İngiliz yazar Charles Dickens’ın Can Yayınları tarafından basılan ve ustalık eserleri arasında yer alan Büyük Umutlar kitabında, 19. yüzyıl İngiltere’sinde taşrada başlayıp Londra’ya uzanan Pip’in (Philip Pirrip) hikâyesine eşlik ediyoruz.

Cemile Eyüpoğlu Coşkun 

İç dünyası çok zengin bir çocuk olan, öğrenmeye, kendini geliştirmeye açık, bulunduğu çevreden çok daha iyisini hak eden Pip, annesi ve babasını küçük yaşta yitirdiği için ablası ve eniştesi Joe ile yaşıyordu. Demirci ustası olan eniştesi, Pip’in yaşamında o güne dek sahip olduğu en büyük şanstı fakat ablasının baskıcı ve yıldırıcı tutumundan onu bazen Joe bile koruyamıyordu.

“Korkunun baskısı altında çocukların nasıl sinsileşebileceğini bilenler pek azdır. Korku bir kez çocuğun içine düşmeye görsün: Akıldışı olması bir şey değiştirmez.” Syf:26

Miss Havisham’ın evinde geçen günler

Miss Havisham, kasabada yaşayan varlıklı bir kadındı fakat evlenmek üzere olduğu adam tarafından kandırıldığını öğrendiği günden beri kendisini insanlardan soyutlamış bir şekilde yaşıyordu. Şans eseri Pip’i evine davet etmesiyle Pip yeni bir dünyaya adım attı. Bu yeni dünyada aşkı, umudu ve hayal kırıklığını tattı.

Esrarengiz miras

Pip’in yaşamı esrarengiz bir mirasa konması ile bambaşka bir yöne doğru gitti. Ummadığı bir zamanda kimden geldiği belli olmayan bu miras, Pip’in hayalini kurduğu hayatın başlangıcı mı olacak, yoksa hiç beklenmeyen bir şekilde hayatını alt üst mü edecekti?

Bir klasik roman olarak Büyük Umutlar

Uzun soluklu kitaplarda en sevdiğim durum, okuma yolculuğunun sonunda olayların içine gömülüp sanki her şeyi roman kahramanı ile birlikte yaşamış gibi hissetmektir. Bu eserin size kesinlikle yaşatacağı duygulardan biri de bu!

Çok etkileyici sürprizlerle dolu bu hikâyenin kurgusu öyle ustaca düzenlenmiş ki olayların sonuçlarını tahmin etmek olanaksızYalın ve akıcı dili, yaşama dair verdiği dersler ile her yaş grubundan genel okur kitlesi için uygun ve keyifle okunacak bir eser.

Beyaz perdede Büyük Umutlar

Beyaz perdeye defalarca uyarlanan eserin, 1946 yılında David Lean’ın yönetmenliğinde çekilen filmi orijinal esere en yakın versiyondur.

Bunun dışında 1998’de Alfonso Cuaron yönetmeliğinde çekilen sinema filminde başrollerde Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow ve Robert De Niro gibi ünlü oyuncuların oynadığı versiyon büyük ilgi görmesine rağmen eserin aslından oldukça uzaktır. 

Son olarak 2012 yılında çekilen Mike Newell’ın yönettiği Büyük Umutlar’ın da, edebiyat severlerin yüreklerine âdeta su serptiğini söyleyebiliriz. 

Charles Dickens kimdir? 

1812’de İngiltere’nin Portsmouth kentinde doğdu. Babası hapse düşünce okuldan ayrılıp bir fabrikada çalışmak zorunda kaldı. Bu dönemde işçi sınıfının yaşamını ve sıkıntılarını yakından tanıma fırsatı buldu. Babası hapisten çıkıp eve dönünce eğitimini tamamladı. Önce bir avukatın yanında, sonra liberal bir gazetede çalıştı. Mister Pickwick’in Serüvenleri adlı romanı çok tutuldu. Ardından gelen Oliver TwistNicholas NicklebyAntikacı DükkanıMartin ChuzzlewitBir Noel Şarkısı ve Dombey and Son, Dickens’in romancılığında dönüm noktası oldu. David Copperfieldİki Şehrin Hikayesi ve Büyük Umutlar’la zirveye çıktı.

Yapıtları gerçekçi biçemin, düz yazı ustalığının, mizahi bir dehanın örnekleri olarak değerlendirilen Dickens, 1870’te öldü.

Nihal Yeğinobalı kimdir?

(1927 Manisa – 2020 İstanbul)

Orta ve Lise öğrenimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamlayıp ardından gittiği New York Eyalet Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gören usta çevirmen, sayısız eseri dilimize kazandırdı.

Künye:

Yayınevi: Can Yayınları
Tür: Roman
Eserin Özgün Adı: Great Expectations
Sayfa Sayısı: 649
Çevirmen: Nihal Yeğinobalı
Dizi Editörü: Ayça Sezen
İlk Yayımlanma Tarihi: 1861
Hedef Kitle: Yetişkin Okur

Diğer okurdan kitap incelemelerini okumak için tıklayın.