Asya – İvan Sergeyeviç Turgenyev

Webmaster

VakıfBank Kültür Yayınları, edebiyat dizisinde yepyeni bir klasiği okurla buluşturuyor. Modernleşme sürecindeki Rus toplumunun kimlik meselesini, aidiyet sorununu, sınıflar arası çatışmayı ve kadının toplumdaki yerini iki genç aşığın hikâyesi üzerinden anlatan “Asya” raflarda yerini aldı. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2022
Kategoriler:

İnceleme

VBKY’nin edebiyat kitaplığı genişlemeye devam ediyor. Bunlardan biri de Eyüp Karakuş’un çevirisiyle Rus edebiyatının önemli isimlerinden İvan Sergeyeviç Turgenyev’in 1858’de kaleme aldığı “Asya”. Kitap Almanya’da karşılaşan iki Rus gencin (Bay N.N ve Asya) birbirine âşık olmasıyla başlıyor. On yedi yaşındaki Asya’nın babası aristokrat, annesiyse köylü bir kadındır. Asya, birbirinden oldukça farklı bu iki sosyal tabakanın içinde büyür ancak hiçbirine ait olamaz ve hiçbirinde kabul görmez. Rus aristokrasisi içinde bir yer edinmesi mümkün görünmeyen genç kız, bu yüzden ağabeyi Gagin’le Ren Nehri kıyısında bir şehre yerleşir. Avrupa, Asya’nın kendi hayatına bir yön verebilmesi için tek şansı olarak görülür. Ancak genç kızın Bay N.N. ile karşılaşması Gagin’in planlarını değiştirmesine neden olur.

Kitaptan
Manzara gerçekten de nefisti. Yemyeşil kıyılarıyla Ren Nehri boydan boya gümüşi bir parlaklıkla uzanıp gidiyor, güneşin denk geldiği her yer, günbatımının altın kızıl rengiyle âdeta alev alev yanıyordu. Kıyıya konuşlanmış kasaba ise evleri ve sokaklarıyla büsbütün kendini gösteriyor, gerisinde alabildiğine tepeler ve tarlalar uzanıyordu. Aşağısı gayet güzeldi ama burası, yukarısı gerçekten muhteşemdi. Beni özellikle etkileyen şeyse gökyüzünün berraklığı ve derinliğiyle tertemiz havanın fecri oldu. O kadar hoş, taze ve serin bir havaydı ki… Sanki yükseldikçe kendisini daha özgür hissediyormuş gibi sakince süzülüyor, ipeksi dalgalar hâlinde salınıyordu. “Muhteşem bir yer bulmuşsunuz kendinize…” diye mırıldandım. “Asya buldu burasını.” diye karşılık verdi Gagin.

KÜNYE
Yayınevi: VakıfBank Kültür Yayınları
Yazar: İvan Sergeyeviç Turgenyev
Dizi: Edebiyat
Tür: Roman
Çevirmen: Eyüp Karakuş
Editör: Hande Kayhan
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 19,5 X 12,5
Yayın Tarihi: 4.02.2022
Baskı Sayısı: 1. Basım

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Asya – İvan Sergeyeviç Turgenyev”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products