Beni Gözünüzde Büyütmeyin

Yayınevi:

Yazan: Gülse Birsel

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Editör: Handan Akdemir

Gülse Birsel’in yedinci kitabı Beni Gözünüzde Büyütmeyin Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Televizyon ve sinema dünyasında yıllardır iz bırakan eserleriyle tanıdığımız “mizahın divası” Gülse Birsel, son kitabında okuyucularına kendine has ironik anlatımıyla “Beni gözünüzde çok da büyütmeyin, buyurun okuyun, neşemizi bulalım!” diyor .

Sitede Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2024

Türü: Roman

Dizi: Mizah

Yayın Tarihi: Mayıs 2024

Hedef Kitle: Genel okuyucu kitlesi

Editör: Handan Akdemir

Sayfa Sayısı: 208

Ebat: 13,7 x 21

İnceleme

Bir restoranda boş bir masaya oturmak üzereyken, 60’lı yaşlarda kalantor bir beyefendinin, kendisine doğru hızla ve kararlı adımlarla yaklaşıp, gazete yazmayı bırakmasından dolayı ülkenin durumunun kötüleştiğini söylemesiyle başlayan hikaye, Birsel’in mizah dolu bakış açısını ve toplumun beklentilerine karşı esprili yaklaşımını yansıtıyor:

“İşe gelmemiş çalışanını gündüz saati barda yakalamış patron otoriterliği var benim kitlede! Sokağa çıkmaya korkar oldum vallahi. Niye yazmıyorsun? Niye güldürmüyorsun? Ne yapıyorsun bütün gün? Peki o zaman kıymetli mizahsever… Aha yazdım! Buyurun okuyun, birlikte neşemizi bulalım!”

Fiziğimle Gündeme Gelmek İstiyorum!
Son yıllarda biraz gayriciddilik aradığını paylaşan yazarımız “kişiliğimden dişiliğimi göremiyorsunuz,” diye yakınıyor okuyucularına. Bir moda çekimi sırasında yaşadığı bir anısını paylaşan Birsel, sırtı tamamen açık, cesur bir elbise giymesiyle ilgili yorumları ve tepkileri mizahi bir şekilde aktarıyor. “Ülkeyi yönetmesi gereken insan budur!” gibi ciddi yorumlarla karşılaşan Birsel, bu durumu ironik ve komik bir şekilde değerlendiriyor. Cumhuriyet kadını gibi ciddi ve ağır bir rolün de kendisine atfedilmesinin absürtlüğünü vurguluyor.

Siyasete Girmek mi? Karnıyarık Ayakkabılarla mı?
Gülse Birsel, siyasete girmeyeceğini de kendi mizahi tarzıyla anlatıyor. Kadın siyasetçilerin vazgeçilmezi “babet gibi ama iki-üç santim kalın topuklu, şahsiyetsiz ara boy, parmakların ucunu göstermeyen karnıyarık ayakkabılardan” giymesinin imkansız olduğunu vurgulayarak siyasete girmeyeceğini belirtiyor.

Gülse Birsel, Beni Gözünüzde Büyütmeyin kitabında yukarıdakilere benzer toplumsal gözlemlerini kendine has mizah anlayışıyla yazıya dökerek okurlarını -yine- hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Yani uzun lafın kısası, Birsel, kitabında insanları güldürmeyi ve mutluluklarını paylaşmayı amaçladığını vurguluyor, gülmenin kolektif bir eylem olduğunu ve herkesin yüzünde bir gülümseme yaratmak istediğini belirtiyor. Samimi anlatımıyla adeta “Ben böyle iyiyim, siz de beni bir salın, beraber neşemizi bulalım,” diyor.

Arka Kapaktan
Mutsuz olmak için milyonlarca sebep bulabilirsiniz: Ekonomi, ülkenin hali, küresel ısınma, gelecek kaygısı, iyi dönerin artık çok zor bulunması… Ama gülmek için çok sağlam bir sebep var. Hayattayız. Ve arabesk rap’çiler öyle düşünmese de hayat güzel ve yaşamaya değer! Bu elinizdeki kitap belki de sizin küçük çaplı ve hesaplı terapiniz. Kaybettiğinizi düşündüğünüz, oysa kanepe minderinin arasına kaymış neşeniz. Aklıma gelenlere kendi kendime güleceğime, dedim anlatayım da hep beraber gülelim. O zaman anlatıyorum.

Kitaptan Alıntı

Beni gözünüzde çok büyütüyorsunuz!

Ben evet, kâh aylarca günde 18 saat çok sıkı çalışan, ama bazen de üç ay kıpırdamadan plajda yatan biriyim!

Kafama göre takılmayı, partileri, bazen günlerce eve kapanıp uyumayı, seyahatlerde bütün gün sokakta dolaşmayı severim. Bazen bir hafta durmadan senaryo yazar, güpegündüz hayal kurar, ara sıra çalışmaktan, bazen tatilden, seyrek de olsa yalnızlıktan, durduk yerde sosyallikten sıkılırım.

Sağım solum, o günkü mood’um belli olmaz. Siz sanıyorsunuz komedinin CEO’suyum, oysa ben bazı günler ruhen “mizahın divası”yım!

(https://www.dogankitap.com.tr/files/kitaplar/dosya/beni-gozunuzde-buyutmeyin-onizlme.pdf)

 

Gülse Birsel Kimdir?
Gülse Birsel, Şener soyadıyla İstanbul’da doğdu. Beyoğlu Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Üniversitedeyken Aktüel dergisinde çalışmaya başladı. Aynı dergide editörlük yaptı, başka dergi ve gazetelere yazılar yazdı. New York’ta Columbia Üniversitesi’nde sinema üzerine yüksek lisans yaptı. 1996’da İstanbul’a döndü, Esquire ve Harper’s Bazaar dergilerinin yayın yönetmenliğini yürüttü. 2001’den 2012 yılına kadar Sabah gazetesinde yazılar yazdı. Mart 2002-Mart 2004 arası g.a.g. programının metin yazarlığı ve anlatıcılığını yaparak televizyona adım attı. Şubat 2004’ten Haziran 2009’a kadar süren “Avrupa Yakası” dizisinin senaristi ve oyuncularından biri olarak çalıştı. Hırsız Var ve 7 Kocalı Hürmüz filmlerinde rol aldı. Ocak 2012-Kasım 2014 arasında yayınlanan “Yalan Dünya” dizisinin senaristi ve oyuncusu olarak görev aldı.30 Mart 2013’ten beri Hürriyet gazetesinde yazmaktadır. Elinizde tuttuğunuz yedinci kitabıdır. Yaşamı boyunca istediği iki işi, yani yazarlık ve oyunculuğu yapmakta, bir de üzerine para almaktadır. Hayatından memnundur.

 

Künye
Yayınevi: Doğan Kitap
Kitap Adı: Beni Gözünüzde Büyütmeyin
Yazar: Gülse Birsel
Editör: Handan Akdemir
Türü: Edebiyat / Roman/ Mizah
Kapak Tasarımı: Cüneyt Çomoğlu
Kapak Fotoğrafı: Zeynel Abidin
Sayfa Tasarımı: Gökçen Yanlı
Basım Tarihi: Mayıs 2024
Sayfa Sayısı: 208
Ebat: 13.7 x 21 cm

Etiket: Mizah, eğlenceli okumalar, anı.

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.  

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Beni Gözünüzde Büyütmeyin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir