Bookinton

Türkiye ve Suriye’yi derinden sarsan, çok fazla can ve mal kaybına neden olan depremler sonrası depremzedelere destek olmak amacıyla Suriyeli ve kampanyanın yapıldığı bölgede yaşayan Müslüman yazarların girişimiyle 8-17 Şubat tarihleri arasında bir kitap müzayedesi yapıldı. 

Aslı Sabuncu

6 Şubat günü arka arkaya yaşanan iki yıkıcı deprem sonrası sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanlar, sivil toplum kuruluşları, büyük uluslararası firmalar ve kuruluşlar yardım toplamak ve elde ettikleri yardımları depremzedelere ulaştırmak için seferber oldu. Ülkemizde de yaşanan felaket sonucu başta AFAD ve AHBAP olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşu çeşitli yardımları depremzedelere ilk günlerden itibaren ulaştırmaya çabaladı. Toronto’da bulunan Suriyeli ve Müslüman yazarlar ise müzayede yöntemi ile bu yardımlara katkı sağlamak için bir kampanya başlattı.  

Türkiye ve Suriye için Kitap Müzayedesi Nedir? 

İletişim bilgilerinde Toronto adresi bulunan Suriyeli ve o bölgedeki diğer milletlerden Müslüman edebiyatçılar imzalı kitaplarının açık arttırma usulü ile satışını gerçekleştirip elde ettikleri geliri depremzedelere ulaştırmayı hedefledi.

Edebiyat topluluğu müzayedeye 300 ürün ile çıktı. Ürün skalasında sadece imzalı kitaplar değil aynı zamanda yazar adaylarının çalışmalarının değerlendirileceği işinin uzmanı editörlerle online görüşmeler de yer aldı. 

Yardım amaçlı online müzayede sistemi nasıl işledi?

Müzayedede yer alan ürünlere en yüksek teklifi veren ürünü ya da hizmeti satın aldı. Daha sonrasında ise hazırladıkları bir Google Form aracılığıyla belirledikleri yardım kuruluşlarının sitelerine yapılan yardımın dekontunun iletilmesinin akabinde topluluk başvuran kişiyle iletişime geçip almış olduğu ürünün ya da  hizmetin ulaştırılmasını sağladı.

Müzayede ne zaman yapıldı?

Müzayede 8 Şubat tarihinde başlatıldı ve 17 Şubat 2023’te sona erdi. 

Hedefleri ne kadardı? Ne kadar yardım toplayabildiler?

Toplamayı hedefledikleri tutar 70.000 dolar idi. Topladıkları 88.658,49 dolar ile hedeflenen miktarın üzerinde bir yardım toplanmış oldu. 

Hangi yardım kuruluşları ile birlikte çalıştılar?

Elde edilen geliri toplamak için alanlarında uzman bazı yardım kuruluşları ile ortaklaşa çalıştılar. Birlikte hareket ettikleri kurumlarının linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

LAUNCH GOOD aracılığıyla Mercy-USA

UOSSM ABD

UOSSM KANADA

Kimler bu müzayedeye destek verdi?

Ünlü fantezi kitap yazarı Leigh Bardugo kampanyaya imzalı özel baskı kitap serisi ve kendisi ile online görüşme ile dahil oldu. Onun dışında çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı Ramson Riggs de imzalı kitapları ile kampanyaya destek verdi. Yazarların dışında alanında başarılı birçok editör online görüşme ile kampanyayı destekledi.

Bu acı ve zor günlerde edebiyat dünyası adına yapılmış bu ince harekete Bookinton Kitap Platformu olarak teşekkür ederiz. Hep birlikte yaralarımızı saracağız.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.