Anılar, Mutfaklar, Sofralar – Ayşe Pirhasoğlu Akbaş

Yayınevi:

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Ayşe Pirhasoğlu Akbaş tarafından derlenen, birçok ismin ailesinden, atalarından miras kalan yemek tariflerinden ve anılarından oluşan Anılar, Mutfaklar, Sofralar kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Anılar, Mutfaklar, Sofralar adlı kitap, geçmişi de unutmadan yüzünü geleceğe dönen kırk üç kişinin bir araya gelerek atalarını, köklerini onurlandırdığı, unutulmaz anılara eşlik eden kadim ve zengin mutfak kültürümüze ait çok özel tariflerden oluşuyor.

Okurlarını bazı bilinen bazıları da yeni öğrenilen birbirinden lezzetli tariflerle buluşturmanın yanı sıra bir yemek tarifinin hafızalarda nasıl izler bıraktığına da şahit ediyor.

Unutulmaz anılara eşlik eden çok özel tariflerle birlikte, okuyucularını köklerle kucaklaştıran, Anılar, Mutfaklar, Sofralar kitabında; Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’dan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş’a, Emel Bahçıvan’dan Gökçen Arıkan’a kadar kırk üç ismin anılarıyla birlikte yemek tarifleri yer alıyor.

Anılar, Mutfaklar, Sofralar; birbirinden farklı yemek tariflerinin acısıyla tatlısıyla ortaya çıktığı eşsiz anlara bizi götürürken, geçmiş gelenek ve ritüelleri de gün yüzüne çıkarıyor.

Anılar, Mutfaklar, Sofralar‘ın fikri nasıl ortaya çıktı?

Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, Anılar, Mutfaklar, Sofralar’ı yazma fikrinin Emel Bahçıvan ile Çamlıhemşin’de tanışmasıyla başladığını söylüyor. Yemek üzerine yapılan konuşma ve yazışmaların; anneanne ve babaannelere ait yemek tariflerini ve onların anılarını anlatmaya kadar götürdüğünü anlatan Akbaş, “Bir gün Emel, ‘Keşke bu anıları, yaşanmışlıkları, yemek tariflerini derlesek toplasak’ dedi… İçime bir tohum attı. Kuzey Ege’de, Kaz Dağları’nın eteklerinde birdenbire yazmaya başladım. Geçmişte yaşananlar, sofraların lezzetleri, kalplerin hüznü, gönüllerin coşkusu, ritüeller, gelenekler… Sonra tarifler, anılar akmaya başladı. Bazı yazılar aile meclisleri toplanarak yazıldı; bazen gözyaşları bazen de kahkahalar kelimelere eşlik etti. Yazarken kökleriyle buluştuğunu, yazmanın kendisine iyi geldiğini, ferahladığını, hatta geçmişle helalleştiğini söyleyenler oldu. Kitaptaki her bir hikâye sizin de yüreğinizde, zihninizde çoğalsın; yeni yolculuklara kapı aralasın ve ne olursa olsun yüzümüzü geleceğe dönerken kadime sırtımızı dönmeyelim, hayatın anlamından asla uzaklaşmayalım,” diyor.

Kitapta tarifleri ve anıları bulunan isimler

Altuğ Akbaş, Berrin Akyüz, Feyza Altun, B. Canan Eren Arditi, Gökçen Arıkan, Elif Damla Arısan, Semin Arslanoğlu, Meltem Aybar, Emel Bahçıvan, Mine Barış, Yeliz Car, Arzu Çetintaş, Çayhan Orhon Dervişoğlu, Ferda Ergüneş, Özay Erol, Özlem Erol, Derya Erten, Aylin Gezgüç, İde Gürbüz, Ezgi Güven, Tijen İnaltong, Sibel İnan, Elif Karatuna, Ebru Edgü Malkoç, Sena Milani, Zeynep Bodur Okyay, Zeynep Özler, Sevim Palalı, Pelin Özgen Piker, Sleiman (Süleyman) Saikali, Tuna Zenginel Saikali, Selen Servi, Didem Sürgit, Aslı Şekerci, Ebru Şimşek, Elvan Tekcan, Oya Terzioğlu, Yasemin Tosun, Esra Yazıcı Tözge, Dilek Türel, Nurdan Tüzüner, Belma Yekdeş.

Ayşe Pirhasoğlu Akbaş kimdir?

1969 yılında İstanbul’da doğan Ayşe Pirhasoğlu Akbaş,  Marmara Üniversitesi İngilizce Kimya Bölümü ve sonrasında aynı üniversitenin Çağdaş İşletme Programı’nı tamamladı. 1996 yılından itibaren sigorta sektöründe, ulusal ve uluslararası pek çok kurumsal şirket ile acente statüsünde çalışıyor. Akbaş, profesyonel yaşamının yanı sıra çevreye duyarlı ve insan sağlığını önceleyen pek çok farklı etkinlik ve sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor. Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, 2020 yılından bu yana, Türkiye’de kadın girişimciliğinin en güzel örneklerinden biri olan “Nevruz Köyü Kadınları” el emeği ve yerel üretim projesine, kuruluşundan kooperatifleşme aşaması dahil tüm süreçlerine gönüllü olarak destek sağlıyor.

Künye

Yayınevi: Oğlak Yayınları
Kitap Adı: Anılar, Mutfaklar, Sofralar
Derleyen: Ayşe Pirhasoğlu Akbaş
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Gastronomi
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 208 sayfa
Ebat: 15 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Anılar, Mutfaklar, Sofralar – Ayşe Pirhasoğlu Akbaş”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products