Deneyime Aldanmak – Emre Soyer, Robin M. Hogarth

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Başak Bingüler

Davranış bilimciler Emre Soyer ve Robin Hogarth’ın güçlü kaleminden çıkan Deneyime Aldanmak kitabında deneyimin sezgilerimizi yanılttığı birçok konu derinlemesine ele alınıyor. Deneyime Aldanmak, Epsilon Yayınevi etiketiyle raflarda okurları bekliyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

Deneyim harika bir öğretmen… Öğretemediği zamanlar hariç.

Deneyimlerimiz bizi biz yapan, dünyayı anlamamıza yardımcı olan son derece değerli bir bilgi kaynağı. Önemli kararlar verirken deneyime güveniriz. Başkalarını deneyimlerine göre değerlendiririz. Ama karmaşık ve belirsiz olan sosyal ve ekonomik dünyada durum aslında göründüğünden daha karışık.

Davranış bilimciler Emre Soyer ve Robin Hogarth, Deneyime Aldanmak’ta deneyimin sezgilerimizi yanılttığı birçok konuyu ele alarak, aldığımız derslere sağlıklı bir şüphe ile bakmamızı sağlıyor. Bu konuda yapılmış birçok araştırmayı damıtarak iş yerinde ve sosyal hayatta kullanılabilecek stratejiler öneriyor. Bu sayede kararları, yaratıcılığı, karmaşık konuları anlayışı, başarı şansını, etik davranışı ve mutluluğu iyileştirmeyi amaçlıyor.

Kitap için ne dediler ?

“Bu keyifli ve ilgi çekici kitap bize deneyimin kazandırdığı sarsılmaz kanaatlerin kusurlarını tanıtıyor ve sonradan geriye dönüp bakıldığında erdemli olmanın kolay olduğunu hatırlatıyor. Şiddetle tavsiye ederim!” – Gerd Gigerenzer, Max Planck Institute for Human Development’ta profesör, Risk Savvy’nin yazarı.

 “Deneyim harika bir öğretmen olabilir ama biz galiba oldukça kötü öğrencileriz. Soyer ve Hogarth, merak uyandıran yazım tarzları ve bir tarih kitabında bulabileceğiniz sayıda şaşırtıcı örnekleriyle, insan aklının geçmişten yanlış dersleri nasıl kolaylıkla aldığını anlatıyor. Herkese gereken bir kitap.” – Nicholas Epley, University of Chicago, Booth Business School’da profesör, Mindwise’ın yazarı.

Emre Soyer kimdir?

Emre Soyer 2000 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. Davranış bilimi doktorasını 2012 yılında Pompeu Fabra Üniversitesi‘nden aldı. Öncesinde Nottingham, Koç ve Bocconi Üniversite‘lerinde ekonomi üzerine eğitim gördü. Eğitim süreci boyunca sosyal girişimcilik projeleri yarattı ve yönetti.​ Harvard Business Review ve MIT Sloan Management Review‘da yazıları yayınlanan Dr. Soyer’in, deneyimin kararlara olumsuz etkileri üzerine bir TEDx sunumu bulunuyor.

Robin M.Hogarth kimdir ?

 Robin Miles Hogarth İngiltere’de dünyaya geldi. Doktorasını Chicago Üniversitesinde tamamladı. Araştırma konuları, karar verme ve yargı psikolojisidir. Barselona’daki Universitat Pompeu Fabra’da fahri profesör olarak görev yapıyor.

Künye

Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Kitap Adı: Deneyime Aldanmak
Kitabın Alt Adı: Kararları İyileştirmek İçin Hayattan Doğru Dersleri Çıkarmak
Kitabın Orijinal adı: The Myth of Experience: Why We Learn the Wrong Lessons
Yazarlar: Emre Soyer, Robin M. Hogarth
Orijinal dil: İngilizce
Dil: Türkçe
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Çocuk-gençlik
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 270 sayfa
Ebat: 13.5×21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Deneyime Aldanmak – Emre Soyer, Robin M. Hogarth”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products