Deizm | Dinlere İnanmadan Tanrı’ya İnananlar – Halit Kakınç

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

İçinde bulunduğumuz malum dönem insanlara maneviyatı, hatta din kavramını daha fazla sorgulattı. Yazar Halit Kakınç da son yılların çokça konuşulan ve inanç sistemi olarak yönelimi artan Deizm üzerine kafa yorarak yeni kitabını “Dinlere inanmadan Tanrı’ya inananları” araştırmaya adadı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2022
Kategoriler:

İnceleme

Halit Kakınç’ın Destek Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı “Deizm | Dinlere İnanmadan Tanrı’ya İnananlar”da ayrıntılı bir araştırmayla deizm ile ilgili akıllara takılan tüm sorulara yanıt veriliyor.

Son yıllarda farklı bir inanç şekli olarak yükselişe geçtiği söylense de gelişimi fazla bilinmeyen deizm aslında nedir, dinlere niye mesafelidir, peygamberleri kabul eder mi, ölümden sonra yaşama inanır mı, ruhun varlığını kabul eder mi? Deistler meleklere, cinlere ve şeytana inanır mı, ortak bayramları var mı?

Kakınç, kitabında tüm bu soruların ve daha fazlasının, konu hakkında yayımlanmış yerli ve yabancı kaynaklarından derlediği bilgilerle detaylı tartışmasını yürütüyor; Tanrı, din, inanç gibi kavramlar üzerine tekrar düşündürtüyor.

Arka kapaktan:

“İnsanın sahip olması gereken tek din, iyi bir insan olmaktır.” – Voltaire

Musa, tarihi bir figür değildi… Baskılara, itilmiş kakılmışlığa karşı, gerçek olmayana dayanan sembolik bir direnç simgesiydi.

MÖ 1250’lerde yaşandığı ileri sürülen “Göç”, gerçekler dünyasında değil, bu tarihten yaklaşık 1000 yıl kadar sonra, hayaller âleminde yaşanmıştı. İsrail kavmi, Mısır’ı değil, kozmopolit çoktanrılı antik tanrılar dünyasını terk etmiş, bunların yerine de kendi halkı için Yehova’yı yerleştirmişti.

Nasıra diye bir yerleşim yeri bile mevcut değildi. Tarihçi Josephus, Celile’de tamı tamına 63 yerleşim yeri sayıyordu. Nasıra hariç!..

İncil, misyoner motivasyonlu ellerden çıkmaydı.

Tiberias, tek satır bile işitmemişti bu balıkçıdan. Yahudi teolog Philon da haberdar değildi böyle bir kişiden. Josephus, notlarında İsa adını taşıyan tam 20 kişiden söz ediyordu. Ne var ki hiçbiri kastedilen İsa değildi.

KÜNYE:
Yayınevi: Destek Yayınları
Dizi: Din
Tür: Araştırma
Sayfa Sayısı: 200 Sayfa

Diğer yeni çıkan kitaplar için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Deizm | Dinlere İnanmadan Tanrı’ya İnananlar – Halit Kakınç”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products