Bookinton

Türkiye’nin hem ismi hem de kendisi online olan tek müzayede evi onlinemuzayede.com, 50. Online Nadir Kitap Müzayedesi’nde Osmanlı tarihine ışık tutan birbirinden nadir kitapları açık artırma ile satışa sunuyor. 

Düzenleyen: Özlem Gökbel      

Müzayedede seyahatnamelerden, günlüklere, kapitülasyonların yenileme antlaşmalarından dönemin önemli kaynak kitaplarına kadar pek çok önemli başyapıt bulunuyor. Bu nadide eserlerle ilgilenenlerin 11 Aralık saat 20:30’a kadar sürecek 50. online Nadir Kitap Müzayedesi’ne katılabilmek için www.onlinemuzayede.com’a üye olmaları gerekiyor. 

Lale Devri’ni gözler önüne seren 308 yıllık bir başyapıt: Recueil de Cent Estampes

50. Nadir Kitap Müzayedesi’nin en dikkat çekenleri arasında, aristokrat ve politikacı Marques Charles De Ferriol’un, Fransız ressam Jean Baptiste Vanmour’un gravürleri eşliğinde, Osmanlı’nın en gösterişli zamanı Lale Devri’ndeki yaşamı gözler önüne serdiği 1714 tarihli başyapıtı, Recueil de Cent Estampes” yer alıyor. Osmanlı kütüphanesinin temel taşı olan 308 yıllık eser, Jean-Baptiste Vanmour’u üne kavuşturan eser olarak biliniyor. Çünkü kitabın yayımlanmasının ardından Fransa Kralı XIV. Louis, ressam Vanmour’a “Peintre Ordinaire Du Roi En Levant / Kral’ın Doğu’da Özel Ressamı” unvanını veriyor.  Detaylı ve canlı anlatımıyla Osmanlı kıyafetlerinden oluşan gravür albümlerinin en ünlüsü olan eser, Doğu’dan gelen kostümleri ve etnik kökenleri tasvir eden 102 gravürü ile Avrupa’yı uzun yıllar etkisi altına alan “Turquerie” modasına öncülük ediyor. Batılıların Osmanlı toplumunu tüm ayrıntıları ile tanıması için hazırlanan bu eser, Ferriol’un detaylı anlatımının eşlik etmesi nedeniyle aynı zamanda döneminin Osmanlı devlet kültürü ve devlet içerisindeki hiyerarşisini belgeleyen önemli bir kaynak niteliğinde. 99’u tam sayfa ve 3’ü çift sayfa toplam 102 gravürden oluşan bu şaheser, onlinemuzayede.com‘da 180.000 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor.

 Recueil de Cent Estampes, Marques Charles De Ferriol

Osmanlı’nın ilk Jeofizik kitabı: Füyuzat-ı Mıknatısiye

Osmanlı’nın ilk jeofizik kitabı, “Füyuzat-ı Mıknatısiye”müzayedenin diğer dikkat çeken eserleri arasında. Osmanlı’ya ilk Türk matbaasını kazandıran Macar asıllı matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmen İbrahim Müteferrika’nın çeşitli batılı kaynaklardan Osmanlıcaya tercüme edip derlediği “Füyuzat-ı Mıknatısiye”(Pusulanın Yararları), Müteferrika’nın yaşamı boyunca yayımladığı 17 kitabın onuncusu olma özelliğinde. Döneminin orijinal cildinde yayımlanan eser, pusulanın faydalarını ve nasıl kullanılacağını, mıknatıs özelliklerine dayanarak ülkelerin enlem ve boylamlarının nasıl belirlenebileceğini aktarıyor. Osmanlı’nın ilk jeofizik kitabı olmasının yanı sıra boylam belirleme konusunda Batı’daki yoğun çalışmaların Osmanlı halkına duyurulması bakımında da oldukça değerli olan bu eser, jeofizik ile ilgili terimlerin Osmanlı Türkçesiyle yazılması sebebi ile kendisinden sonra yapılan çalışmalar için de önemli bir kaynak oluşturuyor. 23 varak, 2 tam sayfa pusula çizimden oluşan ve Müteferrika’nın hayattayken yayınladığı 17 kitabın en nadidelerinden olan kitabın başlangıç fiyatı ise 60.000 TL.   

Füyuzat-ı Mıknatısiyeİbrahim Müteferrika

Bir Osmanlı subayının el yazısı ile 1. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele anıları

Yüz yirminci piyade alayı dokuzuncu bölük kumandanı Çetinoğulları’ndan Süleyman Sırrı Efendi’nin kaleme aldığı el yazması hatırat, müzayedenin öne çıkanlarından. 1. Dünya savaşı ve Millî Mücadele dahil 1912’den itibaren yaşadıklarını, kendi çizdiği 300’den fazla cephe haritası ve eskiz eşliğinde anlatan Süleyman Sırrı Efendi, Osmanlı’nın çöküş dönemi ve Millî Mücadele için çok değerli bir kaynak niteliğinde esere imza atıyor. Balkanlarda ayaklanmalar, 31 Mart 325 Vaka-i Faciası, Balkan Savaşı, 1.Dünya Savaşı ve Millî Mücadele gibi önemli olayların günbegün aktarıldığı kitap, 2 cilt el yazması metin ve 2 cilt el çizimi haritadan oluşan 4 ciltlik muazzam bir eser. Süleyman Sırrı Efendi’nin vatan sevgisi dolu el yazması hatıratı, tarihe tanıklık etmek isteyenler için 70.000 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor. 

Hatırat, Süleyman Sırrı Efendi

Osmanlı tarihine ışık tutan bu nadide eserler, 50. Online Nadir Kitap Müzayedesi’nde 11 Aralık saat 20:30’a kadar açık artırmada olacak. Müzayedeye katılabilmek için onlinemuzayede.com’a üye olmayı unutmayın!


onlinemuzayede.com Hakkında:

Türkiye’nin hem ismi hem de kendisi online olan tek müzayede evi onlinemuzayede.com, yerli ve yabancı koleksiyonerlerin ağırlıklı olarak Türk orijinli koleksiyonluk eser, obje ve ürünlerini 7/24 alıp satabilecekleri müzayede ve mağazalar platformunu olarak 2019 yılında kurulmuştur. İnteraktif olarak koleksiyonerlerin ihtiyaçlarını dikkate alarak kapsamlı bir hizmet sunan online müzayede sitesi, www.onlinemuzayede.com ve Instagram hesabı  aracılığı ile sanat eserleri, mücevherat, saat, vintage ürünler, nümismatik, filateli, efemera, kitap ve oyuncak gibi çeşitli koleksiyon alanlarında üst ve orta-üst segmente yönelik online müzayedeler düzenlemektedir.  onlinemuzayede.com, koleksiyonluk eser ve ürünler alanında ilk akla gelen “Türkiye’nin Online Müzayede Markası” olmayı hedeflemektedir.

Diğer haberleri okumak için tıklayın. 

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.