Beynimdeki Fırtına – Suzanne O’Sullivan

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Dr. Suzanne O’Sullivan’ın beynimizin yapısını en derinlere kadar inceleyip mercek altına aldığı yeni kitabı Beynimdeki Fırtına İrene Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

Beyin, dünyanın en büyük denizlerinden daha derin, en karanlık ormanlarından daha karmaşık bir yapıdır. Tarihsel olarak beyni haritalandırmak ve anlamak için en büyük model olan epilepsi ise, tamamen keşfedilmesi neredeyse imkânsız olan bu tasarım harikasının en gizemli kusurlarından biridir. Öyle ki zaman zaman büyük zihinlere ilham olduğu bile söylenir: Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında’yı geçirdiği varsayılan epilepsi nöbetlerinden ilham alarak yazdığı, büyük Rus yazar Dostoyevski’nin Budala’sının da epilepsinin izlerini taşıdığı rivayet edilir.

Nörolog Suzanne O’Sullivan, Beynimdeki Fırtına’da, geceleri birdenbire uyanarak gözünü boşluğa dikip bakanların, durup dururken yolun ortasına atlayıp koşmaya başlayanların, hareket etmeye kalktığı anda oyuncak bebek gibi yığılıp kalanların, çizgi film karakterlerinin etrafta dolaştığını görenlerin ve hayal dahi edilemeyecek kadar tuhaf şeyler yaşayan daha pek çoklarının zorlu yaşamlarını aktarırken, beyinde kopan fırtınaların sebep ve sonuçlarını bir dedektif gibi mercek altına alıyor.

Suzanne O’Sullivan kimdir?

 Dr. Suzanne O’Sullivan 1991 yılında Trinity College Dublin’den Tıp eğitimi alıp mezun oldu. Eğitimi sırasında hem nöroloji hem de klinik nörofizyoloji eğitimi aldı. 2004 yılından beri danışmanlık vermekte ve 2011 yılından beri de Ulusal Nöroloji Hastanesi ve Epilepsi Derneği’nde görev almaktadır. Uzmanlık alanları epilepsi ve fonksiyonel nörolojik bozukluklardan muzdarip hastalara danışmanlık verip tedavilerini araştırmaktır. Ülkemizde Beynimdeki Fırtına ile tanınan yazarın ingilizce olarak ayrıca It’s All in Your Head: Stories from the Frontline of Psychosomatic Illness ve The Sleeping Beauties: And Other Stories of Mystery Illness isimli kitapları bulunmaktadır.

Künye
Yayınevi: İrene Kitap
Kitap Adı: Beynimdeki Fırtına
Kitap Alt Başlık: Nöroloji Dünyasından Dedektiflik Öyküleri
Yazar: Suzanne O’Sullivan
Kitabın Orijinal Adı: Brainstorm
Çevirmen: Funda Sezer
Orijinal Dil: İngilizce
Dil: Türkçe
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Psikoloji/Psikiyatri
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 328 sayfa
Ebat: 13.5×19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Beynimdeki Fırtına – Suzanne O’Sullivan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir