Fakirdağ – Saliha Nilüfer

Düzenleyen: İmre Polat

Yazar ve çevirmen Saliha Nilüfer’in keşifler, maceralar, hayaller ve oyunlar ekseninde kurulan yeni bir hayatın zorluklarını, hayattaki iniş çıkışları ele aldığı yeni romanı Fakirdağ, Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Sevilen romanların yazarı Saliha Nilüfer, yayımladığı son romanı Fakirdağ’da bir çocuk karakterin gözünden aniden değişen düzeni ve hayatının akışında meydana gelen birtakım olayları anlattığı merak uyandıran hikâyesiyle bilinmeyen bir yerde hayatı yeniden kurmanın zorluklarını anlatırken aile bağları, arkadaşlıklar ve dayanışmanın gücüyle sarmalıyor.

Keşifler, efsaneler ve oyunlarla kurulan yeni bir hayat!

Gümüşsu Zamanı romanıyla sevilen yazar ve çevirmen Saliha Nilüfer, bu kez soru işaretleri ve endişelerle başlayan yeni hayatına alışmaya çalışan bir çocuğun hikâyesine odaklanıyor. Arkadaşlığın, oyunların, dayanışmanın farklı bir şehre alışmadaki rolünü anlatıyor. Gözlem ustalığıyla birleşen yalın anlatımıyla, çocukların ve yetişkinlerin dünyaları arasında sevgiyle, iyilikle inşa edilen köprüler kuruyor. Çocukluğun hayalperest doğasına göz kırpıyor. Merak duygusunun keşiflere götüren ve önyargıları yıkan gücünü duyumsatan, gizem ve macerayla dolu sıcacık bir roman.

“Derin ve ailesi, deprem sonrası yeni bir şehre taşınmak zorunda kalır. Oturacakları “ocman”ı yadırgayan Derin, eski evini ve alışkanlıklarını özler. Ama değişik oyunlar icat etme ustası, yaşıtı komşularla tanışınca işler değişir. Yeni arkadaşlarıyla birlikte ağaçlara tırmanmaya, kayıp kedinin izini sürmeye, “bahçe gatası” oynamaya, değişik bitkileri öğrenmeye başlar. Eskici bir dev, esrarengiz iki büklüm ihtiyar, ıssız bir bahçedeki taş kapak… Derin’in yeni yaşamında çözülecek çok gizem, ortaya çıkarılacak çok sır vardır artık…”

Kitaptan…

“Başımdan geçenleri eski arkadaşlarıma anlattığımı hayal ettim. ‘Biliyor musunuz, yeni taşındığımız ocmanın bahçesinde bir cadı yaşıyor, geceleri kükreyen metal vinçler denizden hortluyor,’ desem ne düşünürlerdi acaba?”

Saliha Nilüfer kimdir?

1972’de İstanbul’da doğdu. İlk şiirleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. İngilizce, İspanyolca ve Katalanca’dan yaptığı çevirilerle de tanınan Saliha Nilüfer, özellikle Alberto Manguel, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Javier Marias gibi yazarların önemli eserlerini dilimize kazandırdı. 2006’da Bir Endülüs Hikâyesi adlı romanının ardından, Yokoluş Serüveni (2006) adlı şiir kitabı ve Ekosemelek Kuklaları İşbaşında (res. Canan Barış, 2018) adlı çocuk romanı yayımlandı. Günışığı Kitaplığı’nca yayımlanan Süper Güçler Kitabı (2022; El gran libro de los superpoderes, 2017) adlı resimli öyküyü İspanyolca’dan, Hayatıomın Rolü (2021; La pel-licula de la vida, 2017) adlı romanı da Katalanca’dan Türkçe’ye kazandıran Saliha Nilüfer, desenlerini Elif Deneç’in çizdiği fantastik çocuk romanı Gümüşsu Zamanı’nda (2021) çölleşmiş bir dünyadaki karakterinin doğayı canlandırma çabasını işledi. Saliha Nilüfer’in Günışığı Kitaplığı’ndaki ikinci romanı, küçük şehre taşınmak zorunda kalmış bir çocuğun keşiflerine odaklanan Fakirdağ (2023). Yazar, eşi ve oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Fakirdağ
Yazar: Saliha Nilüfer
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 8-12 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 180 sayfa
Ebat: 12 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Fakirdağ – Saliha Nilüfer”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir