Bookinton

Edebiyat dergileri hiç kuşkusuz okuma kültürü oluşmasında önemli yere sahip. Okuru eski ve yeni yazarlarla tanıştırırken, öyküler, şiirler, söyleşiler ve iyi araştırılmış dosyalarla bize yeni ufuklar açıyorlar.  

Burçak Kubilay

Ocak ayında edebiyat dergilerini takip edenleri endişelendirecek bir haber çıktı. Notos, sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak ekonomik koşullar nedeniyle Ocak-Şubat 90. sayısını bir sayı atlayarak Mart-Nisan 90. sayı olarak yayımlamaya karar verdiklerini duyurdu. Yapılan açıklamada, derginin on beş yıllık yayın hayatında ilk defa bir sayısını yayınlayamadığı belirtildi ve okurlarına destek için dayanışma çağırısı yapıldı. 

Son 10-15 yıl içinde yayın hayatına başladığı hâlde kaliteli içerikleriyle köklü edebiyat dergileri arasına giren ve Türk edebiyat dergilerinin gururu diyebileceğimiz yayınları sizin için derledik. 

Edebiyat dergilerinin PDF’lerine web sitelerinden ulaşılamıyor ama kolay satın alma opsiyonlarıyla adresinize gönderim yapıyorlar. Çevrim içi edebiyat dergilerine kolayca ulaşabileceğiniz için bu dosyada yer vermedik.       

Dijital dönüşümden nasibini alan, ekonomik krizin belini büktüğü basılı yayıncılığın sevilen kategorisi dergilere destek olmak istiyorsanız, hemen abone olun.   

Bavul Dergi

2015 yılında “Hayat bir yolculuktur yanınızda bulunsun” mottosuyla yola çıkan sokak-edebiyat dergisi Bavul, Önder Abay editörlüğünde her ay yayımlanıyor. 

Derginin hedef kitlesini ve amacını Abay bir söyleşisinde şöyle ifade ediyor: “Ülkemizde yaşanan olaylara vicdan penceresinden bakmayan, çıkarı için zalimden yana olanlar hedef kitlemizde değiller. Ama Bavul Dergi’nin hedefinde olacaklar. Edebiyatını yapmaktan gerçekliğini unuttuğumuz kişiler var. Sokaktakiler, ezilenler, canı yananlar, yok olanlar, suça itilenler. Bu insanlar gerçek. Bu gerçekliği makbul cümlelerle estetize edince gerçekliğinden bir şey kaybetmiyor. Biz bu gerçeği göstermek istedik.”

Derginin kadrosunda Haydar Ergülen, Ataol Behramoğlu, Şükrü Erbaş, Emre Kongar, Sama Bada gibi tanınmış isimler yer alıyor. 

https://www.bavuldukkan.com

KAFA Dergi

2014 yılında gazeteci – yazar Candaş Tolga Işık tarafından kurulan KAFA Dergi her ayın ilk haftası yayımlanıyor. Derginin içeriği öykü, deneme, şiir, röportaj ve karikatürlerden oluşuyor. 

Ana kadrosunda Sunay Akın, İlber Ortaylı, Levent Erden, İsmail Saymaz, Başar Başaran, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Mahir Ünsal Eriş, Nermin Yıldırım, Aylin Balboa, Akgün Akova, Bedia Ceylan Güzelce, Cem Güventürk, Gökhan Çınar, Marcus Graf, Yekta Kopan gibi isimler yer alıyor.

https://www.kafadergi.com

Kafka Okur Dergi

Kafka Okur 2010’da varoluşçu edebiyat ve edebiyatçılar hakkında kitap incelemeleri, denemeler, röportajlar gibi bölümlerin olduğu blog olarak başlamış. 2014 yılında yoluna “Ben Edebiyattan İbaretim” mottosuyla fikir, sanat ve edebiyat dergisi olarak basılı yayın olarak devam etmiş. 

Genç yazar kadrosu ile ayda bir çıkıyor. 

https://www.kafkaokur.com

kitap-lık 

Eylül 1993’te Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından kitap tanıtım dergisi olarak çıkan kitap-lık bir süre ücretsiz dağıtılmış. Uzunca bir süre kitap tanıtma, eleştiri, deneme, inceleme yazılarıyla devam etmiş. 

2000 yılından bu yana iki ayda bir edebiyat dergisi kimliği ile okuruyla buluşmaya devam ediyor. 

https://kitap.ykykultur.com.tr/dergiler/kitap-lik

Notos Dergi

2006 yılında yayın hayatına Notos Öykü olarak başlayan dergi, adını Yunan mitolojisinin en önemli dört rüzgârından biri olan güney rüzgârından almış. 2009 yılından beri sadece öykü değil kapsamlı bir edebiyat ve kültür dergisi olarak yoluna devam ediyor.

Notos her yıl bir sayısını editörlüğünü koşulsuz kabul ederek bir yazar-editöre teslim ediyor. Bu yılın konuk editörü edebiyatçı ve felsefeci Meltem Gürle oldu. Gürle editörlüğünü üstlendiği sayının konu başlığını “Edebiyat ve Yürüyen Kadınlar” olarak belirledi.  

Notos, yayıncı ve eleştirmen Semih Gümüş’ün yayın yönetmenliğinde iki ayda bir okuru ile buluşuyor. Dergi Storytel’den de dinlenebiliyor.  

https://notoskitap.com/

Diğer dosya içeriklerini okumak için tıklayın. 

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.