Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis

Kitap Yazarı:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Webmaster

Büyük, küçük herkesin kalbini fetheden ölümsüz eser yeni baskısı ile yeniden raflarda!

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2022
Kategoriler:

İnceleme

Edmondo De Amicis’in 1886 yılında ilk kez yayımlandığından beri çocuk edebiyatı klasikleri arasına giren ve pek çok dilde defalarca yayımlanan eseri Çocuk Kalbi, Yelda Gürlek’in İtalyanca aslından tam metin çevirisi ve Beyaz Balina’nın özenli baskısıyla bir kez daha bizlerle.

Minik Enrico’nun günlüğü

Yazar Amicis’in, İtalya’da ilkokul üçüncü sınıfa giden Enrico’nun bir yıl boyunca tuttuğu günlüğü şeklinde kaleme aldığı kitap, o dönemde İtalya’nın sosyal yapısını, toplumsal değerlerini bir çocuğun gözünden yansıtan günlük hayattan kısımların yanı sıra tarihsel anekdotlar da içeren bir dokümanter olarak kabul edilmekte.

Savaştan yeni çıkmış, farklı bölgelere ayrılmış yapısıyla uluslaşma sürecini yaşayan İtalya’da, toplumda hâkim kılınmak istenen değerler kitaba bir çocuğun gözünden, akıcı ve canlı bir dille ama aynı zamanda bir eğitimcinin ustalıklı bakış açısıyla yerleştirilmiş. Dolayısıyla dürüstlük, yurtseverlik, fedakârlık, dayanışmanın ve çalışmanın erdemi, alçakgönüllülük, ahlaklı, vicdanlı ve idealist olmak gibi değerler kitabın her sayfasında farklı bir yönleriyle işleniyor.

Kısaca Enrico, günlüğüne yazdıkça sadece okulda öğretilenleri değil, hayatı da öğrenmeye devam eder.

Çocuk Kalbi’nin klasikler arasında yerini almasının sebebi; yazarın ustalıklı üslubu kadar, toplumsal uyum ve barışı sağlamak için bu değerlere her zaman ihtiyaç duyulması olarak özetlenebilir.

360 sayfalık bu dev eser çocuk, yetişkin tüm okurlara hitap ediyor.

Edmondo De Amicis kimdir?

1846-1908 yılları arasında yaşayan İtalyan romancı, öykü yazarı ve şair Edmondo De Amicis  önce seyahatnameleri, daha sonra çocuk ve okul hayatını konu edinen eserleri ile tanınmıştır. 1886 tarihinde yayımladığı Çocuk Kalbi adlı çocuk romanı, dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir.

1874 yılında ziyaret ettiği İstanbul’u anlatan Constantinopoli eseri de İstanbul üzerine yazılmış seyahatnameler arasında önemli bir yere sahiptir.

KÜNYE
Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları
Yazar: Edmondo De Amicis
Orijinal Adı: Cuore
İtalyanca’dan Çeviren: Yelda Gürlek
Editör: Zarife Biliz
Dizi: Dünya Edebiyatı
Tür: Çocuk Romanı
Sayfa Sayısı: 360
Ebat: 13,50 x 19,50 cm
İkinci Baskı: Nisan 2022
Dağıtım: Mayıs 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products