Büyük Strateji – John Lewis Gaddis

Yayınevi:

Düzenleyen: Gonca Gül Kurtulmuş

Begüm Saracel

John Lewis Gaddis’in, Büyük Strateji kitabı devlet yönetiminden, savaşa, değerli bir yaşam sürmekten tarihi olaylara kadar birçok konuda düşündürücü bilgileri akıcı bir dille aktarmak üzere Epsilon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Gaddis, Yale Üniversitesi’nde meslektaşları Charles Hill ve Paul Kennedy ile verdiği dersleri Büyük Strateji kitabında ölümsüzleştirmiştir. Büyük Strateji, bir ülkenin savaşta kullanacağı yöntemleri, kaynaklarını çeşitli hizmetler için nasıl dağıtacağını ve kullanacağını, hangi ürünleri üretmenin kâr getireceğini ve hangi uluslararası ittifakların ülkenin ulusal yararına en iyi hizmet edeceğini belirleyen stratejidir. Kitabın sayfalarını çevirirken Antik Yunan’dan İkinci Dünya Savaşı’na uzanıyor, ismini tarihin altın sayfalara kazımış liderlerin büyük stratejilerini öğreniyoruz. Herodotus, Thukydides, Sun Tzu, Octavian/Augustus, Aziz Augustinus, Machiavelli, I. Elizabeth, II. Philip, Clausewitz, Tolstoy, Lincoln, Wilson, Franklin D. Roosevelt ve Isaiah Berlin gibi stratejik dehaları tanımak günümüz liderliğine ve stratejilerine de ışık tutuyor. Gaddis bu sayede geçmişin ışığıyla geleceğimizi aydınlatırken, yirmi yıllık bilgi birikimine de okuru hayran bırakıyor.

Bir strateji kitabından çok daha fazlası

“Zor zamanlarımız için bir eğitim kılavuzu. Dünyamıza anlam katmanın yanında, çok güzel işlenmiş özlü tarihsel yargıları da sunuyor. Özgürlüğe, seçime ve ahlak pusulasına önem veren, kibre karşı uyarıda bulunan bir kitap.” – Roger Boyes, Times

Gaddis’in kitabı bir savaş veya ülke yönetimi strateji kitabından çok daha fazlası. Bu eserde Tolstoy’dan F. Scott Fitzgerald’a birçok edebiyat öncüsünün düşüncelerine de rastlıyoruz. Gaddis, iyi bir liderin aynı anda hem bir köstebek hem de bir tilki olması gerektiğini, güçlü olduğu yanları olduğu kadar, zayıf olduğu yanları da bilip kabullenmesi gerektiğini vurguluyor. Fitzgerald’ın zeki insanların en temel özelliği olarak adlandırdığı “birbirine zıt iki düşünceyi zihinde aynı anda tutup hâlâ işlevsel olmak” yeteneğinin bir liderin vazgeçilmez özelliklerinden biri olduğunu söylüyor. Yazar, Roosevelt’in, “Eğer savaşı kazanmamı sağlayacaksa, tamamen tutarsız davranmaya hazırım,” sözünden yola çıkarak iyi bir stratejinin siyah-beyaz gibi keskin ayrımları olmadığını, çok daha kapsamlı bir düşünce yapısı gerektirdiğini günümüz okuruna anlatıyor.

Ancak yazar aynı zamanda sağ duyunun oksijene benzediğini, liderlerin başarı merdivenlerini tırmandıkça, sağ duyularının azaldığını da vurguluyor. “Bir savaşta yapılması gerekenler çok basittir ama basit olanı yapmak en zorudur.” Gaddis, tarihte kazanılması en muhtemel savaşları bile kaybetmiş liderleri örnek göstererek bu gerçeğin üstüne parmak basıyor.

John Lewis Gaddis kimdir?

1941 yılında Amerika da doğan John Lewis Gaddis, uluslararası tanınırlığı olan bir akademisyen, askeri tarihçi ve yazardır. Yale Üniversitesi’nde Savaş ve Deniz Savaşları Tarihi Robert A. Lovett profesörüdür. Özellikle soğuk savaş ve büyük savaş stratejileri hakkındaki çalışmalarıyla bilinir. New York Times tarafından Soğuk Savaş Tarihçileri’nin dekanı olarak anılır. Gaddis aynı zamanda 20. yüzyıl Amerikalı devlet adamı George F.Kennan’ın resmi biyografi yazarıdır. George F. Kennan: Amerikan Bir Yaşam (2011) adlı biyografi eseriyle 2012 Pulitzer Biyografi ve Otobiyografi Ödülü’nü kazandı.

Künye

Yayınevi: Epsilon Yayınları
Kitap Adı: Büyük Strateji
Kitabın Orijinal Adı: On Grand Strategy
Yazar: John Lewis Gaddis
Çevirmen: Özgür Umut Hoşafçı
Orijinal Dil: İngilizce
Tür: Tarih – İnceleme
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 392 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Büyük Strateji – John Lewis Gaddis”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products