Bas Pedala Luna – Hacer Kılcıoğlu

Düzenleyen: İmre Polat

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın ödüllü yazarlarından Hacer Kılcıoğlu’nun, 4 arkadaşın keşiflerle ve neşeyle dolu macerasını anlattığı, farklı kültürlerle ve yardımlaşma ruhuyla ördüğü yeni romanı Bas Pedala Luna, Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

Zeki kurguları ince bir mizahla ele alan ödüllü yazar Hacer Kılcıoğlu, yeni romanı Bas Pedala Luna’da bizleri bu kez bir bisiklet grubunun peşinde, ülkemizden kilometrelerce uzaktaki Balkanlar’da bir Avrupa ülkesi olan Kosova’ya götürüyor.

“Bazen kaybolmak, kendini bulmaktır.”

Farklı kültürlerden birçok insanın bir bisiklet turnuvasında bir araya geldiği hikâyede Luna, annesi ve arkadaşlarının keşiflerle dolu macerasına misafir oluyoruz. Yabancı bir ülkede annesini kaybeden ve kırsalda bir başına kalan Luna’nın yaşadıklarını, böyle bir durumda verdiği tepkileri okurken iletişim ve ön yargılar üzerine de her yaştan okurunu düşünmeye davet ediyor.

Arka kapaktan

Neşeli üslubuyla ve değişik kültürleri buluşturduğu renkli kitaplarıyla sevilen Hacer Kılcıoğlu, okurunu bu kez bir bisiklet grubunun peşinden Kosova’ya götürüyor. Keşif ruhu, yardımlaşma ve güven duygularıyla örülü roman, sürprizlerle dolu bir macerayı küçük kahramanının gözünden anlatıyor. Ön yargılar üzerine düşündürürken farklılıklarla kucaklaşmanın sevincini duyumsatıyor.

Luna, arkadaşları Yiğit, İpek ve Atakan’la Uçan Kuşlar bisiklet grubunu kurmuştur. Babasından zar zor izin koparıp, annesiyle birlikte ta Kosova’da yapılan bir bisiklet turuna katılır. Ana kız, başka bir ülkeyi, oranın şarkılarını, yemeklerini keşfetmenin heyecanıyla pedal çevirirler. Tabii, gruptan ayrılıp kayboldukları ana dek… Annesi yardım aramaya gidince yalnız kalan Luna’nın yanında babasının sözleri, arkadaşlarıyla anıları ve günlüğü vardır sadece….

Hacer Kılcıoğlu kimdir?

Manisa, Alaşehir’de doğdu. İngilizce öğretmenliği yaptı. Gezgin olmayı seven, sık sık yolculuklara çıkan Kılcıoğlu, çocukluk ve gençlik anılarını, Ben Eskiden Çocuktum (2003) ve Jale’yle Konuşmak (2006) adlı kitaplarda topladı. İlk çocuk romanı Perşembeleri Çok Severim’i (2009), aynı mahallede büyümüş üç ünlü sanatçının çocukluk yıllarını anlatan İzmir’de Üç Çocuktuk-Sezen, Haluk, Meltem (2010) izledi. Eğlenceli çocuk romanı Bugün Adım Kaktüs Benim’in (2011) ardından Kılcıoğlu, çeşitli ülkelere yolculuklarının izini taşıyan çocuk öykülerini Aydede Her Yerde (2012) adı altında topladı ve kitap, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nce (ÇGYD) 2012 Yılın Öykü Kitabı seçildi. Ertesi yıl Gevrekçiii’de simit satıcısı İzmirli bir çocuğun hayat mücadelesini anlatan yazar, On Numara Çocuklar’da (2014) üç romanının sevilen kahramanlarını (Perşembeleri Çok Severim’in Tibet’ini, Bugün Adım Kaktüs Benim’in Çiçek’ini, Gevrekçiii’nin Mahmut’unu) bir araya getirdi; Dağ Sustu Dağ Konuştu’yu (2015) da gençler için yazdı. Gökyüzünü anımsatan çocuk öykülerini Havaya Bak (2017) adlı kitabında topladı. Çocukların merak ve hayal gücünün yol açtığı sürprizlere yaslanan romanı Radyo Pencere’yi (2019), sevinçli buluşmalarla ilerleyen İyi Günler Eczanesi (2021) izledi. Yazarın son romanı Bas Pedala Luna (2023), Kosova’da bir bisiklet gezisi sırasında yolunu kaybeden anne ve kızına odaklanıyor. İzmir’de yaşayan Kılcıoğlu’nun bir kızı bir oğlu var.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Bas Pedala Luna
Yazar: Hacer Kılcıoğlu
Resimleyen: Yusuf Tansu Özel
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 8-12 Yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 160 sayfa
Ebat: 12 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bas Pedala Luna – Hacer Kılcıoğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir