Sular Üstünde Gökler Altında – Kaan Murat Yanık

Düzenleyen: Gonca Gül Kurtulmuş

Kaan Murat Yanık, Sular Üstünde Gökler Altında adlı son kitabıyla okurlarını kapağını açtıkları an oturdukları koltukta hem bir zaman hem de bir dünya yolculuğuna çıkarmak için Ketebe Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Adı bile macera kokan Sular Üstünde Gökler Altında’nın ana kahramanı Kalender, babasının  izinden gitmek ve yaşadığı aşk acısından kaçmak için yollara düşer. Bu yolculukta kader onu Kristof Kolomb ile karşılaştırır, birlikte korsanlarla, papazlarla, deniz kızları ve muhteşem deniz hayvanlarıyla dolu okyanuslara açılırlar. Bu sırada 15. yüzyılın kültür merkezleri olan şehirleri ziyaret eder, bu şehirlerdeki gizemli havayı solur, her şehrin kültürel ve toplumsal yapısından okuyucuya da tattırırlar. İki kâşif sırt sırta verip birçok mücadelenin üstesinden gelirken okur da soluğunu tutarak hayatın karşımıza çıkardığı durumlar ne kadar zorlu olursa olsun, umut ederek ve yeni şeyler öğrenme isteğimizi canlı tutarak bu zorluklarla başa çıkmanın mümkün olduğunu görür.

En büyük keşif kendini keşfetmek

Romanın kahramanı Kalender, uçsuz bucaksız okyanuslarda ve göz kamaştırıcı şehirlerde gezerken daha önce görmediği birçok yeni varlıkla, kültürle ve insanla tanışıyor. Ancak bir kâşifin en büyük keşfi, kendini keşfetmesidir. Kalender de bu yolculuk sırasında en çok kendisi hakkında bir şeyler öğreniyor, yaşadığı her yeni olayla kendinin en karanlık yönlerini, çağın ruhunun kendi içindeki yansımalarını ve benliğinin daha önce görmediği yanlarını görüyor.  Çıktığı bu devr-i alemde hem Doğu hem de Batı’nın topraklarında gezerken kendisinin de en uç yönleriyle yüzleşiyor.

“Umut etmeye ve masalların içinde kaybolmaya ihtiyacımız var. Hayat karşısında başka türlü direnemeyiz.”

Deniz kızları ve ışıldayan kurbağalar gibi mitolojik ögeler de içeren kitabın akıcı dilinde bu ögelerin hiçbiri okurun gözüne batmıyor. Okurun hayal gücünü ateşleyen bu özelliklerle birlikte Kaan Murat Yanık’ın gerçekçi ve detaylı anlatımıyla 15. yüzyıla ait birçok denizcilik terimi ve coğrafi keşifler de anlatılıyor. Bir Osmanlı Denizcisi olan Kalender ile Yeni Dünya’yı keşfederken denizcilik ve coğrafya hakkında heyecan verici bilgiler edinmek de okurun kitaptan aldığı hazzı artırıyor.

Kaan Murat Yanık kimdir?

5 Haziran 1988 yılında doğan yazar, İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okudu. F. Sultan Mehmet Üniversitesi’nde Klasik Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Birçok edebiyat dergisinde öykü ve denemeleri yayınlandı. Yayınevlerinde editörlük, danışmanlık yaptı. Televizyon kanallarında kültür-sanat temalı programlar hazırlayıp sundu. Üniversitelerde ve edebiyat atölyelerinde yazı sanatı üzerine dersler verdi. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans veren Kaan Murat Yanık, Butimar romanıyla 2015 yılında ESKADER tarafından verilen yılın en iyi romanı ödülünü aldı. Butimar, çeşitli kurumlarca başka ödüllere de layık görüldü. Uzakların Şarkısı adlı romanı 2017 yılında yayınlandı ve birçok baskı yaptı. Dünyasızlar romanı 2020 yılında yayınlandı. Dünyasızlar, 2020 İ. E. F Türkiye Yazarlar Birliği roman büyük ödülüne layık görüldü.

Künye

Yayınevi: Ketebe Yayınları
Kitap Adı: Sular Üstünde Gökler Altında
Yazar: Kaan Murat Yanık
Dizi: Kurgu
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 352 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sular Üstünde Gökler Altında – Kaan Murat Yanık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir