarında biçimlenir. 

Sen çok değiştin 

İnsanlar onlara “hayır” dediğimizde bazen “Sen çok değiştin!” derler. Hayır dediğimiz için bizden vazgeçen insan zaten “bize değil, evet deyişimize” değer verdiği için bizimledir. Hayır diyebildiğimizde, yorulsak da vazgeçmediğimizde, kaybettiğimiz yerde yeni kararlar alarak hayaımıza yeniden yön verdiğimizde, kendimize de geç kalmamış oluruz. 

Anı yaşamak 

İşte kitaptan çok güzel bulduğum bir ifade daha: 

Dün yaşandı bitti.
Yarın daha gelmedi.
Bugün yaşa gitsin.
Hayatta en doğru zaman “Şu an”.

Miraç Çağrı Aktaş kimdir? 

Miraç Çağrı Aktaş, 01.12.1995 yılında Antalya, Manavgat ilçesinde doğmuştur. Çocukluk dönemini Manavgat’ta geçiren Aktaş, ilkokul hayatını Manavgat Çağlayan İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. Daha sonra lise hayatını tamamlayan Aktaş, ilk kitabı olan “Bana Seviyorum Deme, Sev”i çıkarmıştır. 

Hâlen Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Miraç Çağrı Aktaş tarafından kaleme alınan son kitap “Yine de Sevdik” (imzalı), Olimpos Yayınları tarafından okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

Künye

Yayınevi: İndigo Yayınları
Sayfa Sayısı: 200 Sayfa
Basım Yılı: 19 Nisan 2021 (1. Basım)
Ebat: 13.5 cm x 21 cm 
İmla: ☺️
Okur Yaşı: Genel Okur Kitlesi
Hedef Kitle: Yetişkin Okur
Türü: Kişisel Gelişim
Ülke: Türkiye

Diğer Okurdan içeriklerini okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.