Tamamlanmamış Kentsel Devrim – Eda Acara & Mehmet Penpecioğlu

Düzenleyen: Özlem Gökbel

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, kalabalık bir yazar grubu tarafından kaleme alınan ve Eda Acara ile Mehmet Penpecioğlu tarafından derlenen “Tamamlanmamış Kentsel Devrim” isimli kitabı okuyucu ile buluşturdu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2022
Kategoriler:

İnceleme

Türkiye kentlerinin güvencesiz ve sömürüye dayalı kentsel emek rejimleri; kentlerde meydana gelen çevre felaketleri; kent ve kır üzerinde büyük tahribatlar yaratan büyük ölçekli projeler, istisnai yasal düzenlemeler ve ayrıcalıklı imar hakları; kentlerin sınırsızca büyümesi ve dönüşmesiyle ağır hasar alan yaşam-mekân kalitesi gibi meseleler ne kadar çözümlenebiliyor? Bu meselelere karşı gelişen tepkiler ve hareketler ne ölçüde karşılık buluyor? Kentsel nitelik kazanmış ve iç içe geçmiş ekonomik, toplumsal ve siyasal krizler nasıl yaşanıyor? Kentler ve ötesindeki coğrafyalar, hangi ilişkiler, döngüler ve hareketler aracılığıyla dönüştürülüyor? Tüm bunlar gündelik hayata nasıl yansıyor?

İşte Eda Acara, Esin Özdemir, Gül Tuçaltan, Hilal Kara, Mehmet Penpecioğlu, Mustafa Kemal Bayırbağ, Özge Erbaş, Seth Schindler, Sezen Savran tarafından kaleme alınan “Tamamlanmamış Kentsel Devrim: Günümüz Türkiyesi’nde Kent, Kriz ve Gündelik Hayat” kitabı bu zor sorulara bir cevap olarak tasarlandı. Yıllara yayılan titiz çalışmaların, özgün saha araştırmalarının, yeni kuramsal arayışların ve kolektif bir çabanın ürünü olan kitap, Türkiye’de kentlerin değişiminin ardındaki toplumsal, siyasal ve ekolojik kökenleri çözümleyerek, kent kuramına dair yeni bir arayışın Türkiye’den ilk adımlarını atmayı hedefliyor.

Kitapta yer alan makaleler, kentsel siyasetten yönetişime, kentlerin dönüşümünden politik ekolojiye, kent planlamadan kentsel hareketlere kadar çeşitli alanlarda derinlikli nitel araştırmaları; coğrafyayı, mekânı ve gündelik hayatı çözümleyen yeni, eleştirel ve bütünlüklü bir çerçeve oluşturarak bir arada yorumlarken okuru da birlikte düşünmeye davet ediyor.

KÜNYE
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazarlar: Eda Acara, Esin Özdemir, Gül Tuçaltan, Hilal Kara, Mehmet Penpecioğlu, Mustafa Kemal Bayırbağ, Özge Erbaş, Seth Schindler, Sezen Savran
Derleyenler: Eda Acara, Mehmet Penpecioğlu
Yayına Hazırlayan: Cem Tüzün
Tür: Kent Sosyolojisi / Araştırma – İnceleme
Sayfa sayısı: 320
Ebat: 16 x 23 cm
Birinci baskı: Nisan 2022

Diğer yeni çıkan kitapları incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Tamamlanmamış Kentsel Devrim – Eda Acara & Mehmet Penpecioğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir