Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi – Chris Peers

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Saracel

Begüm Saracel

Savaş tarihi konusunda uzman Chris Peers imzalı Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi, okurlarını Orta Asya bozkırından Karadeniz kıyılarına uzanan bir yolculuğa çıkarmak için Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Temmuz 2023
Kategoriler:

İnceleme

Tarihin tozlu sayfalarını aralayarak 13. yüzyıla doğru bir yolculuğa çıkaran Chris Peers, okurlara tarihin anlaşılması ve yorumlanması güç figürlerinden olan Cengiz Han’ın hayatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Cengiz Han; bir general, devlet adamı ve imparator kurucusu olarak başarılarından söz ettiren bir lider olmasının yanı sıra yeri geldiğinde kullandığı yöntemleriyle de acımasız bir ünle de anılıyor. Peki, biz hangi Cengiz Han’dan bahsediyoruz? İşte, savaş tarihi konusunda uzman Chris Peers, bu sorunun cevabını Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi adlı kitabında Moğol toplumu ve gelenekleriyle birlikte ele alıyor ve öyle cevaplıyor.

Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi, tarih meraklılarına ve Moğol kültürüne, savaş taktiklerine, ahlak anlayışlarına ve daha nicelerine daha yakından bakmak isteyenlere Harun Tuncer çevirisiyle sürükleyici bir okuma vaat ediyor.

Arka kapaktan

Bir general, devlet adamı ve imparatorluk kurucusu olarak Cengiz Han, dünya tarihinin en efsanevi ve tartışmalı figürlerinden biri. Olağanüstü askerî başarılarının yanında, kullanmakta tereddüt etmediği acımasız yöntemleri de ona “uğursuz bir ün” bahşetmişti. Peki Cengiz Han bir imparatorluk mimarı mıydı gerçekten, yoksa şansı da yaver gitmiş başarılı bir eşkıya mı? Dünya tarihinin seyrini tek başına değiştiren bir dâhi miydi, yoksa sıradan bir insan iradesinden daha güçlü kuvvetlere sırtını vermiş bir orduyla zafere at mı sürmüştü? Moğollar, bilinen dünyanın büyük bir bölümünü nasıl ele geçirmişlerdi? Cengiz ve ordusu gerçekten milyonları öldürmüş ve şöhret buldukları şekilde aldıkları toprakları çöle mi çevirmişlerdi? Tüm bu olan bitenin arkasında nasıl bir motivasyon, disiplin ve strateji yatıyordu?

Chris Peers’in özlü ve yetkin çalışması bu sorulara yanıt ararken, Cengiz gibi bir komutanın ancak içinde doğduğu Moğol toplumu ve gelenekleriyle birlikte düşünüldüğünde doğru şekilde anlaşılabileceğini ortaya koyuyor. Buradan hareketle Peers, Moğolların askerî ve kültürel geçmişi ile bozkır toplumları ve ordularının doğasını bir arada değerlendiriyor ve Moğol askerlerinin becerilerini, savaş taktiklerini, ahlâk anlayışlarını, nispeten daha yerleşik toplumların askerleriyle savaşırken sahip oldukları avantaj ve dezavantajları ayrıntılı olarak inceliyor. Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi, okurunu Orta Asya steplerinden Karadeniz kıyılarına uzanan çok geniş bir coğrafyada sürükleyici bir yolculuğa davet ediyor.

Chris Peers kimdir?

Chris Peers, antik ve ortaçağ savaş tarihi konusunda önde gelen bir uzmandır ve bu konuda geniş çapta kaleme aldığı yazıları vardır. Askeri tarih, savaş oyunu ve aile tarihi dergilerine çok sayıda makaleyle katkıda bulunmuştur ve başlıca yayınları arasında Warlords of China: 700BC-AD1662, Warrior Peoples of East Africa, Soldiers of the Dragon, The African Wars: Warriors and Soldiers of the Colonial Campaigns, Battles of Ancient China, Genghis Khan and the Mongol War Machine ve King Stephen and the Anarchy: Civil War and Military Tactics in Twelfth-Century Britain sayılabilir.

Künye

Yayınevi: Ketebe Yayınları
Kitap Adı: Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi
Kitabın Orijinal Adı: Genghis Khan and The Mongol War Machine
Yazar: Chris Peers
Çevirmen: Harun Tuncer
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Tarih
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 252 sayfa
Ebat: 13.5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Cengiz Han ve Moğol Savaş Makinesi – Chris Peers”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products