Galaktik Trenyolu’nda Gece Vakti – Kenci Miyazava

Yayınevi:

Düzenleyen: Gonca Gül Kurtulmuş

Begüm Saracel

Özellikle insanın içini ısıtan çocuk öyküleriyle tanınan Kenci Miyazava, 1927 yılında kaleme aldığı Galaktik Trenyolu’nda Gece Vakti kitabıyla okuru, kalbi kırık Giovanni ile yıldızlar arasında umut, hüzün, sevgi dolu bir yolculuğa çıkarmak için İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Turnayı gözünden vurdun, bu bilet o kadar değerli ki… Bununla göklerin ötesine bile seyahat edebilirsin! Göklerin ötesini de geçtim, gönlünden geçen her yere gidebilirsin! Hatta bu bilet sayesinde, Galaktik Trenyolu seni bu kusurlu dördüncü boyutun herhangi bir yerinde bırakabilir. Hem de istediğin zaman! Demek ki sen bayağı önemli bir çocuksun. Ne güzel!”

Yıldızları, gökyüzünü ve doğayı hikâyelerinde sembolik açıdan kullanmasıyla bilinen yazar, bu eserinde bizi Giovanni ve ona iyi davranan tek arkadaşı Campanella’yla gökyüzünde büyüleyici bir tren yolculuğuna çıkarıyor. Giovanni’nin babası balık tutmak için uzun bir sefere çıkmıştır annesi de evde hasta yatmaktadır. Bu nedenle Giovanni günlük işlerde çalışıp zavallı ailesine ekmek getirir. Hayatın yükü erken yaşta omuzlarına yüklendiği için ders çalışmaya ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmeye hiç vakti kalmaz. Annesi ve kız kardeşi dışında Giovanni’yi umursayan tek kişi, babasının en yakın arkadaşının oğlu Campanella’dır.

Samanyolu’nun anlatıldığı bir derste öğretmen Giovanni’ye Samanyolu’unun nelerden oluştuğunu sorar ama Giovanni yıldızlardan oluştuğunu bilmesine rağmen cevap veremez, aynı soru Campanella’ya sorulunca o da arkadaşıyla dalga geçilmesini önlemek için bilmiyormuş gibi yapar. Öğretmen dersin sonunda tüm çocukları o akşam yapılacak yıldızlar festivaline katılmaya çağırır. Giovanni ise eve gidip annesine yemek yapmak zorundadır. O akşam yine arkadaşlarının alayına maruz kalan Giovanni kasabadan koşarak çıkar ve macera başlar. Giovanni yıldızları izlemek için çıktığı tepede kendisine yaklaşan bir tren görür. Bu trene binince arkadaşı Campanella’yı da bularak bir takımyıldızından diğerine yolculuk etmeye ve bu sırada tuhaf insanlarla karşılaşmaya başlar.

Bir galaksi yolculuğundan çok daha fazlası

Yazar Miyazava’nın bu eseri her ne kadar bir çocuk kitabı gibi görünse de yazarın duygusal, sembolik ve aslında felsefi anlatımıyla farklı boyutlar kazanır. Âdeta Japonca bir Küçük Prens gibi, bu kitabı okuyan küçük büyük herkes hayatta hüznün ve umudun el ele gittiğini, bazen tek bir dostun bile insanın tüm hayatını güzelleştirmeye yeterli olduğunu, mücadeleyi bırakmanın sonunda mutlu günler gelebileceğini hisseder.

Kenci Miyazava kimdir?

Kenci Miyazava, 1896 yılında doğan ve 1933 yılında vefat eden Japon yazardır. Özellikle çocuk edebiyatına, romanları ve şiirleriyle büyük katkıda bulunmuştur. Esperanto diline büyük ilgi duymuş, bazı şiirlerini bu dile çevirmiştir. Kendisi aynı zamanda tarım bilimi öğretmeni, bir vejetaryen, Budist ve ütopyacı bir sosyal aktivisttir. Dini ve toplumsal inançları nedeniyle varlıklı ailesiyle özellikle de babasıyla arası açılmıştır. Iwate Bölgesi’ndeki köylü işçilerin yaşamlarını iyileştirmek için Rasu Çiftçiler Birliği’ni kurmuştur. Yaşadığı dönemde neredeyse hiç bilinmeyen eserleri ölümünün ardından büyük bir ün kazanmıştır. 1982 yılında doğduğu yerde onun adına bir müze açılmıştır. Galaktik Trenyolu da dahil olmak üzere birçok çocuk öyküsü anime, film ve sahneye uyarlanmıştır. Birçok dile çevrilen şiirleri bugün de popülerliğini korumaktadır.

Künye

Yayınevi: İthaki Yayınları
Kitap Adı: Galaktik Trenyolu’nda Gece Vakti
Kitabın Orijinal Adı: Ginga Tetsudo no Yoru
Yazar: Kenci Miyazava
Çevirmen: Ceren Ürkmeztürk
Orijinal Dil: Japonca
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Bilimkurgu-Fantastik Öykü
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 80 sayfa
Ebat: 12,5 x 19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Galaktik Trenyolu’nda Gece Vakti – Kenci Miyazava”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products