Yan Pasaj Yayınevi olarak okumanın, öğrenmenin, araştırmanın, farklı kitap dünyalarında farklı karakterlerle tanışmanın önemini ve büyüsünü çok iyi biliyoruz. Kitabın insana, dolayısıyla dünyaya kattıklarının farkındayız. Kitabın ona cevabı bilmediğinde bilgi, karanlıkta kaldığında ışık, bunaldığında sığınak, rutinden sıkıldığında macera, kaybolduğunda pusula, sınırlara çarptığında ufuk ya da en azından yalnız kaldığında dost, sevgili olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz de gerçek dünyayla kitap dünyasını birleştiren “yol”, okuyucuyu kitapla buluşturan yanındaki, yakınındaki “geçit” olalım dedik; yayınevimizin adını Yan Pasaj koyduk.

Biz kitaplara tutkunuz. Tutkumuz işimiz olsun istedik. Bir yayınevi kurma fikri bir hayalle başladı. Bırakılan işler, değiştirilen kariyer planları, yapılan araştırmalar, uzun süren toplantılarla bu hayal günden güne büyüdü ve nihayet ilk yayınlarıyla ipek böceği kozasından çıkıp kelebek oldu.

“Bizim hayalden hedefe dönüşmüş bir vizyonumuz var: Dünya ve Türk edebiyatından en iyi kitapları keşfetmek, onları yüksek kalitede yayımlamak; en geniş okur kitlesine ulaştırabilmek için yazılı-görsel basını, sosyal medyayı en verimli şekilde kullanmak ve kitabın ülkenin tüm noktalarında bulunmasını, kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak!” (Kaynak: https://yanpasaj.com/hakkimizda)