Beynin Gece Hayatı

Yayınevi:

Yazan: Guy Leschziner

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Nörolog Guy Leschziner’in narkolepsiden gece terörüne, uyku apnesinden uyurgezerliğe ve  uyku sorunlarına dair pek çok ilginç vaka sunan kitabı  Beynin Gece Hayatı Metis Yayınları tarafından yayımlandı. Uzmanlık alanlarından biri de uyku bozuklukları olan Guy Leschziner, bu kitabında uykunun gizemli dünyasını keşfe çıkıyor. Gerçek klinik hikâyelerle dolu olan ve sıradan okuyucunun da anlayabileceği şekilde yazılan kitap ilginç ve bilgilendirici bir okuma sunuyor. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2024

Orjinal Adı: The Nocturnal Brain Nightmares, Neuroscience and the Secret World of Sleep

Orjinal Dili: İngilizce

Ülke: İngiltere

Türü: Kurgu Dışı

Dizi: Bilim

Türkçe Baskı: Haziran 2024

Hedef Kitle: Bilimsel Konulara Meraklı Genel Okuyucu Kitlesi

Yayın Direktörü: Özde Duygu Gürkan

Kapak Tasarımı: Emine Bora

Kapak Fotoğrafı: Henri Rousseau

Sayfa Sayısı: 320

Çevirmen: Zeynep Arık Tozar

Ebat: 13x19,5 cm

İnceleme

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyoruz ve uykunun fiziksel, nörolojik ve psikolojik sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak hepimiz gece boyu sıkı bir uyku çekip sabah zinde bir şekilde uyanacak kadar şanslı değiliz. Nörolog Guy Leschziner, uykuyla başı ciddi biçimde dertte olan hastalarının hikâyelerini anlatarak Beynin Gece Hayatı Kâbuslar Sinirbilim ve Uykunun Gizli Dünyası kitabında uykunun karanlık dünyasına ışık tutuyor.

Guy Leschziner kitabında uykuyla başı ciddi biçimde dertte olan hastalarının hikâyelerini anlatıyor: Uykusunda motosikletine ya da arabasına atlayıp dolaşan Jackie, aksiyon filmlerini aratmayan rüyalar görürken o sahneleri bilfiil canlandırdığı için komik durumlara düşen Alex, espri yapıp güldüğü her seferinde birdenbire yere yığılıveren Adrian, uykusunda seks yapan Tom ve uyurken hiç farkında olmaksızın tıka basa yiyen ama yiyecek bulamadığında granül kahveden kuşyemine kadar birçok şeyi midesine indiren Don ve diğerleri gibi ilginç vakalar yer alıyor. Leschziner, anlattığı hikâyelerin uyku bozukluklarını uçlarda yaşayan insanlara dair olduğunu, ama bu uç durumları incelemenin uykunun genel işleyişine dair nispeten kısıtlı bilgimizi artırdığını söylüyor.

Metis Yayınları‘ndan çıkan Beynin Gece Hayatı kitabı, imsomni, narkolepsi, gece terörü, apne ve uyurgezerlik gibi uyku sorunlarına dair birbirinden farklı hikâyeler sunarak, uykunun biyolojik, sosyal, çevresel ve psikolojik faktörlerden etkilenen karmaşık mekanizmasını ve bu mekanizmanın hayatımız üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Zeynep Arık Tozar tarafından Türkçeye çevrilen kitap bilimsel verilere dayanmasına rağmen sıradan okurun da anlayabileceği şekilde yazılmış. Gerçek klinik hikâyelerle dolu olan bu eser, ilginç ve bilgilendirici bir okuma imkanı sunuyor.

Kitaptan Bir Alıntı

Peki bu hastalardan neden söz ediyorum? Daha da önemlisi, bunları neden okuyasınız ki? Anlatacağım hikâyelerin birçoğu, uyku bozukluklarını aşırı uçlarda yaşayan ve insan deneyiminin kapsadığı yelpazenin sınırlarında dolaşan hastalarla ilgili. Bu aşırı durumları inceleyerek yelpazenin daha az şiddetli olan ucu hakkında bir şeyler öğrenebiliriz. Bu hastaların uyku bozukluklarından nasıl etkilendiklerini anlayarak, uykumuzun bizi nasıl etkilediği konusunda az da olsa bilgi sahibi olabiliriz. Bu bozuklukların önemli bir bölümü ender de değil üstelik: Yetişkinlerde kronik insomni on kişiden birinde, uyku apnesi yaklaşık on beş kişiden birinde, huzursuz bacak sendromu da (HBS) yaklaşık yirmi kişiden birinde görülüyor. Dolayısıyla bu kitabı okuyan herhangi bir kişinin bu bozukluklardan bir veya birkaçından muzdarip olması ya da muzdarip olan birini tanıması gayet muhtemeldir.

Guy Leschziner Kimdir?

Nörolog Guy Leschziner 1975 yılında Londra’da doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Batı Almanya’da geçirdi, daha sonra ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndü. Tıp öğrenimini Oxford Üniversitesi bünyesindeki Magdalen Üniversitesi’nde ve Imperial College’da tamamladı. Doktorasını Imperial College’da ve Wellcome Sanger Enstitüsü’nde epilepsinin genetiği ve ilaç yönetimi üzerine yaptı. Nöroloji eğitimini tamamladıktan sonra epilepsi ve uyku tıbbı alanlarında uzmanlaşan Leschziner, 2010 yılında Guy’s ve St. Thomas hastanelerinde çalışmaya başladı. Narkolepsi, epilepsi, uyurgezerlik ve huzursuz bacak sendromu gibi alanlardaki araştırmalarının yanı sıra nöbetler, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ve uyku bozuklukları konusunda da çalışmalar yürütüyor. 2019 yılında Kraliyet Tıp Cemiyeti’nin Ellison-Cliffe Madalyası’na layık görülen Leschziner, aynı yıl ilk kitabı Beynin Gece Hayatı’nı, 2022’de ise ikinci kitabı Sözcükleri Tadan Adam’ı yayımladı (Metis, 2023). Halen Guy’s ve St. Thomas hastanelerinin Nöroloji Bölümü’nde ve Uyku Bozuklukları Merkezi’nde çalışan Leschziner, bunun yanı sıra King’s College’ın Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü’nde nöroloji ve uyku tıbbı profesörü olarak ders veriyor. Yazarın Metis Yayınları’ndan daha önce  Sözcükleri Tadan Adam kitabı çıkmıştı.

Yazarla Söyleşi

“Hepimiz İçinde Yaşadığımız Gerçekliğin Farklı Bir Versiyonuna Sahibiz.” Aynur Kulak, Artful Living, 24 Nisan 2024

 

Künye

Yayınevi: Metis Yayınları

Yazar: Guy Leschziner

Kitap Adı: Beynin Gece Hayatı

Orjinal Adı: The Nocturnal Brain Nightmares, Neuroscience and the Secret World of Sleep

Orjinal Dili: İngilizce

Çeviri: Zeynep Arık Tozar

Yayıma Hazırlayan: Özde Duygu Gürkan

Kapak Resmi: Henri Rousseau

Kapak Tasarımı: Emine Bora

Türü: Kurgu dışı / Bilim

Basım Tarihi: Haziran 2024

Sayfa Sayısı: 320

Ebat: 13 x 19,5 cm

 

Etiketler: Uyku bozuklukları, uykusuzluk, sağlık

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Beynin Gece Hayatı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir