TED Konuşmalarında “eğitimin yaratıcılığı öldürdüğü” fikrini savunarak en çok dinlenen konuşmacılar arasında yer alan Ken Robinson, Öz – Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak  kitabında doğal yetenek ile kişisel tutkularımızın buluşma noktasının ÖZ’ümüzü oluşturduğunu anlatıyor. 

Belgin Elmas / [email protected]

Hobimizi işimiz olarak yapıp, bunu yaparken de kendimizi özgün hissedip, üzerine bir de hayatımızı sürdürebilecek para kazanabiliyorsak başka ne isteriz ki? 

Tutumumuz ve olaylara bakış açımız özümüzü bulmamızda önemli rol oynuyor. Nasıl ki yaratıcı olmak sadece bir sanat eseri ortaya koyabilmek anlamına gelmiyorsa özde olmak da sadece toplumun belirlediği standartlara göre başarılı olmak anlamına gelmiyor, hayatınızın her anında sadece keyif aldığınız eylemleri yapmanız anlamına da gelmiyor. Ken Robinson ve Lou Aronica’nın birlikte kaleme aldığı Öz – Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak kitabında özde olmak akışta olmak, sorgulamak, zevk aldığımız etkinliklere sahip olmak ve bunları heyecanla yapmaktır deniyor. 

Peki özümüze ulaşmamızda bizi alıkoyan, kişisel, sosyal ve kültürel kısıtlamalar neler ve bunları nasıl aşabiliriz? Bunları merak ediyor musunuz? İşte size kitabı okumak için güzel bir neden.

Hayatımızın büyük bölümünü kapsayan, son derece katı şekilde yapılandırılmış eğitim sistemini insanların özlerini bulmada en önemli engel olarak sunan kitap, özüne ulaşabilen insanlardan, üstelik de bunu son derece zorlu şartlarda ve içinde bulundukları eğitim sistemi kendilerini engellemesine rağmen başaranlardan bol bol örnekler sunuyor. Öyle ki acaba hiç okula gitmesek hayatta daha başarılı ve mutlu olur muyuz sorusunu sorgulatıyor insana.

Eğitimin Amacına Nasıl Ulaşır?

Eğitimin amacına ulaşabilmesi için öğretmene yatırım yapmanın öneminin altını çizen kitap, mükemmel öğretmenlerin asıl rollerinin konuları öğretmek değil, öğrencilere öğrenmeyi öğretmek ve onlara mentörlük yapmak olduğunu söylüyor. Ancak öğrencilerini tanıyan, onları cesaretlendirebilen ve öğrenme sürecini onlar için kolaylaştırabilen tutkulu ve yaratıcı öğretmenler öğrencilerin hayal gücünü ve motivasyonunu ateşleyebilir diyor. 

Kitap, bir eğitim aracı olmaktan çıkarak eğitimin odağı haline gelen sınavların da eğitimin ana sorunu olduğunu iddia ediyor. Bu sınav terörünün altında yatan ana sebebin ise özellikle standart testler üzerinde oluşturulan ekonomi olduğunu söylüyor. “Daha 36 aylıksın tek yapabildiğin bu kadar mı, hayatının ilk altı ayını sadece yatarak ve ağlayarak mı geçirdin?” esprisiyle daha ana sınıflarından başlayan rekabetçi eğitim sistemini trajikomik esprilerle eleştiren kitabı acı bir tebessümle okumanız çok olası.

Eğitim Düzenlenmeli mi Dönüştürülmeli mi? 

Eğitimin yeniden düzenlenmeye değil dönüştürülmeye ihtiyacı var diyen Robinson’a göre bu dönüşümün anahtarı da eğitimi standartlaştırmak değil, aksine insanların özlerine ulaşmaları için kişiselleştirmek. Ciddi şekilde eleştirilen, özellikle pandemi döneminde yetersizliği net bir şekilde ortaya çıkan eğitim sisteminin değişen nesillerin özelliklerine uygun olmadığı, metaverse bir dünyanın yaratıldığı geleceğe hazırlamada ise hiç yeterli olmayacağı bir gerçek.

Büyük bir keyifle, bitmesin diye son bölümleri yavaş yavaş ve sindirerek okuduğum kitap, her yaşta her kesime hitap edebilen kolay ve keyifle okunacak kitaplardan biri. Eğitimin herhangi bir sektöründe çalışanların ve anne babaların kendileri için önemli dersler çıkarabilecekleri kitabı “ÖZ”üne ulaşarak tatmin olacakları bir hayat yaşamayı seçen herkesin keyifle okuyabileceğini düşünüyorum. 

Hayata dair hatta kendimize dair şu ana kadar sahip olduğumuz varsayımlarımızı sorgulama zamanı gelmedi mi, ne dersiniz? Potansiyelinizi ortaya çıkarabilmeniz, kendi çizdiğiniz sınırları ortadan kaldırarak özünüze ulaşabilmeniz için Öz kitabı güzel bir başlangıç olabilir.

Yayınevi: Sola Unitas 

Özgün Adı: The Element

Çeviren: Dilek Boyraz

Kitap Adı: Öz – Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak

Tür: Eğitim Başvuru ve Kişisel Gelişim 

Sayfa Sayısı: 272 

Kenneth Robinson Kimdir?

Liverpool’da işçi sınıfa dahil bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Kenneth Robinson, sanata verdiği hizmetlerden ötürü Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalyelik nişanı alan bir İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman ve yazar.

Warwick Üniversitesinde profesörlük yapan ve birçok kurumdan onur ödülleri alan Robinson, Lego şirketi tarafından verilen uluslararası başarı ödülü dahil pek çok ödüle layık görüldü. Mevcut eğitim sisteminin çocukların yetenek ve yaratıcılıklarını yok ettiğinden bahsettiği “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor” başlıklı TED konuşması en çok dinlenen ve yankı uyandıran konuşmalardan birisi oldu.  

Lou Aronica Kimdir?

New York Times’ın en çok satan “ÖZ Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak” Kitabını Ken Robinson ile birlikte yazılan Aronica, kitap yazmaya başlamadan önce yayıncılık sektöründe yirmi yıl geçirmiş üst düzey bir yönetici idi. Şu anda eşi ve dört çocuğu ile güney Connecticut’ta yaşayan yazar, “The Story Plant” yayın evinin sahibi.