Sabahın Üçü

Yazan: Gianrico Carofiglio

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Editör: Başak Güntekin

İtalya’nın en çok okunan yazarlarından Gianrico Carofiglio’nun Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Sabahın Üçü kitabı, ergenlik çağındaki bir oğul ve babasının birbirlerini gerçekten tanımalarına yardımcı olan derin ve beklenmedik bir keşif yolculuğunu anlatıyor. Eren Cendey tarafından Türkçeye çevrilen kitap, bir ergenlik hikâyesi etrafında hayatın karmaşıklığı, aşk, pişmanlık ve bağışlama temalarını işliyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2024

Orjinal Adı: Le Tre Del Mattino

Orjinal Dili: İtalyanca

Ülke: İtalya

Türü: Roman

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı

Yayın Tarihi: 2017

Türkçe Baskı: Haziran 2024

Hedef Kitle: Genel okuyucu kitlesi

Editör: Başak Güntekin

Sayfa Sayısı: 152

Çevirmen: Eren Cendey

Ebat: 13,5 x 20,5 cm

İnceleme

Anne ve babası o henüz çocukken ayrılan genç Antonio, bir gün sebebi belirsiz krizler yaşamaya başlar ve teşhise göre epilepsi hastasıdır. Marsilya’da alanında uzman bir doktorun ününü duyan aile, soluğu turistlerce tekinsiz bulunan bu eski liman şehrinde alır. Muayeneden sonra durumun geçici olduğunu öğrenirler; fakat emin olabilmek için son bir test yapılmalıdır. Antonio, normal hayatına devam edeceği iki gün iki gece boyunca uykusuz kalmalıdır. Krizler bu süre zarfında tetiklenmezse tamamen iyileşmiş sayılacaktır. Bu sürede, uykuya dalmadığından emin olmak için babası da ona eşlik edecektir. Antonio ile annesinden boşandığından beri hayatında fazla yer almamış olan babası, kırk sekiz saat boyunca müzik, aşk, matematik, felsefe, kısacası hayat üzerine sohbet ederek şehrin sokaklarını arşınlarlar ve birbirlerini belki de ilk kez tanıma fırsatı bulurlar.

İtalya’nın en çok okunan yazarlarından olan Carofiglio, 80’ler Marsilya’sının ana karakterlerden biri olduğu Sabahın Üçü kitabında sade bir anlatımla derin anlamların peşine düşerken hayatta en çok kıymet verileceklerin altını çiziyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitap, dilimize Eren Cendey’in çevirisiyle kazandırıldı.

Arka Kapaktan

“Yürüyerek çıkılan bir yolculuk; kanlı canlı fakat yine de sessizce yas tutan bir öykü.” Kirkus Reviews

“Antonio’nun samimiyetle aktarılan, acı tatlı deneyimlerinde baş döndürücü bir büyüme öyküsü gizli.” Publishers Weekly

“Son sayfalara yaklaştığınızı fark edince üzüldüğünüz, bitmesin diye okumayı yavaşlattığınız romanlardan.” il Fatto Quotidiano

“Şefkatli, çarpıcı, yürek ısıtan bir hikâye.” Seattle Times

 

Gianrico Carofiglio Kimdir?

Çoksatan ve ödüllü romanların yazarı Gianrico Carofiglio, 1961 yılında Bari’de doğdu ve uzun yıllar organize suç örgütlerine karşı açılan davalarda savcı olarak görev yaptı. 2007’de İtalyan parlamentosunca kurulan anti-mafya komitesine danışman olarak atandı ve 2008-2013 yılları arasında senatörlük yaptı. Çoksatan suç romanlarının yanı sıra roman, öykü ve denemeleri bulunmaktadır. Kitapları pek çok dile çevrilen Carofiglio’nun romanları dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır.

Yazarın özellikle ilk romanı Involuntary Witness büyük beğeni toplamış ve “Guido Guerrieri” adını alacak serinin ilk kitabı olmuştur. Kahramanı Guido Guerrieri’nin, İtalya’nın Bari kentinde yaşayan ve tıpkı yazar Gianrico Carofiglio gibi hukuk sisteminde çalışan yorgun bir savunma avukatı olduğu seri, Guerrieri aracılığıyla İtalyan adalet sisteminin iç yüzünü ve sosyal adaletsizlikleri derinlemesine ele almaktadır. (Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/Gianrico_Carofiglio)

 

Künye

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Yazarı: Gianrico Carofiglio

Kitap Adı: Sabahın Üçü

Orijinal Adı: Le Tre Del Mattino

Orijinal Dili: İtalyanca

Çeviren: Eren Cendey

Editör: Başak Güntekin

Kategori: Çağdaş Dünya Edebiyatı

Basım Tarihi: Haziran 2024

Sayfa sayısı: 152

Ebat: 13,5 x 20,5 cm

 

Etiketler: Baba-oğul ilişkisi, Marsilya, keşif yolculuğu

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sabahın Üçü”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir