Aşkın Dört Hâli – Neslihan Stamboli

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Kurgan

Neslihan Stamboli’nin son kitabı Aşkın Dört Hâli, aşkı arayan dört genç kadının karşılaştığı zorluklarla, acılarla ve hayal kırıklıklarıyla olan mücadelelerini konu alırken aşkın anlamlarına dair de farklı perspektifler sunarak Ayrıkotu Kitap etiketiyle çıktı. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Neslihan Stamboli Aşkın Dört Hâli’nde, hayatın getirdiği sorunlar karşısında yorulan ama mücadelelerini bir an bile bırakmayan dört kadının; Azra, Peri, Şevval ve Yasemin’in hikâyelerini anlatıyor. 90’lı yılların İstanbul’unda geçen bu kitap, bize hayata bağlayan aşkı, samimiyeti, güveni ve aidiyet duygusunu bulamadığımızda işlerin nasıl da yolunda gitmediğini gösterirken kadınların gizli ve kendi iç dünyalarını yalın bir dil ve çarpıcı bir üslupla satırlara taşıyor.

Arka kapaktan 

“Kaybedilmiş masumiyetin anısı çok can acıtır.” Kierkegaard, “Hayat çözülmesi gereken bir sorun değil, deneyimlenmesi gereken bir gerçekliktir,” der.

Bu çok değerli öğüdü unutur insan. Sorunlar ağır gelir, bocalar, yorulur. Tıpkı Azra, Peri, Şevval ve Yasemin gibi. Belki de hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyi yani aşkı, samimiyeti, güveni bulamazsak, işler ters gitmeye başlar. Hayatın bu zorlu akışına bir de hırs, korku, bencillik ve suçluluk eklenirse, ilişkiler derin yaralar alır. Oysa yaşamı en dayanılır kılan güç, aşkın sıcaklığıdır.

Aşkın Dört Hâli’nde, gerçek aşkı bulamamış dört genç kadın var. Acılarıyla, karşılaştıkları zorluklarla ve hayatlarına giren yanlış erkeklerle ve uğradıkları hayal kırıklıklarıyla mücadele ediyorlar. Yaşamları, gerçeklerle yüzleşerek kendilerini keşfetme sürecine dönüşüyor.

Bu yekpare, geniş anın parçalanamaz akışında olaylar 90’lı yılların İstanbul’unda geçiyor. Her biri için özel hayatlarında, kariyerlerinde özgürlüklerini cesurca haykırmaya başladıkları, haklarını savundukları, güçlerinin farkına vardıkları zamandır bu yıllar.

Neslihan Stamboli, çarpıcı ve bir çırpıda okunan üslubuyla kadınların gizli dünyasına giriyor. En derinlerinde sakladıkları sırlarını sergiliyor. İstanbul’un sisli fonunda, kahramanların iç dünyası sisin arasından sıyrılıp satırlara ulaşıyor. Bazen en iyisi gerçekliği olduğu gibi kabul etmektir.

Neslihan Stamboli kimdir?

Yazar Neslihan Stamboli, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’inden mezun oldu ardından İngiltere’de İdari Bilimler okudu. İstanbul’da Finans sektöründe başladığı kariyerini 1994 yılında bıraktı ve Londra’ya taşındı. Londra’ya döndükten sonra Londra Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Ardından yine aynı üniversitede Psikoloji ve Organizasyonel Davranışlar dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Samkiya felsefesinin insan ve toplum psikolojisine yönelik bazı görüşlerine çağdaş bir yorum getiren denemelerden oluşan Beyaz adlı kitabı 2007 yılında yayımlayan Satamboli, Kırık Rapsodi ve Rüya adlı iki kitaptan oluşan destansı romanını okuyucusuyla buluşturdu. Kitaplarını hem Türkçe hem İngilizce yazan yazar, son romanı A Twist in the Tail ile 2017 yılında Faulkner-Wisdom yarışmasında finalist oldu.

Künye

Yayınevi: Ayrıkotu Kitap
Kitap Adı: Aşkın Dört Hâli
Yazar: Neslihan Stamboli
Dizi: Edebiyat serisi
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Ebat: 12.5 x 19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Aşkın Dört Hâli – Neslihan Stamboli”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir