Affetmek Üzerine – Edward Mckey Hallowell

Yayınevi:

Düzenleyen: Selen Şenker

Begüm Saracel

Dr. Edward M. Hallowell’ın gerçek hayat hikâyelerinden esinlenerek kaleme aldığı, affetmeyi başarmanın dört adımını pratik bir plan olarak sunan Affetmek Üzerine kitabı Olimpos Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

“Neden affetmeliyiz ya da affetmek neden zihninizi ve bedeninizi iyileştirmek için iyi bir yoldur?” sorularına birçok cevap bulabileceğiniz bu kitapta; Hallowell yargıları ve içsel dürtüleri hayatınızdan çıkartmaya yardımcı olacak hikâyeler anlatıyor. Üstelik, Affetmek Üzerine bu süreçte başarılı olmak için dört adımdan oluşan pratik ve stratejik bir affetme planı da sunuyor.

Kişi, zaman zaman kin ve hırs duygusundan dolayı,  affetmeyi kabullenemeyip ağır bir olgu olduğunu düşünse de Edward Hallowell bu durumun hiç de böyle olmadığını savunuyor. Kişi kendi içinde affetmeyi boyun eğmek olarak düşünüyor. Edward Hallowell kitabında bu konuyu şöyle açıklıyor: “Affetmek, bize bir tokat atana diğer yanağımızı uzatmak değildir. Affetmek, kaçmak değildir. Birini affederek size yaptığı her şeye göz yummuş olmazsınız ya da ona hatasını tekrarlayabileceği bir kapı açmazsınız. Affetmek, size karşı bir hata yapmış insanın cezalandırılmasını istemediğiniz anlamına da gelmez. Ne suçu unuttuğunuz anlamına gelir ne de bağışlayarak dolaylı yoldan kötü şeylerin tekrar olmasına davetiye çıkarmış olursunuz. Kendinizi savunmadığınız anlamına da gelmez.” 

Affetmek ileriye adım, kendinize yatırımdır

Kişinin kendini kabul etme süreci affetmek ile başlar. Başta kişinin kendini affetmeye çalışıp oluşan suçluluk duygusunu içinde yenmeye çalışmak ya da size karşı yapılan bir yanlışı affetmeye çalışmak; en çıkmaz, en karanlık, en zor zamanlarda gerçekleşir. Kişi kendini affetmezse çevresinde ona acıyı uyandıran her ne sorun varsa, sonrasında fiziksel ve ruhsal hastalıkları tetikler. Olanı olduğu gibi kabul etmeyip affetmeyi öğrenemezse ileriyi göremez, sadece geçmişte yaşar. Affetmek ileriye adım atmaktır; yaşadığın hayatı zihinsel olarak özgürlüğe kavuşturmaktır.

Affetmek Üzerine: Uzun yaşamın sırrı 

Kişi kendi içinde yaşadığı yoğun nefret ve kin duygusunu aşamadığı, affedemediği takdirde kurban olmaktan kaçamayacağını savunan Edward, önce affetmenin ne olmadığını anlatarak, herkesi affetmenin gerçek doğasıyla tanıştırarak huzurlu ve mutlu bir yaşamın kapılarını aralıyor. Affetmeyi öğrenmek ruhta iyileştirici bir güç olsa da kimi zaman kişi nasıl affedeceğini bilemiyor, işin içinden çıkamıyor. Kocasının kalp kıran sözlerini affeden bir eşten, oğlunu öldüren katili affeden anneye kadar gerçek hayattan alınan hikâyelerle insanın bedenini ele geçiren nefret, kin vb. duyguları nasıl yok edebileceğini affetmenin gücünü göstererek anlatıyor.

Edward Mckey Hallowell kimdir?

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümü, yetişkin ve çocuk psikiyatrisi alanından mezun olan Edward Mckey Hallowell, DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) alanında uzmanlaştı ve DEHB merkezlerinin kuruculuğunu üstlendi. 2018’de National Alliance on Mental Illness’ Leader of Mental Health Awareness ödülüne lâyık görüldü. Pozitif psikolojinin ilkelerine dayanarak ilerleyen Edward, Dr. John Ratev ile yazdığı Distraksiyon serisi de dahil olmak üzere yirmi kitap yazdı. New York Times’ın en çok satan yazarlarındandır ve 2015’ten bu yana podcast sunucusudur. 2020’den beri TikTok’ta da kendini etkin kılarak eğitim videoları yayınlamaya başladı.

Künye

Yayınevi: Olimpos Yayınları
Kitap Adı: Affetmek Üzerine
Kitabın Orijinal Adı: Dare to Forgive: The Power of Letting Go and Moving On
Yazar: Edward Mckey Hallowell
Çevirmen: Ezgi Uğur
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Kişisel gelişim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 272 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Affetmek Üzerine – Edward Mckey Hallowell”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products