Yasemin Kaya

Yasemin Kaya

İktisat alanında ODTÜ’den lisans derecesi ve Boston Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldım. İstanbul’da yaşasam da bize her yer Ankara.

Beşiktaş kazanınca seviniyor, yenilince üzülüyorum. İran sinemasını; insanların hayatlarına dokunan hikâyelerini ve bu hikâyeleri anlatma yeteneklerini çok seviyorum. Kitaplara meftunum. Okumak konusunda Goethe gibi düşünüyorum: “İki ömrüm olsun isterdim; biri yaşamak, diğeri okumak için.”

Bu olmuyor mu? O zaman bir tanecik hayatımızı mümkün olduğunca çok kitapla dolduralım diyorum ve sporla ve de yeni şeyler öğrenmekle.

Son dönemde kitaplara olan tutkumu aldığım editörlük eğitimleriyle birleştirip Bookinton Kitap Platformu’nda yazılar yazıyorum. Okuyucum bol olsun.

 • ODTÜ-İktisat (Lisans), Boston Üniversitesi-İktisat (Yüksek Lisans)
 • İktisat
 • BAUSEM-Istanbul Institute - Temel Editörlük Eğitimi, BAUSEM-Istanbul Institute - İleri Editörlük Eğitimi, YAZMAK ATÖLYESİ - Editörlük ve Kitap Yayımlamak
 • 0-1 Yıl
 • İngilizce

Kitap İncelemeleri

 • Level Up: Hayat Oyununda Nasıl Ustalaşılır? – Eric Siu

  Girişimcilik ve pazarlama dünyasının önde gelen isimlerinden Eric Siu’nun kaleme aldığı ve Saga Yayınları etiketiyle çıkan Level Up: Hayat Oyununda Nasıl Ustalaşılır? kitabı oyun oynamanın kişisel gelişim için nasıl kullanılabileceğini eğlenceli ve bilgilendirici bir şekilde anlatıyor. 

 • Kapak Kızı – Ayfer Tunç

  Ayfer Tunç’un Can Yayınları etiketiyle yayımlanan romanı Kapak Kızı, karlı bir günde şehirler arası bir trenin yemekli vagonunda birbirini tanımayan üç kişinin bir erkek dergisinde gördükleri “Ayın Kızı Şebnem”in çıplak fotoğrafları ile kesişen hayatlarını ve yaşadıkları yüzleşmeyi anlatıyor: Hangimiz daha çıplak?

 • Bir Kadın – Annie Ernaux

  Yalın Tutku ve Boş Dolaplar’da kendisini, Babamın Yeri’nde babasını anlatan Annie Ernaux, Can Yayınları’ndan çıkan son kitabı Bir Kadın’da iki yıl boyunca hastanede kalan Alzheimer hastası annesinin ölümünü ve anne-kız ilişkilerini konu alıyor.

 • Memnun Kalırsın – Emrah Serbes

  Emrah Serbes’in İletişim Yayınları’ndan çıkan hikâye kitabı Memnun Kalırsın, alıştığımız çarpıcı ve sarsıcı öyküleri fantastik ve bilimkurgu ögeleri taşıyan yeni denemelerle bir arada sunarak raflardaki yerini aldı.

 • Kıskanmak – Nahid Sırrı Örik

  Nahid Sırrı Örik, Everest Yayınları etiketiyle yayımlanan kitabı Kıskanmak’ta edebiyatımızın nadir anti-kahramanlarından “çirkin ve geçkin kız” Seniha’nın, ağabeyine karşı yıllardır içinde biriktirdiği kıskançlık ile yaktığı intikam ateşinin, “güzel” yengesinin yasak aşkıyla harlanmış hikâyesi bize kötücül olmanın kişisel ve toplumsal nedenlerini sorgulatıyor.

 • Kuru Kız – Ayfer Tunç

  Ayfer Tunç, Can Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kuru Kız’da okurlarını taşranın karanlığından dünyanın bir ucuna götürüyor. Kuru Kız, şimdilik daha ötesi yok diyor ve tüm zamanların mağdurları üzerine, yenilikçi, ezber bozan bir roman olarak okurlarını bekliyor.