Lincoln Otobanı – Amor Towles

Yayınevi:

Yazan: Amor Towles

Düzenleyen: Başak Bingüler

Başak Bingüler

Uzun süre New York Times çok satanlar listesinde yerini koruyan Moskova’da Bir Beyefendi kitabının yazarı Amor Towles, Hep Kitap’tan çıkan Lincoln Otobanı kitabında okurları 1954 yılına ve Lincoln Otobanı’na doğru bir yolculuğa davet ediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2023

Çevirmen: Özlem YÜKSEL

Kategoriler:

İnceleme

Yaklaşık 21 sene finans sektöründe çalışan Amerikalı yazar Amor Towles, 2011 yılında çıkardığı Nezaket Kuralları kitabıyla yayın dünyasına adım attı. İlk kitabıyla çok satanlar listelerinde yer bulan yazar, ardından 2016 yılında çıkardığı Moskova’da Bir Beyefendi kitabıyla ilk başarım tesadüf değildi, dercesine yeniden okurların beğenisini topladı ve listelerde kendine yer buldu. Okurlar Amor Towles kitaplarının bu kadar sevilmesinin nedenini yazarın kelime seçimlerinden, akıcı ve katmanlı kurgu yapısından kaynaklandığını söylüyor. 

Kıtalararası otobandan yeni bir hayata yolculuk

Kitaba adını veren Lincoln Otobanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kıtalararası otoyolu. 18 yaşındaki Emmett Watson, 1954 yılının Haziran ayında ıslahevinden çıkıp evine geri döndükten sonra 8 yaşındaki kardeşini de alıp Lincoln Otobanı’ndan batıya doğru gitmeyi planlıyordu. Ucunda kardeşiyle birlikte kuracağı yeni bir hayatın hayali olan bu yolculuk, bir maceraya dönüştü çünkü Emmett’ın planlamadığı şeyler art arda olmaya başladı. Mesela onu eve getiren arabanın bagajından ıslah evinden kaçan iki arkadaşı çıkıverdi!

Farklı karakterler, farklı bakış açıları

Kurgu içinde gerilim, mizah hatta duygusal anıların yer almasının yanı sıra sevgi, sabır ve dostluğun da öne çıktığı bu kitap katmanlı hikâyesiyle birden fazla karakterin benzersiz özelliklerini birbirine sıkı sıkıya bağlıyor. Hikâye bir yandan akarken tüm kahramanların bakış açısından aktarılan olaylar, sürekli ileri geri hareket eden ve asla durmayan kurgunun etkisini arttırıyor. Roman ilerledikçe bir karakterden diğerine geçen anlatı karmaşık bir olay örgüsünü tek bir yolculukta buluştururken okuru duygudan duyguya sürüklüyor. Bu duygusal geçişler romana tatlı-acı bir lezzet katıyor.

Çoklu bakış açılarının ve kahramanın yolculuğunun buluştuğu bu pikaresk romanda ritm hiç düşmüyor. Kitabı dilimize kazandıran çevirmen Özlem Yüksel, yazarın akıcı ve sade anlatım tarzını olduğu gibi yansıtıyor.

“Mükemmel bir hikâye anlatıcısı” olarak bilinen Amor Towles’un tüm dünyada 1 milyondan fazla satan Lincoln Otobanı kitabının yanı sıra yazarın dilimize kazandırılmış diğer kitapları da Hep Kitap etiketiyle raflarda okurlarını bekliyor.

Arka Kapaktan

1954 yılının Haziran ayında on sekiz yaşındaki Emmett Watson ıslahevinde geçirdiği bir yılın ardından nihayet eve döner. Evde onu kardeşi beklemektedir. Anneleri yıllar önce evi terk etmiş, babaları ise yakın bir zamanda vefat etmiştir. Emmett’ın planı sekiz yaşındaki kardeşini de alıp batıya doğru, yeni bir hayata başlayabilecekleri bir yere gitmektir.

Emmett’ın planlamadığı bir şey vardır. Onu eve getiren arabanın bagajında iki arkadaşı da gelmiştir. Hep birlikte bambaşka bir plan yaparlar. Emmett başta kabul etmese de sonunda teslim olur. Ve dört genç eski model bir arabayla gerçek bir maceraya çıkar. Amor Towles farklı bakış açılarından anlattığı on gün aracılığıyla karakterlerin değişen hayatlarına ışık tutarken bir yandan da diğer romanlarından aşina olduğumuz katmanlı örgüsüyle okurlara zengin bir karakter, tema ve atmosfer seçkisi sunuyor.

Künye:
Yayınevi: Hep Kitap
Kitap adı: Lincoln Otobanı
Yazar: Amor Towles
Editör: Ümran Özbalcı
Çevirmen: Özlem Yüksel
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 572
Ebat: 13,5×19,5 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2023

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Lincoln Otobanı – Amor Towles”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products