Veda Etmiyorum

Yazan: Han Kang

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Uluslararası Booker Ödüllü yazar Han Kang’ın büyük övgü toplayan ve ses getiren son kitabı Veda Etmiyorum, April Yayıncılık tarafından haziran ayında dilimize kazandırıldı. Kitap aynı zamanda 2023 yılında Prix Medicis ve Prix Femina Etranger’i ödüllerine de layık görülmüştü.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Haziran 2024

Orjinal Adı: I Do Not Bid Farewell

Orjinal Dili: Korece

Ülke: Güney Kore

Türü: Çağdaş Dünya Edebiyatı

Yayın Tarihi: 01.06.2024

Sayfa Sayısı: 200

Çevirmen: Göksel Türközü

Ebat: 21*13

İnceleme

Uluslararası Booker Ödüllü yazar Han Kang’ın büyük övgü toplayan ve ses getiren son kitabı Veda Etmiyorum, April Yayıncılık tarafından haziran ayında dilimize kazandırıldı. Kitap aynı zamanda 2023 yılında Prix Medicis ve Prix Femina Etranger’i ödüllerine de layık görülmüştü.

İngilizce’de yayımlanan ilk kitabı Vejetaryen ile 2016 yılında Uluslararası Booker Ödülünü kazanan Han Kang bu kitabı ile büyük yankı uyandırmış ve anlatı yapısı olağanüstü olarak değerlendirilmişti.
2021 ‘de yayımlanan ve yakın zamanda dilimize çevrilen Veda Etmiyorum da en az diğer kitapları kadar büyük övgüler alıyor.
Bir röportajında kitabı şöyle anlatıyor Kang: “İnsanlar bana bunun ne tür bir kitap olduğunu sorduğunda farklı cevap verdim. Bazen bunun derin bir aşk hikayesi ya da insan doğasının uçurumunda yanan bir mum ya da Jeju katliamının tarihi olduğunu söyledim”
Hangi açıdan okunursa okunsun kitabın etkileyici ve sarsıcı olduğu bir gerçek. Kitapta üç kadının gözünden Güney Kore tarihinin en karanlık günleri ve travmatik Jeju katliamı anlatılıyor.

Basın Bülteninden
Uluslararası çoksatan yazar Han Kang’ın tüm dünyada ses getiren, son olarak Prix Mėdicis ve Prix Femina’ya layık görülen romanı Veda Etmiyorum, Güney Kore’nin bugünü ile acı dolu geçmişi arasında özümüzü bulacağımız bir yolculuğa davet.

Üç kadının bakış açısından Güney Kore tarihinin en karanlık zamanlarını okuyacağız.
Faili meçhullerin ve sivil katliamlarının damga vurduğu zamanları.
Jeju Adası’nda durmadan yağan kar ve dinmek bilmeyen fırtına eşliğinde hayatın sönmeyen ışığını arayacağız.
Önümüzü görmemizi sağlayan, geride bırakılanlardan ve unutturulmaya çalışılanlardan yadigâr o ışığı.

Zamanlar arası salvolar atıyor, geçmiş ile bugünü edebiyatla örüyor Han Kang, jenerasyonlar boyu taşınan sırları bir romana sığdırıyor. Güney Kore’nin travmatik hafızası aydınlandıkça dünyanın dört bir yanındaki okurlar kendi coğrafyaları ile barışıyor.
Dostluğa övgünün, travmalara saygının ve unutmaya isyanın romanı: Veda Etmiyorum.

“Han Kang’ın Veda Etmiyorum’u daha ilk sayfasından benzersiz ve sahici bir zihinsel alan yaratıyor, rüya ile gerçeği birbirine tutturuyor.”

Le Monde

Han Kang kimdir?
1970 yılında Gwangju’da doğdu ve on yaşında Seul’e taşındı. Yonsei Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı eğitimi gördü. Yi Sang Literary Prize, Today’s Young Artist Award, Korean Literature Novel Award sahibi yazarın Baby Buddha ve Vejetaryen kitapları sinemaya da aktarıldı. Deborah Smith tarafından İngilizceye çevrilen Vejetaryen, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü; New York Times Book Review, Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Huffington Post, Buzzfeed, Bookpage gibi gazete, dergi ve platformlar tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Vejetaryen’in ardından yayınlanan Beyaz Kitap ve Çocuk Geliyor adlı romanlarıyla da tüm dünyada geniş bir okur kitlesine ulaştı. Veda Etmiyorum adlı romanıyla Fransa’nın prestijli edebiyat ödülleri Prix Femina ve Prix Medicis’e layık görüldü. Kang, Seoul Institute of the Arts’ta yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Künye
Yayınevi: April Yayıncılık

Kitap Adı: Veda Etmiyorum

Orijinal Adı: I Do Not Bid Farewell

Yazar: Han Kang
Çevirmen: Göksel Türközü
Türü: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Türkçe Baskı: 1 Haziran 2024
Sayfa Sayısı: 200
Ebat: 21 x 13 cm
Etiketler: Güney Kore, üç kadın, Jeju Katliamı

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Veda Etmiyorum”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir