Her Şeyi Değiştirme Rehberi – Naomi Klein & Rebecca Stefoff

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Webmaster

Yazar ve aktivist Naomi Klein ile Rebecca Stefoff’un yazdıkları “Her Şeyi Değiştirme Rehberi, Gençler için Gezegeni ve Birbirimizi Koruma Kılavuzu” Oğuzhan Aydın çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitap, iklim krizine karşı mücadelede gençlere yoldaşlık ediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2022
Kategoriler:

İnceleme

“Bu kitabı sana daha iyi bir gelecek için değişimin mümkün olduğunu göstermek adına yazdım.” Naomi Klein

Her şeyi değiştirmeye hazır mısın?

Artan sıcaklıklar, Amazon’da çıkan yangınlar, şiddetli kasırgalar… Bunlar, iklim değişikliğinin günümüzde gözlemleyebildiğimiz etkilerinden yalnızca birkaçı. İyi haberse bu konuda hepimiz hâlâ bir şeyler yapabiliriz. İklim değişikliğinin yalnızca çevresel etkilerine karşı değil, aynı zamanda herkes için adil ve yaşanabilir bir gelecek kurmayı hedefleyen iklim adaleti adına da savaşan bir hareket var. Gençler bu hareketin sadece parçası olmakla kalmıyor, ona önderlik de ediyorlar. Bizlere bu tehlike anının aynı zamanda her şeyi değiştirmek için büyük bir fırsat olduğunu gösteriyorlar.

Her Şeyi Değiştirme Rehberi’nde iklim adaleti mücadelesinin en büyük seslerinden biri olan ödüllü gazeteci Naomi Klein, Rabecca Stefoff ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki genç liderlerin ilham verici öykülerini anlatıyor. Bu bilgi dolu kitap, genç okurlara bu noktaya nasıl geldiğimize dair kapsamlı bir bakış açısı sunarken bir gün onlara miras kalacak gezegeni koruma ve yeniden şekillendirme mücadelesinde ihtiyaç duyacakları araç ve yöntemlere de yer veriyor.

Ömer Madra’nın önsözünden

“Elinizdeki kitap, hem dünyanın bütün gençlerinden esinlenmiş hem de onlar için kaleme alınmış bir el kitabı. 65 milyon yıl önce dinozorları ve onların yanı sıra karadaki hayatın çok büyük bölümünü, neredeyse tamamını bitiren dev göktaşı çarpması felaketinden bu yana görülmüş en büyük tehdide, yani iklim ve biyoçeşitlilik krizi ile nasıl baş edebileceğimiz meselesine eğilen çok kapsamlı bir rehber. Tüm bilimcilerin artık hemfikir oldukları bir noktada, tarihin bu muazzam dönüm noktasında hem kendimizi hem de tüm canlılar âlemini büyük ölçüde yok oluştan kurtarabilmek için son şansımızı nasıl kullanabileceğimizi ve bunun için hayatlarımızın her noktasını nasıl yeniden düzenleyebileceğimizi ayrıntılı olarak ele alıyor. (…)

1748’de Baron de Montesquieu’nün, 1848’de de Karl Marx ve Friedrich Engels’in tüm insanlığı baştan başa etkileyen/dönüştüren devrim niteliğindeki kitaplarını (Yasaların Ruhu ile Komünist Manifesto) andık. Şimdi, 2021/22’de de Naomi Klein ve Rebecca Stefoff’un Her Şeyi Değiştirme Rehberi onların ardından yeryüzünde insanlığı derinlemesine etkileyip sarsacak üçüncü “Opus Magnum” olamaz mı yani, ne dersiniz?”  

Kitapla ilgili yorumlar:

“Eko-aktivist Naomi Klein’ın Her Şeyi Değiştirme Rehberi, iklim krizine muhteşem bir giriş olmasının yanı sıra mücadeleye katılmaları için gençlere bir çağrı. Klein ve Stefoff iklim hareketinin tarihsel arka planını ve arkasındaki bilimsel süreçleri anlatmakla kalmıyor, iklim adaleti mücadelesinde aktif olan gençleri de tanıtıyor.” – The Globe And Mail

“Naomi Klein’ın kitapları bana hep ilham vermiş ve yol göstermiştir. O, iklim aciliyeti çağımızın anlatıcısı, nesillerin ilham kaynağı.” – Greta Thunberg

“Mutlaka okunması gerek ifadesi artık klişeleşti ama bu kitaba çok uygun.” – The Guardian UK, Kitty Empire

Naomi Klein kimdir?

Naomi Klein, ödül kazanmış bir gazeteci ve uluslararası düzeyde, çok sayıda okura ulaşan No Logo/ Küresel Markalar Hedef Tahtasında, Şok Doktrini gibi kitapların yazarı. Naomi Klein’ın makaleleri; The Nation, The Guardian, The New Statesman, Newsweek International, The New York Times, The Village Voice ve Ms Magazine’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yayında yer aldı. Kanada’da The Globe and Mail’de ve İngiltere’de The Guardian’da aynı anda yayınlanan bir köşesi bulunuyor. Son altı yılda Klein; Kuzey Amerika, Asya, Latin Amerika ve Avrupa’da seyahat ediyor ve şirket karşıtı eylemciliğin izlerini sürüyor. Basında sürekli yorumculuk yapan Klein; Harvard, Yale ve New York üniversitelerinde konuk olarak ders veriyor. Klein, Aralık 2001’de Ms dergisi tarafından seçilen Yılın Kadınlarından biri oldu. Halen Toronto’da yaşayan Naomi Klein’i The Times gazetesi “Dünyada 35 yaşın altındaki muhtemelen en etkili insan” olarak tanımladı. The Leap adlı iklim adaleti organizasyonunun kurucularından biri. (Kaynak: https://ekoiq.com/ )

Rebecca Stefoff kimdir?

İlk kitapları üniversitedeyken yayınlanan Rebecca Stefoff o zamandan bu yana yazıyor. 200’den fazla kitapta imzası olan Stefoff yazma ilkesini “Fikirler kolaydır. Sayfalarsa zor” sözleriyle açıklıyor. Ağırlıklı olarak bilim ve tarih temalarıyla ilgilenen Stefoff, çocuklar ve gençler için çok sayıda kurmaca dışı kitap kaleme aldı. Kitaplarında hayaletler, robotlar, bakteri, evrim, öncü kadınlar, Büyük Zimbabve’nin kalıntıları, adli suç davalarının çözümü gibi farklı konulara yer verdi. (Kaynak: https://ekoiq.com/ )

KÜNYE
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Yazarlar: Naomi Klein & Rebecca Stefoff  
Orijinal Adı: How to Change Everything: A Young Human’s Guide to Protecting the Planet and Each Other
Çeviren: Oğuzhan Aydın
Dizi: Dünya Edebiyatı   
Tür: Araştırma – İnceleme
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13,5 x 21 cm
Birinci Baskı: Nisan 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Her Şeyi Değiştirme Rehberi – Naomi Klein & Rebecca Stefoff”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products