Microsoft’un kurucusu, teknoloji milyarderi Bill Gates’i tanımayanımız yoktur. Kendini hayırseverlik çabalarına adamak için 2020’de görevinden istifa eden Gates, takipçilerine önerilerde de bulunmayı seven çok sıkı bir kitap okuru. 

Sema Adalar Utkueri

Bill Gates kendini dünyanın en zengin 5 kişisinden biri olarak değil hayırsever ve tutkulu, disiplinli bir okur olarak tanımlamayı tercih ettiğini söylüyor. Düzenli olarak kitap önerilerini ve okuduğu kitaplara yaptığı incelemeleri paylaştığı bir de sayfası var. Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 2012’den beri yılda iki kez paylaştığı “tatilde okunacak kitaplar” listelelerini kitapseverler (ve mutlaka yayınevleri) heyecanla bekliyor. 

Kasım sonunda 2022 yılının ikinci listesini bir tanıtım videosu ile yayımlayan Gates bu sefer bir değişiklik yapmış. Bu listedeki 5 kitabı yıl içinde okuduklarından değil hayatının farklı dönemlerinde okuduğu ve onda iz bırakan kitaplar arasından seçmiş.

Eğlenceli tanıtım videosunu da sizlerle paylaşmak istiyorum 🙂

Bill Gates hangi kitapları okumuş da böyle başarılı/çok zengin olmuş diye benim gibi merak ediyorsanız buyurun önerilerine birlikte bakalım. 

Yetişkin bilim kurgu kitapları ile tanışmak için en iyi kitap: Yaban Diyarlardaki Yabancı – Robert A. Heinlein

Bill Gates'in önerdiği kitaplar - Yaban Diyarlarda Yabancı

Bill Gates, kitap öneri listesinin birinci sırasına Robert A. Heinlein’ın Yaban Diyarlardaki Yabancı kitabını yerleştirmiş. Önceki yıllarda önerdiği listelerinde de bilim kurguya yer vererek çocukluğunda bilim kurgu kitaplarına saplantısı olduğunu ifade etmişti. İlerleyen yaşlarında kurgu dışına yönelse de bilim kurgudan belli ki hâlâ vazgeçememiş. 

Microsoft’u birlikte kurduğu Paul Allen ile çocukluk yaşlarında Edgar Rice Burroughs ve Robert Heinlein’a hayran olduklarını, Isaac Asimov’un Vakıf üçlemesini defalarca okuduklarını ve hakkında saatlerce konuştuklarını anlatıyor. 

Gates, Yaban Diyarlardaki Yabancı’nın gelmiş geçmiş en sevdiği bilim kurgu eseri olduğunu ve gelecekte olabileceklere dair düşüncelerini zorlayan bir kitap olduğu için onda ayrı bir yeri olduğunu da eklemiş. 

Hugo ödüllü yazar Heinlein’ın başyapıt kabul edilen kitabının ilk baskısı 1961’de G.P.Putnam’s Sons’dan çıkmıştı. Mars’ta doğan ve Marslılar tarafından büyütülen genç bir adamın Dünya’ya dönmesini ve yeni bir din kurmasını anlatıyor. 

Yaban Diyarlardaki Yabancı, ülkemizde 2018 yılında Kağan Çam’ın çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan yayımlandı.

Bir rock yıldızı tarafından yazılan en iyi anı kitabı: Surrender – Bono

Bill Gates'in önerdiği kitaplar - Surrender

 İrlandalı rock grubu U2’nun solisti ve şarkı sözü yazarı Bono’nun anı kitabı Surrender, 2022 yılının son çeyreğinde raflarda yerini aldı. Sanatçının Dublin’in arka sokaklarından dünyaca ünlü bir rock yıldızlığına uzanan hayat hikâyesini anlattığı kitap için Gates, “Bono’nun arkadaşıyım diyebilmek büyük bir şans. Kitabında anlattığı hikâyelerin birçoğunu ben bile bilmiyordum, çok keyifle okudum,” diyor.

Bir ülke yönetebilmek için en iyi rehber: Team of Rivals – Doris Kearns Goodwin

Bill Gates'in önerdiği kitaplar - Team of Rivals

Gates, pek çok konuşmasında belirttiği gibi ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln hayranı. Bu konuda yazılmış onlarca kitap okuduğunu ancak Team of Rivals’ın bu zamana kadar okuduklarının içinde en iyisi olduğunu söylüyor. Politik iklim olarak 1860’lı yıllar ile 2022 arasında pek çok açıdan benzerlikler bulunduğunu ve Lincoln’ün yönetim becerileri ile ilham alınması gereken bir lider olduğunu da ekliyor yorumlarına. Penguin Books tarafından 2009 yılında yayımlanan kitap uzun süre çok satanlar listesinde kaldı. Tarihçi Doris Kearns Goodwin’e pek çok ödül kazandıran Team of Rivals için Barack Obama da kitabın başkanlık döneminde kendisine yol rehberi olduğunu ifade etmişti.

Kendi yarattığınız engellerden kurtulmanız için en iyi rehber: The Inner Game of Tennis – Timothy Gallwey

Bill Gates'in önerdiği kitaplar - The inner game of tennis

1974 yılında yayımlanan ve o dönemde çok ses getiren The Inner Game of Tennis Bill Gates’in önerdiği kitaplar listesinde yerini almış. İyi bir tenis oyuncusu olan ve Harvard Üniversitesi tenis takımı koçluğunu yapan Timothy Gallwey, kitabında bir tenis oyuncusunun başarısının fiziksel performansı kadar mantalitesinin de güçlü olmasına bağlı olduğunu savunuyor. 

Pickleball ve tenis oynayan Gates, Gallwey’in tavsiyelerini yaşamının her alanında uygulamış. Tenis oynayan ya da oynamayan herkesin bu kitabı okuduğunda hatalarından kendini geliştirebileceği dersler çıkarmayı ve o ana takılı kalmak yerine yoluna devam edebilmeyi öğreneceğini belirtiyor.

Gates’in 2017 yılında bir yardım kuruluşuna destek olmak için Federer ile John Isner – Mike McCready ikilisine karşı oynadığı tenis maçının görselini de şuraya paylaşalım. Bu ikili ile korta çıkmaya cesaret edebilmek için Gallwey’in mantaliteyi güçlendirme yöntemlerinin faydasını görmüş olmalı.?

Periyodik Cetvel hakkında en iyi kitap: Mendeleyev’s Dream – Paul Strathern

Bill Gates'in önerdiği kitaplar - Mendeleyev's Dream

Bill Gates, ofisine girenlerin ilk dikkatini çeken şeyin duvarını boydan boya kaplayan periyodik cetvel olduğunu söylüyor. (Bahsettiği periyodik cetvelin fotoğrafını Twitter’da paylaşmıştı. Dikkat çekmemesi mümkün değil!) 

Hoş bir sanat eseri olmasının yanı sıra periyodik cetvele her baktığında bir buluşun nasıl diğerlerine yol açtığını hatırlattığını söyleyen Gates şöyle devam ediyor, “Atomu anladığımız için çip üretebiliyoruz, böylece yazılım yapıyoruz. Bu da bizi AI’ye taşıyor. Yani her şeyin temelinde 118 elementin yer aldığı periyodik cetvel var.” 

İrlandalı yazar Paul Strathern’in 2019 yılında Pegasus Books’dan çıkan kitabı Mendeleyev’s Dream Rus Kimyager Dimitri Mendeleyev’i ve periyodik cetvelin Antik Yunan’dan günümüze kadar olan izlerini sürüyor. 

Dimitri Mendeleyev, atomların artan atom ağırlıklarına göre sıralandıklarında belli özelliklerin tekrarlandığını görmüş. Daha sonra elementleri tekrarlanan özelliklerine göre alt alta sıralayarak bir periyodik sistem hazırlamış. (Denilen o ki bütün bunlar Mendeleyev’e rüyasında malum olmuş.)

Gates kimyaya olan ilgisini bu şekilde anlattığında, kitap öneri listesine eklediği Mendeleyev’s Dream bir an önce alıp okuma isteği uyandırıyor. 

Bill Gates’in 2022 yılı yaz tatili için paylaştığı kitaplar da şöyleydi: 

  • Güç, Naomi Alderman 
  • Why We’re Polarized – Ezra Klein
  • The Lincoln Highway – Amor Towles
  • The Ministry for the Future – Kim Stanley Robinson
  • How the World Really Works – Vaclav Smil

Kaynak:

Diğer kitap öneri listelerini okumak için tıklayın.