Bütün İlkleri Yeniden Yaşa – Billur C. Yılmazyiğit

Yayınevi:

Yazan: İlknur Akgül Ardıç

Başak Bingüler

Billur C. Yılmazyiğit’in üçüncü kitabı Bütün İlkleri Yeniden Yaşa, Sarmal Yayınevi’nden çıktı! Yazar 12 Eylül zamanına da denk gelen, biri dayısı, diğeri babası tarafından hayatının direksiyonu bambaşka yerlere kırılacak olan iki kişinin ilerde birbirini bulup iyileştirme, kurtulma gayretini işliyor.   

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

Gerçek yaşam öykülerinden esinlenen eser, kitap düşkünü solcu bir dayının aldığı yeni kitapları izinsiz okumaya kalktığı için dayısı tarafından kurulan aile içi mahkemede yargılanan; cetvelle dayakla cezalandırılan kitap okuma delisi bir çocuğun hikâyesi ile başlıyor. Öte yandan hikâye, babası tarafından taciz edilen, annesi bunu bildiği hâlde susan başka bir çocuğa uzanıyor. Hayatın birbiri ile buluşturduğu iki kişi karşılaşıyor, sorunlarının üstesinden birlikte gelmeye çabalıyor. Piyano hocasının durumu anlayıp yardım çabası tacize uğrayan çocuğu kurtaracak mı? Yoksa biri diğerini yarı yolda mı bırakacak? Cevabı Bütün İlkleri Yeniden Yaşa’da…

Kahramanlarına yenilen yazar

Billur C. Yılmazyiğit yeni kitabı için, “Bir türlü bitmedi, kahramanlar bana resmen isyan etti. Kitaba yazar olarak girdim, kahramanlarla tartıştım, gene olmadı, sonunda edebiyat eleştirmeni Mikhail Bakhtin -Kapakta fotoğrafı yer alan Rus filozof ve edebiyat teorisyeni- kitaba daldı ve kitabı bitirdi. Bu arada onun hayatını da biraz yazdım,” diyor.

Ön sözden…

“Kendisinden başkasını haklı olarak göremeyen bir yapıdan, başkasının haklarını savunması beklenemez. Değişmemeyi temel alan bir kişiliğin değişim yanlısı olması beklenemez. Acımasız, bencil ve merhametsiz birinden, adına birlikte denen o koca örtünün bir ucundan tutup da serme işlemine katılması beklenemez. Bütün bu beklenemezler gerçekleşirse, sonuç doğal olarak on iki tane eylül olur.

Ve herkesin vardır elbet bir on iki eylülü. Hatırlamasa da, herkes elbet bir gün çocuk olmuştur. Ve tıpkı çocuk-bedeninin olduğu gibi, yetişkin-ruhunun da ırzına geçilir. Ve ikisinin de bıraktığı iz aynıdır. Çocuğun sömürülmesine ses çıkarmayan bir sistemin, çocuk bedenine ‘sahip’ çıkması garip bir tutumdur. Gençliği baştacı eden bir sistemin genci yok etmesi acaip bir tutumdur. Bu garip, bu acaip tutumların büyüttüğü, beslediği, yarattığı yetişkinlerin; kendilerine, birbirlerine ve hayata karşı hoyrat ve unutkan tutumlarında da şaşırılacak bir yan yoktur.

Ve salt daha güçlü olduğu için, bir hayata doğrudan el koyabilen biriyle, bir bedene el koyarak hayat yıkan biri arasında, sadece ‘zulmün kalitesizliği’ açısından bir fark vardır.

Bütün ilkleri yeniden yaşamak mümkün olmayabilir, ama aynı hataları tekrarlayıp durmaktan imtina etmek mümkün. İfşa etmekle edebiyat arasındaki fark gibi, yaşamakla seyretmek arasındaki fark da burada yatıyordur belki.”

Künye:
Sayfa sayısı: 321
Ebat: 13,5×21
Okur Yaşı: 20+
Hedef Kitle: Yazarının tanımıyla vicdanlı herkes
İmla: ☺️
Ülke: Türkiye
Türü: Roman

 Billur C. Yılmazyiğit Kimdir?

Ankara’da doğdu. ODTÜ Kimya Mühendisliğini bitirdi. Muhtelif atık su arıtma firmalarında mühendis olarak çalıştı. Çevirmenlik yapıyor, şiir ve roman yazıyor.

Mikhail Bakhtin Kimdir?

Rus filozof ve edebiyat eleştirmeni. (1895-1975), I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı arasındaki yıllarda dilin, edebiyatın ve anlamın sosyal doğasına odaklanan entelektüel bir çevrede merkezi figürdü. Başlıca eserleri 1960’lardan sonrasına kadar pek bilinmese de fikirleri daha sonra birçok akademisyen tarafından benimsendi ve felsefe, dilbilim ve edebiyat teorisinde yeni yönler oluşturmaya yardımcı oldu. (Kaynak için tıklayın.)

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bütün İlkleri Yeniden Yaşa – Billur C. Yılmazyiğit”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products