Utku Özer

Utku Özer

Utku Özer İstanbul’da doğdu. Uluslararası ilişkiler alanında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Doktora öğrenimi sırasında araştırma görevlisi, sonrasında ise yardımcı doçent olarak farklı üniversitelerde çalıştı.

Ulusal ve uluslararası pek çok yayın ve sunumun yanı sıra uluslararası bir projede yürütücülük yaptı. 2016 yılında doktora sonrası araştırması için gittiği Yunanistan’a yerleşerek üniversitedeki işinden ayrıldı.
Halen Yunanistan’da yaşıyor.

Hayatının her alanında ve döneminde çok önemli olan
kitaplarla daha yakın bir ilişki içinde olmak için aldığı editörlük eğitimleri sonrasında Bookinton ailesine katıldı. Editörlük ve içerik üreticiliği yaptığı Bookinton’ın bir parçası olmaktan çok mutlu.

Kitapların, özellikle edebiyatın iyileştirici gücüne inanıyor.

 • İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (Lisans), Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (Yüksek Lisans), İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (Doktora)
 • Akademisyen - Siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, siyasi tarih
 • BAUSEM-İstanbul Institute Temel Editörlük, BAUSEM-İstanbul Institute İleri Editörlük
 • 0-1 Yıl
 • İçerik Üreticiliği, Editörlük
 • İngilizce, Yunanca

Kitap İncelemeleri

 • Üçüncü Kapı – Alex Banayan

  Üçüncü Kapı, bir üniversite öğrencisinin, hayatta ne yapmak istediği sorusuna cevap arama yolculuğunda, dünyanın en başarılı insanlarından bazılarıyla bir araya gelişinin ve bu insanların kariyerlerine nasıl başladıklarını öğrenme arayışının hikâyesi.

 • Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne

  John Boyne’un Tudem Yayınevi etiketiyle yayımlanan Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı, İkinci Dünya Savaşı’nın en karanlık sahnelerinden biri olan Auschwitz Kampı’nı bir çocuğun gözünden anlatıyor. Bu kitabı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise alışkın olunanın aksine kampın içinden değil dışından bir bakış sunması ve yaşananların korkunçluğunu bir de böyle gözler önüne sermesi.

 • Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

  Ayfer Tunç’un ikinci romanı olan ve Can Yayınları etiketiyle yayımlanan Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, tek bir günde geçmesine rağmen Türkiye tarihini yüz yılı aşkın bir zamanda ele alan, kimi zaman güldüren çoğu zaman da düşündüren bambaşka bir okuma deneyimi.

 • Böyle Küçük Şeyler – Claire Keegan

  Kısa öyküleriyle tanınan Claire Keegan’ın Orwell Politik Kurgu ve Kerry Group İrlanda Yılın Romanı ödüllerini kazanan, Booker ve Folio ödüllerinin kısa listelerine giren novellası Böyle Küçük Şeyler, okuru doğru olanı yapmaya ve değerler üzerine düşünmeye sevk ederken İrlanda tarihinin karanlık sayfalarından biriyle yüzleştiriyor.

Blog İçerikleri