Melankolik Cinler Kılavuzu

Yazan: Defne Çizakça

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Perili köşkler, cinler, garip tesadüfler, rüyalar, büyüler… Bunların hepsinin mükemmel bir uyumla bir araya geldiği Defne Çizakça’nın dördüncü kitabı Melankolik Cinler Kılavuzu İthaki Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Haziran 2024

Yayın Tarihi: 05.06.2024

Sayfa Sayısı: 120

Ebat: 13,5 * 21

İnceleme

Perili köşkler, cinler, garip tesadüfler, rüyalar, büyüler… Bunların hepsinin mükemmel bir uyumla bir araya geldiği Defne Çizakça’nın dördüncü kitabı Melankolik Cinler Kılavuzu İthaki Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Yazarlığını “mutfakta durmadan kaynayan bir cadı kazanı var” sözleriyle tanımlayan Defne Çizakça’nın diğer kitapları gibi , Melankolik Cinler Kılavuzu da büyülü bir masal. Hollandalı bir anne ve Türk bir babanın kızı olan Çizakça, çok kültürlü yaşamını damıtarak romanlarına ve hikayelerine başarı ile yansıtan bir yazar.

Melankolik Cinler Kılavuzu,  Kuzguncuk’ta metruk, unutulmuş,  toz pembe renkli bir köşkte geçiyor. Rivayet o ki bu köşk çok eskiden çok gizli bir kadın kütüphanesiymiş. Buraya dünyanın dört bir  yanından seyahatnameler, ansiklopediler, rüya ve fal kitapları gelirmiş.  Bu kütüphanede iki kadın yaşarmış. Bir gün bu iki kadın kütüphanedeki bir kitabın içinde bir dipnot bulmuşlar. Bu dipnot Osmanlı’nın ilk kadın simyacısı ile ilgiliymiş ve o günden sonra bu iki kadının hayatı tamamen değişmiş.

Gökten üç elma düşmüş.Bir tanesi bu gizemli hikayenin peşinde sürüklenmeye hazır yazarların başına…

Arka Kapaktan

Genç akademisyen Ada, bir gün posta kutusunda gizemli bir mektup bulur. Mektuptan çıkan eski bir Boğaz haritası, onu Kuzguncuk’taki metruk bir köşke yönlendirecektir.

Merakını dizginleyemeyen Ada, bir zamanlar bir kadın kütüphane­si barındırdığına inanılan bu tozpembe köşkün tarihini eşeledikçe, kendisini insanların cinlere, cinlerin perilere, perilerin de rüyalara ka­rıştığı efsunlu bir hikâyenin içinde bulur. Uzun koridorlarında asırlık falcıların hatıratlarının, denizlerden çıkıp gelen ansiklopedilerin, ka­dim seyahatnamelerin, rüya ve büyü kitaplarının elden ele dolaştığı, küf kokan odalarında egzotik kuşların uçuştuğu Pembe Köşk sırları­nı fısıldamaya başlamıştır artık bir kere!

Melankolik Cinler Kılavuzu, garip tesadüflerin birbirini kovaladığı masalsı bir macera davetiyesi…

“Hülasaten, sevgili ve sabırlı okur, bu sayfalar içinde denizli ormanlı koca bir dünyayı keşfedecek ve bu dünyanın içinden bir daha asla çıkmak istemeyeceksiniz.”

Defne Çizakça kimdir?

Edebi krugu ve büyülü gerçeklik konularında uzmanlaşmış bir yazar ve editör olan  Dr. Defne Çizakça Kıbrıs doğumludur. Malezya, Hollanda, Almanya, Fas, Belçika, İskoçya, Arjantin, Macaristan ve ABD’de yaşamış olan Çizakça şu anda İstanbul ve Barcelona’da yaşıyor.

Glasgow Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde hocalık yapan yazar, aynı zamanda pandemi döneminde kişiye özel hikayeler gibi ilginç bir proje yürüttü.  Glasgow Üniversitesi’nden yaratıcı yazarlık dalında Gillian Purvis Yeni Yazarlık Ödülünü kazandı.

Yavaş kitapları Sen,Ben ve Bütün Canavarlar, Pordis Bana Bir Fal Söyleyebilir misin? ve Galata’nın Kıvırcık Cadısı sırasıyla 2023, 2022 ve 2021 yılında yayımlandı.

Künye

Yayınevi: İthaki Yayınları

Kitap Adı: Melankolik Cinler Kılavusu

Yazar: Defne Çizakça

Kategori: Fantastik

Basım Tarihi: 05.06.2024

Sayfa sayısı: 120

Ebat: 13,5 x 21

Etiketler: Perili köşk, dipnot, ,kadın kütüphanesi, simya

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Melankolik Cinler Kılavuzu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir