Huzuru Bozmak

Yazan: Richard Yates

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Kitaplarında Amerikan rüyasının iflasını, hayallerini kaybetmiş insanları ve umutsuzca dibe çöküşlerini anlatan Richard Yates’in kitabı Huzuru Bozmak, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 26 Haziran 2024

Orjinal Adı: Disturbing the Peace

Orjinal Dili: İngilizce

Ülke: ABD

Türü: Roman

Dizi: Modern Klasikler

Yayın Tarihi: Mayıs 2024

Sayfa Sayısı: 216

Çevirmen: Aslı Konaç

Ebat: 13,5*21

İnceleme

Kitaplarında Amerikan rüyasının iflasını, hayallerini kaybetmiş insanları ve umutsuzca dibe çöküşlerini anlatan Richard Yates’in kitabı Huzuru Bozmak, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitaplarında ABD’nin orta sınıfının hayatlarını anlatan Yates’in hemen her kahramanının aşkı, başarıyı ve kaçışı özlediğini görürüz. Bir Amerikan rüyası hayal ederken küçük birer kaybedene dönüşmüş, yaşadıkları hayatlarda son derece mutsuz olan ve hep bir başka hayatı bekleyen erkek ve kadınlar baş roldedir.

Huzuru Bozmak’ın baş kahramanı John Wilder da  otuzlu yaşlarının ortasında, taşrada başarılı bir satıcıdır. Kendisini seven bir eşi ve on yaşında bir oğlu vardır. Ama bir şeyler ters gitmeye başlar.  çok yanlış bir eş seçimi yaptığına inanır , ailesi artık onu ilgilendirmemeye başlar ,    ve çok fazla içerek alkole sığınır. Bir gece karısını arayıp eve gelmeyeceğini söyler. Bundan sonrası hızlı bir şekilde deliliğin sınırlarında gezme ve ciddi bir alkol sorunu beraberinde getirecektir.

Hayattayken kitapları önemli satış rakamlarına ulaşamayan Yates, ölümünden sonra çok sevilip okunmaya başladı. 2008 yılında yazarın kitabından filme uyarlanan ve baş rollerinde Kate Winslet ve  Leonardo DiCaprio ‘nun paylaştığı Bağımsızlık Yolu Altın Küre kazandı  ve Oscar’a aday oldu.

Kitap Tanıtımından

John Wilder Amerikan Rüyası’nı gerçekleştirmiş olduğuna dair işaretlerle çevrilidir: İyi para kazandıran bir iş, sevgi dolu bir aile, güzel bir ev. Ancak bu parıltılı yüzeyin altında ters giden bir şeyler vardır. Düşledikleriyle gerçeklik arasındaki mesafe açıldıkça Wilder içinde büyüyen öfkeyi bastırmak için gizli ilişkilere, alkole ve başka türlü bir yaşam sürme hayallerine sığınır. Ama yıllar içinde kurulmuş hassas dengeler bir kez bozulmayagörsün, geriye dönmek hiç kolay değildir.

Orta sınıf hayatına dair keskin gözlemleriyle tanınan Richard Yates, “Huzuru Bozmak”ta Soğuk Savaş fonunda gelişen bir arayış ve kayboluş hikâyesi anlatıyor.

Richard Yates, Amerikalı yazarların en hakikilerinden biri.

Gina Berriault

Yates kusursuz bir realist; Hemingway’in alabildiğine yalın üslubunun doğal mirasçısı, Carver’ın düz minimalizminin öncüsü.

Kate Atkinson

Richard Yates kimdir?

Richard Yates 1926 yılında Yonkers, New York’ta doğdu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev yaptı. Daha sonra bir süre gazetecilik yaptı, Bağımsızlık Yolu romanında Knox Ofis Makineleri olarak anlattığı Remington Rand Şirketi’nde metin yazarı olarak çalıştı, kısa bir süreliğine Senatör Robert Kennedy’nin konuşmalarını yazdı. 1961 yılında yayımlanan ilk romanı Revolutionary Road (Bağımsızlık Yolu, YKY 2017) Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne aday oldu, 2008 yılında Sam Mendes tarafından sinemaya uyarlandı. Diğer romanları A Special Providence (1969), Disturbing the Peace (1975), The Easter Parade (1976), A Good School (1978), Young Hearts Crying (1984), Cold Spring Harbor (Sessiz Sahil, 1986) olan Richard Yates’in, Eleven Kinds of Loneliness (1962) ve Liars in Love (1981) adlı iki de öykü kitabı vardır. Richard Yates 1992 yılında öldü.

Künye

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kitap Adı:  Huzuru Bozmak

Orjinal Adı: Disturbing the Peace

Yazar: Richard Yates

Çevirmen: Aslı Konaç

Kategori: Roman

Basım Tarihi: Mayıs 2024

Sayfa sayısı: 216

Ebat: 13,5 x 21

Etiketler: Amerikan rüyası, orta sınıf, modern klasik

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Huzuru Bozmak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir