Saklı Dünya – Merlin Sheldrake

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Başak Bingüler

Mantarlar yaşamı, zihnimizi ve geleceğimizi nasıl değiştirir? Bu soruların kapsamlı cevaplarını bulacağınız ve Merlin Sheldrake tarafından kaleme alınan Saklı Dünya, Domingo Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2022
Kategoriler:

İnceleme

Canlılar dünyasındaki yaşam formlarından biri öyle garip ve muhteşemdir ki bizi yaşamın işleyişi üzerine yeniden düşünmeye zorlar.

Ne bitki ne de hayvanlar. Yerde, havada, vücudumuzda yaşıyorlar. Kimisi mikroskobik boyutlarda kimisi şimdiye dek kaydedilmiş en büyük organizma. Karasal yaşam, bu canlıların kayaları parçalamasıyla başladı. Ekmek, alkol ve bazı ilaçları bahşederek insanlık tarihini şekillendirdiler. Uzayda yaşayabilecek ya da nükleer radyasyonun ortasında serpilebilecek kadar dayanıklı, davranış manipülasyonuyla bazı hayvanları felakete sürükleyebilecek kadar becerikli, atmosferin içeriğini –ve belki de geleceğimizi– değiştirebilecek kadar kudretliler.

Mantarların hayranlık uyandırıcı ama göz ardı edilmiş dünyasına hoş geldiniz. Merlin Sheldrake, 23 dile çevrilip kısa sürede bir doğa bilimi klasiğine dönüşen Saklı Dünya’da, neredeyse bütün canlı sistemleri destekleyen mantarların yaşamlarına büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. “Wood Wide Web” denen ağlar sayesinde bitkileri birbirine bağladıklarının keşfedilmesiyle ekosistemleri anlama biçimimizi, beyinleri olmadığı hâlde problem çözebildiklerinin anlaşılmasıyla da geleneksel “zekâ” tanımlarını değiştiren mantarların gerek yaşadığımız gezegeni gerekse zihin ve davranışlarımızı anlamanın anahtarı olduğunu gösteriyor. Mantarları daha yakından tanıdıkça pek çok şeyin ancak onlarla anlam kazandığını fark ediyoruz.

Ne dediler ?

“Bu kitaba âşık oldum. Merlin, şairin hayal gücüne sahip bir bilim insanı.” –Michael Pollan, Arzunun Botaniği’nin yazarı.

“Doğal yaşama dair anlayışımızı tepeden tırnağa yeniden şekillendiriyor. Baş döndürücü.” –Ed Yong, Mikrobiyota’nın yazarı.

“Bir macera romanı gibi okunuyor… Harikulade.” –Sunday Times

“Muhteşem!” –Margaret Atwood

Künye

Yayınevi: Domingo Yayınevi
Kitap Adı: Saklı Dünya
Kitabın Orijinal Adı: Entangled Life
Yazar: Merlin Sheldrake
Çevirmen: Şiirsel Taş
Dil: Türkçe
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Popüler Bilim
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 384 sayfa
Ebat: 14 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Saklı Dünya – Merlin Sheldrake”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products