Çankaya’nın Duvaksız Gelini Fikriye – Halil İbrahim Özcan

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Selanik’te başlayıp Ankara’ya kadar uzanan umutsuz bir aşkın yüzyıldır aydınlatılamayan hikâyesi, Halil İbrahim Özcan’ın kalemiyle yeniden yazıldı. İnkılâp Kitabevi etiketiyle, raflarda yerini alan Çankaya’nın Duvaksız Gelini Fikriye, Fikriye Hanım’ın Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu derin sevgiyi ve onun makûs talihini konu alıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2022
Kategoriler:

İnceleme

Olaylara geniş bir pencereden bakarak hikâyeyi kaleme alan Halil İbrahim Özcan, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısıyla satışa sunulan Çankaya’nın Duvaksız Gelini Fikriye kitabında hazin bir aşk öyküsünü tarihi notlarla aktarırken duygu dolu bir okuma vaat ediyor.

Fikriye Hanım’ın Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu derin sevginin hikâyesi…

Mustafa Kemal’in çocukluğundan başlayan kitapta, gençlik günlerine ve hayatından geçen başka kadınlara da yer veriliyor. Fikriye Hanım’ın asıl sahneye çıkışıysa Millî Mücadele yıllarında oluyor. Direksiyon Binası’ndan Çankaya Köşkü’ne uzanan arkadaşlığında hem özgürlük savaşı vermekte olan Mustafa Kemal’in askerlerine sökük dikip, çorba kaynatarak destek oluyor hem de gözü gibi baktığı Paşa’sıyla giderek yakınlaşmaya başlıyor. Ancak Fikriye’nin önünde engeller var.

Arka kapaktan

Yüzyıllık bir kara sevda hikâyesi. Her anı adanmışlık dolu; milli mücadeleye ve o mücadelenin başkahramanı Mustafa Kemal’e.

Fikriye; uzak bir akrabanın kızı, bir çocuk onun için. Oysa ilk gördüğü andan beri âşık Fikriye’nin çocuk yüreği. Önceleri ağabey diyor, ama sonra dili varmıyor. O cephedeyken hayaliyle yaşıyor, mektuplar, şiirler yazıyor. Bir gün Mustafa Kemal’i toparlayacak bir kadın eli gerektiğinde gerçekleşiyor düşleri. Adeta koşarak gidiyor Ankara’ya. Boynunda bir kehribar tespihle Çankaya’nın ilk gelini oluyor, “duvaksız gelini”… Yazık ki rüya kısa sürüyor.

Fikriye’deki öyle bir aşk ki ne hastalık dinliyor ne yasak ne de sürgün. En aşılmaz denilen yolları aşıp sonunda yine varıyor Paşa’sına. Ta ki o kanlı güne kadar.

Çankaya’nın Duvaksız Gelini aradan geçen bir asra rağmen gizemini koruyan bir ölümü anlatıyor.

KÜNYE
Yayınevi: İnkılâp Kitabevi
Yazar: Halil İbrahim Özcan
Dizi: Tarih
Tür: Araştırma-İnceleme
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Editör: Ezgi Hotalak Adalı
Son Okuma: Saliha Ulusoy
Kapak Tasarımı: Emir Tali
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 206
Ebat: 13,7 x 21,5
Yayın Tarihi: Mart 2022
Baskı Sayısı: 1. Basım

Diğer Yeni Çıkan Kitaplar için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Çankaya’nın Duvaksız Gelini Fikriye – Halil İbrahim Özcan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products