4 Gün 3 Gece

Yazan: Ayşe Kulin

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Editör: Mehmet Murat Somer

Ayşe Kulin’in 39. kitabı 4 Gün 3 Gece, okurları 27 Mayıs 1960 darbesinin yaşandığı günlere götürüyor. Everest Yayınları’ndan çıkan bu kitapta, tek mekânda ve dört gün üç gecelik bir zaman diliminde geçen sıradan gibi görünen ama aslında hiç de sıradan olmayan olaylar anlatılıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2024

Yayın Tarihi: Mayıs- 2024

Editör: Mehmet Murat Somer

Sayfa Sayısı: 344

Ebat: 13,5 * 19,5

Kategoriler: , Etiketler: ,

İnceleme

Ayşe Kulin’in 39. kitabı 4 Gün 3 Gece, okurları 27 Mayıs 1960 darbesinin yaşandığı günlere götürüyor. Everest Yayınları’ndan çıkan bu kitapta, tek mekânda ve dört gün üç gecelik bir zaman diliminde geçen sıradan gibi görünen ama aslında hiç de sıradan olmayan olaylar anlatılıyor.

Ayşe Kulin son kitabında okurlarını 27 Mayıs 1960 sabahına, Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri darbeyle sarsıldığı o kritik güne götürüyor. Sokaklarda tankların dolaştığı, radyolardan darbe bültenlerinin yükseldiği, telefonların susmadığı ve dostlara ulaşılamadığı bu karanlık günlerin hikâyesini tek bir mekânda, dört gün üç gecelik bir zaman diliminde anlatıyor.

Kulin, sıradan görünen ama içinde hiç de sıradan olaylar yaşanmayan bir apartman dairesine okurunu konuk ediyor. Bu dairede, darbenin etkileri, karakterlerin iç dünyaları ve ilişkileri üzerinden incelikle işlenmiş detaylarla gözler önüne seriliyor. Kulin’in anlatımı, okuru adeta tarihin içine çekiyor; darbenin yarattığı kaosun ve belirsizliğin ortasında geçen dört gün üç geceyi derinlemesine hissettiriyor.

4 Gün 3 Gece,” her ayrıntısı özenle işlenmiş bir roman olarak, sadece tarihi bir olayı anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda aşkın ve insan ilişkilerinin bu zorlu dönemde nasıl şekillendiğini de gözler önüne seriyor. Ayşe Kulin, romanında darbenin etkilerini, incelikle dokunmuş bir aşk hikâyesi üzerinden yansıtıyor. Bu yöntem, okura hem tarihi bir perspektif sunuyor hem de karakterlerin duygusal derinliklerine inme fırsatı veriyor.

Ayşe Kulin’in “4 Gün 3 Gece” romanı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin unutulmaz hadiselerinden birine aşkla ve insanî ilişkilerle ayna tutan eşsiz bir eser. Tek mekânda geçen bu yoğun hikâye, okurlarını tarihi bir yolculuğa çıkarırken, aynı zamanda aşkın ve insan doğasının zamansızlığına da vurgu yapıyor.

Kitaptan Bir Alıntı

“Gece ertesi sabaha kavuştuğunda Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir dönem başlamıştı.” 

Ayşe Kulin Kimdir?

Arnavutköy Amerikan Kız koleji Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Cumhuriyet, Güneş ve Dünya gazetelerinde muhabirlik, çeşitli dergilerde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı, televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak çalıştı.

1984’te yayımlanan “Güneşe Dön Yüzünü” adlı ilk öykü kitabındaki Gülizar öyküsü, kendi tarafından senaryolaştırılarak “Kırık Bebek” adıyla film yapıldı ve Kültür Bakanlığı Ödülü’ne değer bulundu.

1989 yılında Ayaşlı ile Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü 1996 yılının Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bu öykünün adını verdiği kitabı ise 1997 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

Çeşitli kurumların, İletişim Fakültelerinin, Tempo, Nokta gibi dergilerin anketlerinde en iyi roman seçilen, “Bir Tatlı Huzur”,” Adı: Aylin” ve “Füreya” adını taşıyan üç biyografisi, “Sevdalinka”, “Köprü”, “Nefes Nefese” adlı gerçek olaylara dayanan belgesel nitelikli üç romanı, “Gece Sesleri” adlı bir kurgu romanı, “Güneşe Dön Yüzünü”, “Foto Sabah Resimleri”, “Geniş Zamanlar” adlı üç öykü kitabı, “İçimde Kızıl Bir Gül Gibi” adlı bir anı ve “Babama” adlı bir şiir kitabı vardır.

2004 Yılında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve TURKCELL adına yaptığı Kardelenler adlı çalışmasının telif gelirlerini Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları projesine bağışlamıştır.

“Adı: Aylin” Yunancaya, Sevdalinka Sırpçaya çevrilmiştir.

 

Künye

Yayınevi: Everest

Kitap Adı: 4 Gün 3 Gece

Yazar: Ayşe Kulin

Editör: Mehmet Murat Somer

Kategori: Kurgu

Basım Tarihi: Mayıs 2024

Sayfa sayısı: 344

Ebat: 13,5 X 19,5 cm

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “4 Gün 3 Gece”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir