Nitelikli okur yetiştirmeyi hedefleyen Kültür Perileri Kitap Kulübü toplantılarına sadece belirlenen bir kitapla değil o ayın teması üzerinde makale ve çeşitli yan okumalar yaparak hazırlanıyor. Bu bağlamda kulüp, bir nevi edebiyat atölyesi hâline gelmiş oluyor.

Pınar Taşcı

Kültür Perileri Kitap Kulübü 2014 yılında Filiz Ferhatoğlu tarafından kuruldu. Birkaç kitapsever ile çıktıkları yolda şu an 20 kişi civarında aktif katılımcı ile birlikteler. Farklı mesleklerden oluşan katılımcılar, sosyal medyada sürekli paylaşılan benzer kitaplarla ilgili döngüyü kırıyor, farklı yazarlar tanıyor ve nitelikli okurlara ulaşarak kaliteli okumalar yapıyorlar.

Kitap Seçimleri Nasıl Yapılıyor?

Her okuma yılının son toplantısında –belirledikleri takvime göre bu Haziran ayına tekabül ediyor- bir sonraki sezon moderatör olmak isteyen katılımcılar çekiliş yaparak konularını belirliyorlar. Sonrasında yıllık plan yaparak, buluşmaların yapılacağı tarihler belirleniyor. Moderatörler, kendi konuları ile ilgili derin araştırma yaparak ve en az 8-10 kitap okuyarak, gruba okutacakları kitapları ve üstlendikleri temalarla ilgili araştırmaların sonuçlarını grupla paylaşıyorlar. Her toplantı için, incelenmek üzere iki kitap seçiliyor ve kitaplar seçilirken edebî nitelikte olmasına önem veriliyor. Bazen ülke edebiyatları özelinde seçimler yapılırken bazen de modernizm, postmodernizim, toplumcu gerçekçilik, fantastik edebiyat, polisiye, gotik edebiyat, oryantalizm, çocuk eğitimi, destan, deneme, romantizm, varoluşçuluk gibi bir tema belirleniyor. Bir ülke edebiyatı değil de konu üzerinden ilerlenecekse o konuyla ilgili hem Türk edebiyatından hem de dünya edebiyatından karşılaştırmalı okuma yapıyorlar.

Toplantıların Akışı Nasıl?

Moderatör öncelikle seçilen konu hakkında kulübü bilgilendiriyor. Sonrasında seçmiş oldukları kitabı tüm katılımcılarla müzakere ediyorlar. Sadece temayı temsil eden kitaplar değil o temayla ilgili makaleler ve yan okumalar sayesinde katılımcılar farklı bakış açılarına sahip olabiliyorlar. Farklı uzmanlıklardaki katılımcıların yorumları ile zengin bir inceleme gerçekleşmiş oluyor.

“Kültür Perileri Kitap Kulübü’nü diğer kitap kulüplerinden ayıran ve en göze çarpan özelliği sadece belli kitapları okuyan bir kulüp olmaktan ziyade, belli konular ve onları anlamlandırabileceğimiz teorik okumalar ile zenginleştirilmiş toplantılar yapıyor olması diyebiliriz.”

Kulüpte şimdiye kadar okunan kitaplardan bazıları şöyle:

 • Gabriel Garcia Marquez – Yüzyıllık Yalnızlık 
 • J.R.R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği 
 • William Faulkner – Ses ve Öfke
 • George Orwell – 1984 
 • İvo Andriç – Drina Köprüsü 
 • Machado de Assis – Asabiyeci 
 • Patrick Süskind – Koku 
 • Horace Walpole – Otranto Şatosu
 • Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Huzur 
 • Peyami Safa – Matmazel Noraliya’nın Koltuğu – Yalnızız
 • Yusuf Atılgan – Anayurt Oteli 
 • Oğuz Atay – Tehlikeli Oyunlar 
 • Adalet Ağaoğlu – Ölmeye Yatmak 
 • Latife Tekin – Sevgili Arsız Ölüm

Haziran ayı toplantısı için belirledikleri tema Türk Öykücülüğü. Bu bağlamda, Fadime Uslu / Gölgede Yaşamak, Erhan Genç / Kimsenin Atlamadığı Balkonlar, Şermin Yaşar / Deli Tarla, Ethem Baran / Güzelliğini Gördükçe Ağlayasım Geliyor, Güzide Ertürk / Loretta ve Müge İplikçi / Arkası Yarın kitaplarından birer öykü okuyarak incelemeyi planlıyorlar.

Katılımcıların Kültür Perileri Kitap Kulübu Hakkındaki Görüşleri Neler?

 • Kültür Perileri Kitap Kulübü olarak, bir tema merkezinde araştırma yapan ve sayısız kitap inceleyen moderatörlerimizin belirlediği kitapları okur ve hem kitaplar hem de konu hakkında derinlemesine tartışırız. Tam da bu özelliğimiz, sanırım, bir gruba dâhil olmak ve düşüncelerini paylaşmak isteyen okurlar için sayısız seçeneğin olduğu bu zamanda bizi biz yapıyor. – Ceren Ulusoy / Edebiyat Öğretmeni
 • Kaliteli bir ortamda, moderatör eşliğinde donanımlı kişilerle birlikte her ay iki kitabı incelemek gerçekten çok faydalı. Değişik bakış açılarını dinlemek, demokratik bir platformda fikir paylaşabilmek çok keyifli. Dolayısıyla Kültür Perileri gerçek bir kitap kulübü ve ben de böyle bir topluluğun parçası olduğum için çok mutluyum. – Gözde Sayınsoy / Kitap Editörü
 • Kültür Perileri benim okuma serüvenimde ciddi bir sıçrayış yarattı diyebilirim. Öncesinde bilinen, güven duyulan yayınevleri ve onların yazarları üzerinden okuma yaparken kulüple tanışmamdan sonra, konu temelli kitap okumanın yanı sıra makale ve dergi okumalarım da arttı. Ayrıca moderatörlük yapmak da müthiş bir araştırma deneyimine sahip olmamı sağladı. –  Meryem İşleyen / Türkçe Öğretmeni

Adı: Kültür Perileri Kitap Kulübü 

Buluşma Sıklığı: Ayda bir 

Hangi Türde Okuyorlar: Tür sınırlaması olmadan edebî nitelikte okumalar yapılıyor.

Platform: Yüz yüze veya online.

Kimler Katılabilir: 40 yaş altı, tercihen kadın katılımcılar.

Katılımcı Sayısı: 15-20

Kurucular: Filiz Ferhatoğlu

Başvuru Link: @kulturperileri

Diğer kitap kulübü tanıtımlarını okumak için tıklayın.