Bookinton

Herkesin katılımına açık olan Okumahal Kitap Kulübü, Dünya Klasikleri ile başladığı toplantılarına Çağdaş Türk Edebiyatı’nın seçkin eserleri ile devam ediyor.

Pınar Taşcı

2021 yılının ilk aylarında Mete Karagöl tarafından oluşturulan kulüp, önceleri edebiyat dünyasında tabiri caizse ülke ülke gezerek Dünya Klasiklerini okudu. Son iki aydır ise toplantılarında Çağdaş Türk Edebiyatı eserlerine ve o eserlerin yazarlarına yer veriyor. Zoom ve Google Meet üzerinden ayda bir kez yapılan bu toplantıların on beş kişilik sabit bir kadrosu var ve dışarıdan katılıma da açık.

Toplantılar moderatörün yönlendirmesiyle başlıyor ve ilerliyor. Konuşmak isteyen herkese söz hakkı verilerek kitap incelemesi yapılıyor, kitapla ilgili katılımcıların görüşleri alınıyor. Toplantıların amacı düzenli kitap okunmasını sağlamak.

Kulüpte bugüne kadar birçok kitap okundu ama katılımcıların dünya edebiyatı kapsamında en çok beğendiği kitaplar şöyle:

  • Germinal – Emile Zola
  • Yıldız Gezgini – Jack London
  • Solaris – Stanislaw Lem

Okumahal Kitap Kulübü geçtiğimiz toplantılarda Çağdaş Türk Edebiyatı türünde okumalar yaptı ve yazarları da bu toplantılara davet etti. Fuat Sevimay Gör Bağır ve Erendiz Atasü Bir Başka Düğün Gecesi kitapları ile bu toplantılarda yer aldı. Önümüzdeki aylarda ise Faruk Duman’ın Sus Barbatus! serisini okumayı ve yazarla online toplantıda buluşmayı planlıyorlar.

Okunacak kitapları, kulübün sabit üyeleriyle oylayarak seçiyorlar. Genç ve okumaya sevdalı bu ekip hem dünya klasiklerini hem de Türk edebiyatının seçkin isimlerini okumayı tercih ediyor. Okumalarında edebiyatın genç isimlerine de yer vermeyi planlıyorlar.

Okumahal Kitap Kulübü’nün toplantılarından haberdar olmak için Instagram ve Twitter’da @mahaldergi hesabını takip edebilir, kulübe katılmak için okumahali.mes@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Kulüp Hakkında:
Adı: Okumahal Kitap Kulübü
Buluşma Sıklığı: Ayda bir 
Hangi Türde Okuyorlar: Dünya Edebiyatı ve Çağdaş Türk Edebiyatı
Platform: Zoom ve Google Meet
Kimler Katılabilir: Okumayı seven herkes.
Kurucu: Mete Karagöl

Diğer kitap kulüplerini incelemek için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.