Setenay Vurdem

Setenay Vurdem

 • setos_96@hotmail.com

Kitap İncelemeleri

 • Güneş Duası – İbrahim Utku Başyazıcı

  Güneş Duası içinde kara bulutlar gezen bir kitap. Sıradan bir köy hayatı romanı gibi başlayıp daha ilk sayfalarda satırlarından tekinsizlik akıyor. Bir yanım merakla okurken bir yanım da sinemada rahatsız edici bir sahne çıkarsa diye gözlerini kapatmaya hazır bir çocuk tedirginliğinde bekliyor. Ayvasıl ve Sırtısınır’daki her yeni olay, orada yaşayan halkın içinde çatışmaya sebep oluyor. Eski ve yeni, iyi ve kötü, insan ve doğa çatışmasının bütün romanı sarmalamış olduğunu fark edeceksiniz.

 • Sadeleşerek Özgürleş – Hale Acun Aydın

  Metropolis Yayınlarından çıkan Sadeleşerek Özgürleş, bize sadece minimalist bir yaşamın ve kendi hayatımızı değiştirmenin anahtarını vermiyor. Hale Acun Aydın, kitabında değindiği konularla hayatımızı ve alışkanlıklarımızı sorgulatırken dünyamız için bir değişim yaratma fırsatı da sunuyor.

 • Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık – Slyvia Plath

  Bir kitabın etkileyiciliğinin kalınlığıyla ölçülemeyeceğinin en güzel kanıtı olan Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan Slyvia Plath’in Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık kitabı kadın yazarlara öncelik verme kararımın ardından karşıma çıkan ilk kitaplardan biriydi. Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık’a metroda başladığınızda kendinizi birkaç durak sonra aklınızda soru işaretleri, yüreğinizde ne olduğunu anlamlandıramadığınız hislerle bitirmiş hâlde bulabilirsiniz.

 • Mektuplar – Antoine de Saint-Exupéry, Consuelo de Saint-Exupéry

  Küçükken “En sevdiğiniz kitap?” sorusuna cevabım çok uzun bir süre Küçük Prens’ti. Tek çocuk olarak büyümüş ve kendi zihninin içinde çokça zaman geçiren ben, hayal gücü böylesine geniş bir kurgu karakteri bulunca ona sımsıkı tutunmuştum. Küçük Prens benim için özeldi. Sonra büyüdüm, varlığını sadece benim bildiğini sandığım küçük prensim bir anda herkesin favori kitabı oldu. Bir kitabı herkesin beğenmesi onu daha mı az özel yapar? Bu sorunun cevabını size bırakıp ben çocukluk arkadaşımın yaratıcısı Antoine S. Expuéry ve eşi Consuelo’nun Mektuplar’ına dönmek istiyorum.