100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı

Yazan: Alp Yenen, Erik Jan Zürcher

Düzenleyen: Utku Özer

Editör: Ahmet İnselTanıl Bora

100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı, 77 araştırmacının kaleme aldığı ve Cumhuriyet Türkiyesi’nin yüz yılının “tarihsel karmaşıklığını kesitlerle tasvir eden” yazılardan oluşuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 20 Haziran 2024

Orjinal Adı: A Hundred Years of Republican Turkey: A History in a Hundred Fragments

Orjinal Dili: İngilizce

Ülke: Hollanda

Türü: Tarih

Dizi: Kurgu Dışı

Türkçe Baskı: 17 Mayıs 2024

Editör: Ahmet İnsel, Tanıl Bora

Sayfa Sayısı: 591

Çevirmen: Ali Selman

Ebat: 15 x 21.5

İnceleme

100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı, 77 araştırmacının kaleme aldığı ve Cumhuriyet Türkiyesi’nin yüz yılının “tarihsel karmaşıklığını kesitlerle tasvir eden” yazılardan oluşuyor.

100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı, 100 yıllık Cumhuriyet döneminin siyasi, toplumsal ve kültürel hayatının çeşitli cephelerini 100 farklı kesit üzerinden ele alıyor. Yasa maddeleri, karar metinleri, söylevler, beyanatlar, kısa metinler, şiarlar, mektuplar, şiirler, şarkılar, fotoğraflar, posterler, haritalar ve şemalar, önemli ve simgesel olaylar, veciz sözler aracılığıyla son 100 yılın Türkiye’sinin siyasi, toplumsal ve kültürel hayatının çeşitli yönlerini inceliyor.

100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı, sadece tarihe meraklı olanlar için değil, aynı zamanda Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu önemli dönemi daha iyi anlamak isteyen herkes için değerli bir kaynak. Kitap, 100 yıllık bir serüveni 100 farklı kesit üzerinden ele alarak okurlara geniş bir bakış açısı sunuyor.

Kitaptan

Türünün ilk örneği olan [100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı], Cumhuriyet Türkiyesi’nin yüz yılını yetmişten fazla uzmanın kaleme aldığı yüz tarihsel kesit ve bu kesitlerde tanıtılan yüz kaynak “fragmanı” (fragment) aracılığıyla tasvir ediyor. Alanının uzmanı olan yazarlarımız, siyaset, ekonomi, toplum, kültür, cinsiyet ve sanat gibi geniş bir yelpaze oluşturan meselelerle ilgili tarihsel kaynakları tanıtıyor ve tartışıyor. Böylelikle bu kitap, sadece Türkiye’nin çok yönlü tarihini araştırmakla kalmıyor, Türkiye’nin bugününü ve geleceğini anlamada kritik öneme sahip geçmişin ses ve imgeleriyle okurun karşı karşıya gelmesini de sağlıyor.

Alp Yenen Kimdir?

Alp Yenen, Leiden Üniversitesi Bölge Araştırmaları Enstitüsü’nde modern Türk tarihi ve kültürü alanında doçent olarak görev yapmaktadır. 2016 yılında Basel Üniversitesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. Çalışmaları, çeşitli dergilerde yayımlandı. Asiler Devri: İmparatorluk Cephelerinde İsyancılar, İhtilalciler ve Çeteciler (İletişim, 2024) adlı kitabın da derleyenleri arasındadır.

Erik Jan Zürcher Kimdir?

 Erik Jan Zürcher, 1953 yılında Leiden’de doğdu. Leiden Üniversitesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra, Nijmegen ve Amsterdam üniversitelerinde doçent olarak çalıştı. 2008 yılında Leiden Üniversitesi’nde Türkiye Etütleri kürsüsüne atandı. Amsterdam’daki Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nde çalıştı. 1990-1999 yılları arasında bu enstitünün Türkiye bölümü başkanlığını, 2008-2012 yılları arasında ise genel müdürlüğünü yaptı.

Profesör Zürcher, 2008 yılından beri Hollanda Kraliyet Bilimleri Akademisi’nin üyesidir. Araştırma sahası özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş dönemi olan Zürcher’in son kırk yılda on altı kitabı yayımlandı. Bu kitapların hepsi Türkçeye çevrildi.

Künye

 Yayınevi: İletişim Yayınları

Kitap Adı: 100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı

Orijinal Adı:  A Hundred Years of Republican Turkey: A History in a Hundred Fragments

Yazar: Alp Yenen, Erik Jan Zürcher

Çeviren: Ali Selman

Editör: Ahmet İnsel, Tanıl Bora

Kategori: Tarih

Basım Tarihi: 17 Mayıs 2024

Sayfa sayısı: 591

Ebat: 15 x 21.5

Etiketler: Araştırma, inceleme, tarih, Türkiye tarihi

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.  

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “100 Kesitle Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 Yılı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir