Bu pazartesi konuğumuz çocuklara yönelik bir kitap kulübü. Okutopya, 3-10 yaş arası çocuklara hem kütüphane alışkanlığı kazandırıyor hem de çocukların okuma ve okuduğunu paylaşma keyfi almasını sağlıyor.

Pınar Taşcı

Okutopya, bir çocuk kitabı yazarı olan Görkem Kantar Arsoy tarafından 2019 yılında İstanbul Etiler’de kuruldu. 3-10 yaş arası çocuklara yönelik yeni nesil bir kütüphane ve kitap kulübü olarak kurulan Okutopya’ya üye olan çocuklar hem kütüphanenin kitap ödünç sisteminden sınırsız bir şekilde faydalanıyor hem de ayda bir kez çevrim içi yapılan kitap kulübü buluşmalarına katılabiliyor. 

Okutopya, çocuklara kitap okuma sevgisini ve hayat boyu sürecek okuma alışkanlığını eğlendirerek kazandırmayı; kütüphane ziyaretleri ve ayda bir yapılan kitap kulübü buluşmalarıyla okuma zevkini ve kütüphane kültürünü geliştirmeyi hedefliyor.

“Okumak tek başına faydalı ama yeterli değil. Okuduğunu anlamak kitap ile ilgili fikirlerimizi paylaşmaktan, anlatılanı sorgulamaktan, okuduğumuzu hayatla ilişkilendirmekten geçiyor. Kitap kulübümüzde okunan kitap üzerine konuşuyor, tartışıyor, etkinlikler yapıyoruz. Hikâyeleri çözümledikçe, hikâye, karakterler ve birbirimizle bağ kuruyor, ‘paylaşarak okuma’ sayesinde okuma zevkinin ve alışkanlığının edinilmesine destek oluyoruz.” 

Kitap Seçimleri Nasıl Yapılıyor?

Kitap seçimleri, Okutopya kütüphanesini ziyaret eden üye çocuklarla kitap sohbetlerinden, çocukların seçtiği, sevdiği kitaplardan ve beğenilerek kütüphaneye eklenen güncel kitaplardan yola çıkarak yapılıyor. Kütüphane ve kitap kulübü buluşmalarının odağında olan kitapların didaktik olmadan sorunlara işaret ediyor olmasına, olumlu mesajlar içermesine, dilinin basit ve içten olmasına, kitabın görsel açıdan kuvvetli olmasına özen gösteriliyor. Seçilen kitapların hem nitelikli hem de çocuklar tarafından keyifle okunuyor olmasına dikkat ediliyor.

Toplantıların Akışı Nasıl?

Buluşma gününden iki hafta önce ayın kitabı, kitabın çalışma önerisi, buluşma tarihi ve linki Okutopya Kitap Kulübü üye aileleri ile paylaşılıyor. Buluşma gününde okunan kitap üzerine sohbet ediliyor, hikâye ile ilintili çalışmalar yapılıyor, oyunlar oynanıyor. Katılımcılar ve moderatör birbirlerine kitap tavsiyelerinde bulunuyor. Hikâyenin yazarını, çizerini, sevdikleri ve dikkat çeken yönlerini, itici bulup değiştirmek istedikleri kısımları, anlaşılamayan veya ekleme yapmak istedikleri kısımları paylaşıyor, öykünün kahramanları hakkında “dedikodu” yapıyor, hikâyede okunanları kendi hayatlarıyla ilişkilendiriyorlar. Bütün bunları yaparken katılımcılar birbirlerini saygıyla dinliyor, herkesin kendisini ifade edebilmesi ve söz alması için ortam oluşturulmaya gayret ediliyor.

Okutopya Mart 2019’dan beri Zoom’da yaptığı Kitap Kulübü buluşmalarıyla binlerce çocuğa ulaşıp onları öyküler, masallarla besliyor. İki buçuk yılın ardından belirli bir üye kitlesine ulaşan kulüpte üyeler bir yandan kütüphanede vakit geçirip kitap ödünç sisteminden sınırsız bir şekilde okuma deneyimi yaşarken, diğer yandan kitap kulübü buluşmalarıyla “kitap kardeşi” oluyor, paylaşarak okumanın tadına varıyor. Ayrıca Okutopya, anne babaları ve eğitmenleri çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmada aktif rol almaları konusunda da bilgilendiriyor.

Okutopya’da bugüne dek okunan bazı kitaplar:

4-6 yaş grubu çocuklar için:

 • Mine’nin Buzdolabı
 • Ay’a Okul Gezisi 
 • Elmer 
 • Küçük İnsanlar Büyük Hayaller 
 • Mozart ve Robinson – Ay Dede Peyniri
 • Tuhaf Bir Gün 
 • Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı  
 • Dünyanın En Güzel Oyuncağı 
 • Bu Havuzda Balina Var!  

7-9 yaş grubu çocuklar için: 

 • Bizon Raymon
 • Eyvah, Babam Şiir Yazıyor! 
 • Lumpi Lumpi Arkadaşım Ejderha Müzik Canavarı 
 • Asi Kızlar 
 • Küçük Prens grafik roman 
 • Annem Dokuz Doğurdu 
 • Ormanda Seçim Var 
 • Ateşböcekleri 

Önümüzdeki aylarda birbirinden heyecanlı ve eğlenceli kitaplar Okutopya Kitap Kulübü buluşmalarında yer alacak. Kulübün üyeleri çoğunlukla İstanbul içinden ama buluşmaların çevrim içi olması sayesinde başka şehirlerden de katılım sağlanabiliyor.

Kulübün kurucusu Görkem Hanım katılımcıların yorumlarını şöyle aktarıyor: “Çocuklardan, velilerden her buluşma sonrasında teşekkür mesajları alıyoruz. Çocuklarının çok keyif aldıklarını, faydalandıklarını söylüyorlar. Geçen buluşmamızda, katılımcı bir annemiz, Instagram’dan bize, ‘Oğlum hâlâ bu güzel buluşmanın etkisinde,’ yazmıştı. Mayıs ayında bir başka ebeveyn, ‘Okutopya, yine harikaydınız,’ yazmış. Bu mesajlar, çocukların katılımı ve heyecanı bizim için inanılmaz bir motivasyon kaynağı. Bir de 3. sınıfta okuyan bir üyemiz, ‘Kitap hakkında konuşana kadar ne okuduğumuzu tam olarak anlayamıyorum,’ demişti. Çok haklı. Okuduğumuzu anlamak paylaşmaktan, kitap hakkında konuşmaktan, anlatılanı sorgulamaktan geçiyor. Biz de kitap kulübümüzde metnin üzerine düşünmeye çalışıyor, çıkarımlar yapıyor, anladıklarımızı doğruluyoruz. Zaten okuduğumuzu anladığımızda okuduklarımızdan yarar sağlıyor ve ancak o zaman okuma alışkanlığı edinebileceğine inanıyoruz.”

Adı: Okutopya Kitap Kulübü
Buluşma Sıklığı: Ayda bir Pazar günü
Hangi Türde Okuyorlar:  Öykü, masal, şiir, grafik roman, biyografi… Her türde okumaya yer veriliyor.
Platform: Zoom
Kimler Katılabilir: 3-10 yaş arası okumayı seven çocuklar 
Katılımcı Sayısı: 10 – 24 kişi
Kurucular: Görkem Kantar
Başvuru Linki: https://www.okutopya.com  

Diğer kitap kulüplerini incelemek için tıklayın.