Rakı Şişesinde İtalyan Olsam – Elvan Uysal Bottoni

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Begüm Saracel

Elvan Uysal Bottoni’nin muhabbeti ve adabıyla kurduğu rakı sofralarına İtalyan lezzetlerini ekleyerek kaleme aldığı Rakı Şişesinde İtalyan Olsam, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Elvan Uysal Bottoni, Rakı Şişesinde İtalyan Olsam’da,  İstanbul’dan Akdeniz’e uzanan bir yemek şöleni vaadediyor; hem de rakı eşliğinde…

Bottoni, kitabın girişinde mısıra Türk tahılı anlamına gelen Granoturco dendiği bilgisini okurla paylaşarak aslında iki mutfağın birbirinden çok da farklı olmadığını ve zaman içinde, özellikle Osmanlı döneminde, birbirleriyle yollarınının sık sık kesiştiğini gözler önüne seriyor. Bol soğanlı sardalyede kuş üzümü ve dolmalık fıstık var, zeytinyağlı bir yemeğe zaman zaman tarçın eşlik ediyor…

Ortak bir mirasa ve hafızaya sahip olduğumuz gerçeğinden hareketle Bottoni, İtalyan lezzetlerine rakıyı yakıştırıyor ve bizi muazzam rakı sofraları kurmaya davet ediyor.

Kitabın birbirinden güzel fotoğraflarını ise önceki projelerde de birlikte çalıştıkları Derya Turgut çekiyor.

Kitaba ön söz yazanlardan Tan Morgül ise kitabın tarzını şöyle ifade ediyor; “Bu kitabı okurken, öyle sadece kitapla yalnız kalmayacaksınız. Bir kere illaki müzik açacaksınız, sonra peşi sıra film arşivinizi, kütüphanenizi kurcalayacaksınız, zira kitaplar, yazarlar, şairler, sanat ehlileri arzıendam edecek, peşinden gitmek isteyeceksiniz.”

Elvan Uysal Botton’un da belirttiği gibi Rakı Şişesinde İtalyan Olsam, ne rakısından ne de İtalyan mutfağından vazgeçmek istemeyenler için harika bir kitap.

Kitaptaki bazı tariflerse şöyle; zeytinli fırın çipura, sirkede pişmiş hamsi, denizkestaneli bruschetta, avcı usulü ahtapot, gnocco fritto, ton balıklı dana eti zeytinyağlı çam balı banma, Dostlarla 70’lik sofra menüsü, vegan çilingir sofra menüsü…

Arka kapaktan

Mekânlar, insanlar, tarifler…

Rakı Şişesinde İtalyan Olsam, çilingir sofrası kültürünün samimiyetine, güzelliğine ve felsefesine karşı bir saygı duruşu. Elvan Uysal Bottoni İtalya’nın farklı yerlerinde kurduğu masalarda, “lorlu enginar dolması”ndan “çeşnili marul kavurma”ya, “kelleli barbunya piyazı”ndan “zeytinli fenerbalığı”na etkileyici lezzetlerle donatıyor sofrayı. Elbette rakı adabına gölge düşürmeden ve muhabbeti de eksik etmeden.

“İtalyan mutfağını sevip rakısından vazgeçemeyenler, artık çekinmeden İtalyan restoranlarında rakı isteyebilirler. Rakı İtalyan mutfağına yakışıyor. Hem de nasıl!”

Elvan Uysal Bottoni kimdir?

3 Kasım 1974 İstanbul doğumlu Elvan Uysal Bottoni, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. Türkiye’de ve İtalya’da yazılı ve görsel basın alanlarında çalıştı. 2000 yılından beri Roma’da yaşıyor. Alice televizyon kanalında iki yıl boyunca Türkçe Yayın Sorumlusu olarak çalıştı. 2006-2009 yılları arasında National Geographic Channel Türkiye ve National Geographic WILD Italy kanallarının program koordinatörlüğünü yaptı. 2009’da Mamma Mia çalışması için işinden ayrılıp yollara düştü. Lisansüstü sinema eğitimine devam ediyor, tezini yazıyor. Ayrıca Hürriyet gazetesinde köşe yazıları yazıyor.

Eserleri; Mamma Mia – İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey, Yavru Gurmeye Masallar, Yavru Gurme Rüya ile Deniz Büyülü Bostanda, Üzümler ve İnsanlar – Toprak Ana, Bağban Baba, Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı, Emma Teyze’nin Kitabı – Yeni Başlayanlar İçin İtalyan Mutfağı

Künye

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Kitap Adı: Rakı Şişesinde İtalyan Olsam
Yazar: Elvan Uysal Bottoni
Dizi: Lezzet Kitapları
Tür: Yemek – Hobi
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Ebat: 19 x 26 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Rakı Şişesinde İtalyan Olsam – Elvan Uysal Bottoni”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products