Zombili Mombili Roman – Aytül Akal

Yayınevi:

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Aytül Akal’ın kaleme aldığı Zombili Mombili Roman sürükleyici olduğu kadar gerilim yüklü kurgusuyla hem hayal gücünü zorlayan hem de birtakım antik eşyaların üzerindeki tozu kaldıran gizem dolu bir yolculuk için Tudem Yayın Grubu etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Gerilim ve gizemle örülmüş hikâye, Başak İşbilir’in hayal kapılarını aralayan çizimleriyle  görsel olarak tamamlanıyor ve  okurların elinde çocuk ve gençlik edebiyatının korku türündeki en “modern” örneklerinden biri hâline dönüşüyor.

Özgür’den 8-12 yaş arası için yazması istenen bir korku romanı ve kurgu üzerinde çalışırken bir kafeden aldığı antika eşyalar; paslı tren, daktilo, kol saati, gümüş ayna ve daha birçok eşya…

Peki, çocuklar için korku romanı yazmanın bütün bu eşyalarla ilgisi ne?

Eşyaların gizemi Özgür’ü nasıl olayların içine sürükleyecek?

Kendini bir anda tüyler ürpertici olayların içinde bulan Özgür, bu tuhaf olayların içinden çıkabilecek mi?

Aytül Akal Zombili Mombili Roman’da, okurlarını bir yandan gerçeküstü olaylarla sıradan gerçekleri iç içe geçirerek hayal gücünün sınırlarını zorlayan soluksuz bir maceraya sürüklerken bir yandan da bir yazarın yazma ve yaratma sürecine dâhil ediyor.

Arka kapaktan

Editörü, aşk romanlarının tutkulu yazarı Özgür’den çocuklar için korku romanı yazmasını istediğinde genç adamın dünyası başına yıkılır. Hiç deneyimi olmadığı bir türde, üstüne bir de çocuklar için kalem oynatacaktır. Bir an önce buram buram romantizm kokan düşüncelerini bir kenara itip sözcüklerini ürkütücü ve gerilimli ortamlarda konuşturmaya başlamalıdır.

Kafasında soru işaretleriyle yolda yürürken karşısına çıkan kafe, belki de hayatını altüst edecek felaketler dizisinden hemen önce soluklanacağı son duraktır. Kafeden evine poşetler dolusu antika eşyayla geri dönen Özgür, yaklaşan tehlikeden henüz habersiz olsa da, bundan böyle atacağı her adım hayat memat meselesidir. Zira karşılaşacağı akılalmaz olayların kâbus mu, yoksa gerçek mi olduğunun ayırdına varması artık pek de mümkün değildir…

Aytül Akal kimdir?

Büyüyünce yazar ya da şair olmak, Akal’ın çocukluk düşüydü. 1974’te başlayan yazın serüvenini, 200’e yakın şiir, öykü, masal, anı, tiyatro oyunu ve roman türünde eserle sürdürdü. Aynı süreçte köşe yazıları yazdı ve röportajlar yaptı.  Şiirlerinin toplandığı ilk kitabı Kent Duygusu (1982) yayımlandıktan sonra masallarının toplandığı ilk çocuk kitabı Geceyi Sevmeyen Çocuk (1991) okurla buluştu.  Akal, o tarihten sonra sadece çocuklar ve gençler için yazmaya karar verdi. 1991’den bu yana çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı sağlayıcı konferanslar veriyor ve çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda çalışmalar yapıyor. Pek çok kitabı Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Azerice, Bulgarca, Macarca, Arapça ve Arnavutçaya çevrilerek yurt dışında yayımlandı. Akal, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2010 ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) Türkiye adayı gösterildi. Aynı zamanda Akal, Yurt Dışında En Çok Eseri Yayımlanan Yazar Ödülü’nü aldı.

Künye

Yayınevi: Tudem Yayın Grubu
Kitap Adı: Zombili Mombili Roman
Yazar: Aytül Akal
Resimleyen: Başak İşbilir
Orijinal Dil: Türkçe
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 10+ yaş
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 216 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Zombili Mombili Roman – Aytül Akal”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products